Main content
Jak pielęgnować odwodnioną skorę na twarzy?

Odwodniona skóra twarzy – objawy, przyczyny i odpowiednia pielęgnacja


Właściwe nawilżenie jest kluczowe dla zapewnienia komfortu, jak i zdrowego wyglądu naszej skórze. Niestety może okazać się, że stan naszej cery nagle ulega pogorszeniu. Wpływ na taką sytuację mogą mieć chociażby niesprzyjające czynniki zewnętrzne lub źle dobrana pielęgnacja. Jeśli nagle towarzyszy Ci uczucie ściągnięcia skóry, pieczenie lub zaczerwienienie, bardzo możliwe, że masz do czynienia ze skórą odwodnioną. To częsty problem, który może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Odwodniona skóra bywa jednak bardzo często mylona ze skórą suchą. Jak je rozpoznać? Dowiedz się, jakie są objawy skóry odwodnionej oraz jak nawodnić odwodnioną skórę.

Spis treści:

Jak wygląda skóra odwodniona – objawy

Skóra odwodniona – jak wygląda? To pytanie z pewnością zadają sobie osoby, które zastanawiają się, czy być może problem ten dotyczy również ich. Z odwodnioną skórą mamy do czynienia w momencie, gdy w naskórku zaczyna brakować odpowiedniej ilości wody. W takiej sytuacji woda znajdująca się w głębszych warstwach skóry może zacząć przemieszczać się na powierzchnię, by zrekompensować braki. To niestety może prowadzić do zaburzenia równowagi w skórze.
Do najczęstszych objawów odwodnionej skóry możemy zaliczyć:

  • uczucie ściągnięcia skóry (szczególnie tuż po umyciu twarzy);
  • miejscowe zaczerwienienie;
  • napięcie skóry, ogólny dyskomfort;
  • uczucie pieczenia i swędzenia skóry;
  • utratę elastyczności;
  • zwiększoną wrażliwość;
  • delikatne łuszczenie;
  • szary, matowy koloryt skóry;
  • szorstkość;
  • w zależności od typu skóry zwiększone przesuszenie lub odwrotnie – przetłuszczanie w wyniku nadprodukcji sebum.

Objawy i pielęgnacja suchej skory

Cera odwodniona czy sucha – różnice

Skóra sucha czy odwodniona? To kolejne dość częste pytanie, jednak całkowicie zrozumiałe. Dlaczego? Skóra, która jest odwodniona, swoimi objawami może przypominać suchą skórę. Warto jednak pamiętać, że skóra sucha i odwodniona to dwa zupełnie różne problemy. Podstawową różnicą pomiędzy skórą odwodnioną a suchą jest przyczyna ich występowania.

Odwodnienie to przejściowy stan naszej cery i co ważne, może dotyczyć każdego typu skóry, nawet mieszanej czy tłustej. Do odwodnienia skóry możemy doprowadzić chociażby niewłaściwą pielęgnacją czy nieodpowiednią dietą.

Z kolei sucha skóra to podstawowy typ cery (możemy wyróżnić także skórę normalną, mieszaną i tłustą). Rodzaj posiadanej przez nas cery jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie, dlatego skóra sucha to najczęściej problem wrodzony, który wiąże się ze zmniejszoną produkcją sebum, niż jest to rzeczywiście niezbędne do zachowania równowagi bariery hydrolipidowej. Co więcej, w przypadku skóry suchej problemem nie jest jedynie brak odpowiedniej ilości wody w naskórku, ale również lipidów.

Podsumowując, sucha skóra to wynik uwarunkowań genetycznych, jak i naturalnych predyspozycji skóry. Natomiast skóra odwodniona to stan przejściowy, który często stanowi wynik naszych zaniedbań pielęgnacyjnych.

Wiesz już, jak rozpoznać odwodnioną skórę. Jednak jakie są przyczyny takiego stanu? Wiedza na ten temat jest równie istotna, gdyż pozwala nam zapobiegać odwodnieniu skóry w przyszłości.

Odwodnienie skóry to dość złożony problem, na który wpływ mają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Można do nich zaliczyć:

  • picie zbyt małej ilości wody;
  • używanie zbyt dużej ilości soli w diecie;
  • spożywanie alkoholu, palenie papierosów;
  • dieta uboga w owoce i warzywa;
  • nadmiar stresu;
  • zaburzenia hormonalne;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • niekorzystne warunki atmosferyczne (silny wiatr, mróz, promieniowanie UV);
  • niektóre kosmetyki kolorowe do makijażu twarzy (część zawartych w nich składników może przesuszać skórę).

