Main content
ceramidy kosmetyki Kiehls

Ceramidy w kosmetykach – właściwości i działanie na skórę

Twoja skóra jest przesuszona, często ulega podrażnieniom, a po umyciu lub aplikacji niektórych kosmetyków piecze, jest ściągnięta i swędzi? Bardzo możliwe, że problemem jest uszkodzona bariera hydrolipidowa. Taka cera wymaga od nas szczególnej troski i pielęgnacji w pełni dopasowanej do jej potrzeb. Jak o nią zadbać? Składnikami, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę, są ceramidy. Co to są ceramidy i na czym polega ich działanie? Po jaki krem z ceramidami warto sięgnąć? Niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści:

Ceramidy – co to?

Co to są ceramidy

Zanim wyjaśnimy, co to ceramidy, przyjrzymy się ważnej funkcji, jaką pełni naskórek. Na jego powierzchni znajduje się bariera hydrolipidowa, znana także jako warstwa ochronna skóry lub płaszcz hydrolipidowy. Jej zadaniem jest ochrona delikatniejszych i głębiej położonych partii skóry, jak i zabezpieczenie przed nadmierną ucieczką wody z naskórka znaną jako TEWL.

Jednym z elementów budulcowych naszej skóry, których zadaniem jest tworzenie naturalnej bariery ochronnej, są właśnie ceramidy. To organiczne związki chemiczne zaliczane do grupy lipidów, które budują warstwę rogową naskórka. Ceramidy bardzo często nazywa się cementem komórkowym i jest to bardzo trafne określenie. Ceramidy w skórze uszczelniają przestrzeń międzykomórkową. Zabezpieczają skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i nadmierną utratą wody z naskórka. Wpływają także na elastyczność skóry.

Ceramidy w kosmetykach

Niestety z wiekiem dochodzi do spadku produkcji ceramidów w skórze, czego efektem jest utrata elastyczności i pojawianie się zmarszczek. Co więcej, warstwa ochronna, którą współtworzą ceramidy, może ulec uszkodzeniu na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, np. stosowania zbyt silnych kwasów, zbyt częstego złuszczania naskórka, oczyszczania przy użyciu ściągających i wysuszających substancji itd.

Jak można już zauważyć, do swojej pielęgnacji warto wprowadzić ceramidy. Przykłady tych związków, których warto szukać w składach kosmetyków, to:

  • Ceramide NP;
  • Ceramide EOP;
  • Ceramide NS;
  • Ceramide AS;
  • Ceramide AP.

Ceramidy a peptydy

Peptydy, ceramidy to substancje, które bardzo często pojawiają się w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym i przeciwstarzeniowym. Jednak czy mogą być stosowane w jednej rutynie pielęgnacyjnej? Ceramidy a peptydy, jakie są między nimi różnice?

Peptydy to ważny element budulcowy Twojej skóry, który składa się z aminokwasów. Do ich zadań można zaliczyć także wiązanie wody w naskórku, biorą również udział w jego procesach regeneracyjnych. Mimo to ich kluczową rolą jest działanie przeciwstarzeniowe (zmniejszenie widoczności zmarszczek, wygładzenie, ujędrnienie). Mogą być stosowane również przez młode kobiety jako element kuracji przeciwstarzeniowej.

Jak już wspomnieliśmy, rolą ceramidów jest zabezpieczanie skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także odbudowa i wzmacnianie uszkodzonej warstwy hydrolipidowej.

Ceramidy czy peptydy, co wybrać? W rzeczywistości nie ma przeciwwskazań do stosowania tych składników jednocześnie. Stosowanie ich w jednej rutynie pielęgnacyjnej pozwala nam uzyskać efekt wygładzonej, nawilżonej i zregenerowanej skóry. Warto jednak pamiętać, że w przypadku peptydów nie powinniśmy ich łączyć w jednej rutynie z kwasami AHA, BHA czy witaminą C (zmienia pH na kwaśne, co może skutkować utratą funkcji biologicznych peptydów).

Ceramidy do twarzy – właściwości

Jak już wspomnieliśmy, ceramidy i działanie tych substancji polega przede wszystkim na uszczelnianiu, wzmacnianiu i regenerowaniu bariery hydrolipidowej. Jakie inne właściwości posiadają te składniki? Można tutaj wymienić:

• ochronę przed przesuszeniem skóry, odwodnieniem i podrażnieniami;
• utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry;
• zapobieganie nadmiernemu złuszczaniu martwych komórek naskórka;
• łagodzenie podrażnień;
• wspomaganie odbudowy uszkodzeń w naskórku;
• spowalnianie pierwszych oznak starzenia, działanie ujędrniające.

Ceramidy na twarz – jak poznać, że nasza skóra ich potrzebuje?

