Main content

Skóra wrażliwa – charakterystyka, objawy, pielęgnacja

Niezależnie od tego, czy tylko od czasu do czasu odczuwasz nadwrażliwość na niektóre produkty do pielęgnacji, czy też stale towarzyszą Ci uporczywe zaczerwienienia oraz suchość, dowiedz się, jak poprawnie dbać o wrażliwą skórę. W Kiehl’s nasi chemicy są zaangażowani w tworzenie kosmetyków przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji skóry wrażliwej. Opracowując nasze formuły, troszczymy się o właściwy dobór składników, co do których wiadomo, że mają skuteczne działanie, a jednocześnie pozostają delikatne. Oprócz tworzenia produktów odpowiednich dla tego typu skóry, idziemy o krok dalej, testując nasze portfolio wśród grupy osób, w której 50% posiada właśnie skórę wrażliwą. Dowiedz się więcej o oznakach wrażliwości skóry oraz o tym, jak ją wzmacniać i jak ją pielęgnować.

Czym jest skóra wrażliwa? Charakterystyka

Skóra wrażliwa jest często określana jako wrażliwość na takie czynniki, jak warunki pogodowe i środowiskowe, a nawet na niektóre produkty do pielęgnacji. Chociaż wrażliwa skóra może mieć odmienny „charakter” w zależności od indywidualnego przypadku, wiele osób twierdzi, że ich skóra jest nadwrażliwa, reaktywna, drażliwa, a nawet że posiada niską tolerancję na czynniki zewnętrzne. Mimo że problem wrażliwej skóry dotyczy jednakowo kobiet i mężczyzn, to jednak szczególnie panie częściej zauważają objawy, ponieważ korzystają zwykle z większej liczby kosmetyków do pielęgnacji. Często wykazująca się zaczerwienieniem i przesuszeniem, cera wrażliwa nie zawsze będzie wykazywała symptomy drażliwości, ale można do niej przypisać ogólne uczucie dyskomfortu. Wszystkie te cechy mogą być bardziej nasilone w określonych partiach skóry, a nawet w wybranych strefach na twarzy.

Przyczyny wrażliwej skóry

Mimo że nie został poznany jednoznaczny powód do tego, że ktoś posiada wrażliwą skórę, to jednak można wskazać różne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które wpływają na nasilenie objawów. Dowiedz się więcej o tych „agresorach” oraz o tym, w jaki sposób mogą wpływać na Twoją skórę.


Warunki pogodowe

Ekstremalnie niskie temperatury, nadmierne ciepło i silny wiatr mogą powodować suchość, podrażnienia i ogólne poczucie dyskomfortu. Wraz ze zmieniającą się porą roku na skórę mogą wpływać także zmienne warunki.


Promieniowanie UV

Nawet w trakcie chłodniejszych czy pochmurnych dni promieniowanie UVA i UVB mogą powodować uszkodzenia w barierze ochronnej skóry. W przypadku wrażliwego typu skóry, gdzie ta warstwa ochronna może już być naruszona, promienie słoneczne mogą powodować, że skóra będzie jeszcze bardziej podatna na inne czynniki zewnętrzne i bardziej narażona na dyskomfort.


Zanieczyszczenia powietrza

Różne zanieczyszczenia obecne w powietrzu również mogą nasilać oznaki wrażliwości skóry oraz uczucie dyskomfortu. Znajdujące się w zanieczyszczeniach wolne rodniki mogą przyczyniać się do stresu oksydacyjnego, a w rezultacie do przyspieszenia procesów starzenia się. W miastach oraz w innych strefach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie widoczne, bardzo ważne jest stosowanie produktów do pielęgnacji skóry, które ograniczą ich wpływ, a do tego będą posiadały właściwości przeciwutleniające. Pozwoli to chronić skórę.


Stres

Stres może wpływać na skórę i powodować suchość, zaczerwienienia i inne oznaki dyskomfortu w niektórych obszarach. Znalezienie czasu na odpoczynek i relaks może pomóc Twojej skórze zredukować skutki stresu i wrócić do właściwej równowagi.


Niedostateczna ilość snu

Sen jest kluczowy w procesie odnowy skóry; jeżeli śpimy za krótko, możemy uniemożliwić regenerację bariery ochronnej naszej skóry. Dlatego warto się zawsze upewnić, że mamy czas na odpoczynek i sen, tym samym pozwalając, by skóra mogła się odbudować.


Nieodpowiednia dieta

Zdrowa, pożywna dieta pozwoli skórze czuć się i wyglądać znacznie lepiej. Do przygotowywania posiłków wybieraj produkty bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, by skóra prezentowała się pięknie.