W jakich sytuacjach warto włączyć ceramidy do swojej pielęgnacji? Skóra, która posiada zaburzoną lub uszkodzoną barierę hydrolipidową, będzie dawać nam charakterystyczne sygnały. Może stać się przesuszona, nawet jeśli do tej pory nie mieliśmy problemów z nadmierną suchością skóry. Jako niedobór ceramidów w skórze określa się także:

• uczucie ściągnięcia, pieczenia, szczególnie zaraz po umyciu twarzy. Może temu towarzyszyć potrzeba aplikacji kremu na twarz;
• nadprodukcja sebum – w przypadku uszkodzonej bariery hydrolipidowej gruczoły łojowe mogą produkować większe ilości sebum, aby zminimalizować objawy uszkodzonej warstwy ochronnej;
• świąd i pieczenie skóry w ciągu dnia;
• zaczerwienienie skóry, zwiększona reaktywność, częstsze podrażnienia czy alergie;
• uwrażliwienie na kosmetyki i substancje aktywne, które do tej pory dobrze sprawdzały się w codziennej pielęgnacji;
• utrata blasku, szary koloryt skóry;
• mniejsza elastyczność i większa tendencja do powstawania zmarszczek.

Ceramidy w kosmetyce – dla kogo będą odpowiednie?

Kto powinien zdecydować się na preparaty pielęgnacyjne zawierające ceramidy? Tak naprawdę ceramidy to uniwersalny składnik, który sprawdzi się u każdego z nas, niezależnie od wieku czy kondycji i potrzeb skóry.

Bez wątpienia kosmetykami z kompleksem ceramidowym powinny zainteresować się osoby z cerą wrażliwą, reaktywną i podrażnioną. Ceramidy będą stanowiły doskonałe uzupełnienie kuracji dermatologicznej. Sprawdzą się bardzo dobrze, kiedy do swojej pielęgnacji planujemy wprowadzić mocniej złuszczające kwasy lub retinol. Oprócz tego ceramidy to skuteczne uzupełnienie kuracji przeciwstarzeniowej.

Ceramidy – jak stosować?

Ceramidy w swojej rutynie pielęgnacyjnej możesz stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Możesz aplikować je nie tylko na skórę twarzy, okolicę pod oczami, ale także szyję czy dekolt. Ze względu na to, że ceramidy nie wchodzą w interakcje z innymi składnikami aktywnymi, możesz bezpiecznie włączyć je do swojej pielęgnacji.

Z czym łączyć ceramidy? Jak już wspomnieliśmy, ceramidy stanowią doskonałe uzupełnienie kuracji retinolem lub kwasami AHA i BHA. Oprócz tego w kosmetykach świetnie współgrają w połączeniach z witaminą C, niacynamidem, cholesterolem czy kwasem hialuronowym, a do tego skwalanem, masłem shea i olejami roślinnymi.

Ceramidy – po jakie kosmetyki warto sięgnąć?

Ceramidy to składniki, które znajdziemy w kremach do twarzy, pod oczy czy balsamach do ciała. Doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie kompleksu ceramidów w formie serum. Jak wiadomo, serum do twarzy to kosmetyk, który posiada wysoką koncentrację składników aktywnych i doskonale wnika do wnętrza skóry. Po jakie serum z ceramidami warto sięgnąć? Serum z kompleksem ceramidowym, retinolem i peptydami.

Serum z ceramidami i peptydami

Tak jak wspomnieliśmy, ceramidy doskonale współgrają w jednej rutynie pielęgnacyjnej z peptydami, jak i retinolem. Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum stanowi aktywne i skuteczne połączenie tych 3 substancji dla uzyskania jak najlepszych efektów. To potężna dawka składników, która odnawia powierzchniowe warstwy skóry, wzmacnia barierę ochronna skóry i nadaje jej młodszy wygląd.

Skład serum został skomponowany w taki sposób, aby każdego dnia dostarczać skórze mocną dawkę czystego retinolu dla zauważalnych rezultatów przy minimalnym dyskomforcie wywołanym łuszczeniem, suchością czy zaczerwienieniem.

Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum - Przeciwzmarszczkowe serum do twarzy z retinolem

Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum - Przeciwzmarszczkowe serum do twarzy z retinolem

Stara cena Nowa cena 439,00 zł

Bibliografia:

1. Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, wydawnictwo PZWL.
2. Sikorska M., Nowicki R., Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, w: Alergologia Polska t. 2 nr 4, 2015.
3. Wiśniowska J., Dzierżewicz Z., Balwierz R., Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, w: Kosmetologia Estetyczna t. 4, 2019.

Komunikat informacyjny
Aby uzyskać najlepsze wyniki, odwróć urządzenie