Zmiany temperatury

Gwałtowne zmiany temperatury, klimatyzacja, a nawet warunki w trakcie podróży samolotem mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji skóry. Jeśli odczuwasz dyskomfort w trakcie takich sytuacji, być może należy dostosować swoją rutynę pielęgnacyjną do wybranych okoliczności, by zapobiec suchości i innym nieprzyjemnym objawom.


Woda

Bardzo gorąca woda może powodować suchość i nadwrażliwość skóry. Podobnie w przypadku twardej wody z wysoką zawartością minerałów, która może być drażniąca dla wrażliwych typów skóry.

Jakie są charakterystyczne cechy, które wykazuje skóra wrażliwa? Objawy

Cera wrażliwa, jak informuje sama nazwa, wykazuje się szczególnymi oznakami wrażliwości, takimi jak zaczerwienienie i suchość, a także ogólne uczucie dyskomfortu. Objawy te są często powiązane z zaburzonym działaniem bariery ochronnej skóry, co sprawia, że jest ona bardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Naruszenie tej bariery może powodować odwodnienie poprzez nadmierną utratę wilgoci. Poprawne funkcjonowanie warstwy ochronnej pozwala na zatrzymanie wody w skórze, zapobiegając przesuszeniu i uczuciu ściągnięcia czy pieczenia, a do tego wzmacnia obronę skóry przed agresorami.

Jak dbać o wrażliwą skórę?

Niezależnie od tego, czy odczuwasz wszystkie oznaki wrażliwej skóry, czy tylko sporadyczny dyskomfort, warto zwrócić uwagę na te problemy i pomóc skórze wzmocnić barierę ochronną. Pielęgnuj i nawilżaj skórę poprzez stosowanie nawilżających serów, kremów do twarzy oraz maseczek, które umożliwiają ukojenie cery i przywrócenie jej równowagi. Te formuły, które widocznie redukują zaczerwienienia, są jeszcze jednym sposobem na zmniejszenie uciążliwych objawów. Poza łagodzeniem widocznych symptomów wrażliwej cery, poszukuj także produktów, które mogą wzmocnić i naprawić barierę ochronną, tak by z czasem uzyskać zdrowszy wygląd skóry.

Jak skutecznie chronić wrażliwą skórę?

Oprócz wzmacniania i wspomagania bariery ochronnej, istotna jest także ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Nakładany codziennie krem przeciwsłoneczny jest obowiązkowy, niezależnie od rodzaju cery, a szczególnie wrażliwej. Chroń się przed promieniowaniem UV – nawet w trakcie pochmurnych dni – by zachować zdrowy wygląd skóry. Poszukaj takiego wariantu, który pozwoli również się zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami, by ograniczyć wpływ wolnych rodników i innych substancji potencjalnie drażniących. Możesz również wypróbować mineralny krem przeciwsłoneczny do skóry wrażliwej który zapewnia ochronę poprzez filtr SPF przy jednocześnie lekkiej konsystencji.

Skóra wrażliwa – kosmetyki, których warto używać

W trosce o wrażliwą skórę poszukuj formuł zawierających starannie dobrane składniki oraz kosmetyków o łagodnym działaniu. Produkt do oczyszczania twarzy bez spłukiwania może być delikatnym sposobem na usunięcie zanieczyszczeń. Oprócz tego zwróć uwagę na kremy nawilżające o bogatej konsystencji, które łagodzą i koją skórę, a do tego wybierz formuły, które łatwo się wchłaniają bez konieczności pocierania. Jeśli zauważysz widoczne zaczerwienienie lub przesuszenie, upewnij się, że masz pod ręką krem nawilżający do cery wrażliwej, który zapewni właściwe nawilżenie i wzmocni barierę ochronną skóry.

Dzięki naszej wiedzy na temat wrażliwej cery, chemicy w Kiehl’s opracowują skuteczne produkty ze starannie dobranymi składnikami w stężeniach, które nadal są bezpieczne dla wrażliwych typów skóry. Zadbaj o swoją cerę przy pomocy formuły powstałej właśnie na takie potrzeby lub rozpocznij rutynę pielęgnacyjną dla skóry wrażliwej, która pozwoli na jej ukojenie, a także złagodzenie objawów.

Wskazówka eksperta

„Ważne jest, aby poszukiwać formuł bez spłukiwania, które pomogą naprawić i wzmocnić barierę ochronną skóry. Do tego używaj produktów specjalnie opracowanych dla wrażliwej cery i unikaj składników, o których wiadomo, że mogą powodować podrażnienia lub są potencjalnymi alergenami”.

– Dr. Megan O’Brien, Konsultant dermatologiczny w Kiehl’s

Komunikat informacyjny
Aby uzyskać najlepsze wyniki, odwróć urządzenie