Nie ulega jednak wątpliwości, że bardzo częstą przyczyną odwodnienia skóry jest jej niewłaściwa pielęgnacja. Stosując kosmetyki niedopasowane do Twojego typu cery i kondycji, w tym produkty o działaniu ściągającym czy wysuszającym, możesz doprowadzić do jej odwodnienia. Stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków oczyszczających może doprowadzić do zaburzenia bariery hydrolipidowej skóry, czego efektem jest odwodnienie.

Sprawdź objawy i pielęgnację skory odwodnionej

Odwodniona skóra – przyczyny

Jak już zasygnalizowaliśmy, odwodniona skóra to stan, który może wystąpić u każdej osoby, niezależnie od tego, jaki jest jej typ cery. Choć w przypadku skóry tłustej odwodnienie może wydawać się dość abstrakcyjną sytuacją, problem ten dotyczy również jej. W przypadku skóry tłustej to właśnie odwodnienie może stanowić jedną z przyczyn, przez którą gruczoły łojowe pracują ze zdwojoną siłą. Zaburzona bariera hydrolipidowa i ucieczka wody z naskórka sprawiają, że gruczoły łojowe chcą w ten sposób zrekompensować braki nawilżenia w naskórku, czego efektem jest nadprodukcja sebum. Dlatego tak ważne jest, aby również w przypadku cery tłustej zadbać o właściwe nawilżenie skóry.

Jak nawodnić skórę twarzy?

Odwodniona skóra twarzy – co robić? Choć odwodnienie skóry może wywoływać spory dyskomfort, jeśli odpowiednio wcześnie zajmiemy się tym problemem, nie ma powodów do paniki. Dlatego też, aby zapobiegać odwodnieniu skóry, warto zwrócić uwagę na swoją dietę i styl życia.

  1. Zadbaj o to, aby każdego dnia wypijać rekomendowaną ilość wody. Jeśli zapominasz o regularnym piciu wody w ciągu dnia, ustaw na telefonie przypomnienie lub skorzystaj ze specjalnych aplikacji. Możesz dodać do wody plasterek cytryny lub kilka listków mięty, aby poprawić jej walory smakowe.
  2. Zadbaj także o urozmaiconą dietę. Staraj się unikać tłustych i słodkich produktów, a swoje posiłki wzbogać o świeże warzywa, owoce oraz ryby. Warto, aby w Twoich posiłkach znalazły się produkty zawierające witaminę D3, K, a do tego witaminy z grupy B.
  3. Zwróć uwagę, jaka temperatura i wilgotność panują w pomieszczeniach, w których przebywasz na co dzień. Unikaj nadmiernego przegrzewania lub klimatyzacji, gdyż przyspieszają one parowanie.

Pielęgnacja skóry odwodnionej – co wybierać, a czego unikać?

Skóra odwodniona i pielęgnacja – jak powinna wyglądać? Jak już zasygnalizowaliśmy, właściwie dobrana pielęgnacja twarzy to klucz do optymalnie nawilżonej skóry. Dlatego też, aby skóra odwodniona nie była Twoim problemem:

  • wybieraj kosmetyki dopasowane do aktualnych potrzeb i kondycji cery;
  • unikaj kosmetyków o działaniu odtłuszczającym: mogą zaburzać równowagę płaszcza hydrolipidowego, co zwiększa przesuszenie skóry;
  • jeśli Twoja skóra jest odwodniona, wrażliwa, ma zaburzoną barierę hydrolipidową, unikaj kosmetyków o silnie złuszczającym działaniu, jak kwasy czy retinoidy. Aby włączyć je do rutyny pielęgnacyjnej, najpierw musisz zadbać o jej regenerację i nawodnienie;
  • unikaj kosmetyków z wysokim stężeniem alkoholu: alkohol działa wysuszająco i ściągająco na skórę, dlatego w przypadku cery odwodnionej może jeszcze pogorszyć jej kondycję;
  • unikaj intensywnego pocierania skóry, zarówno podczas mycia, jaki i osuszania twarzy.

Kosmetyki do skóry odwodnionej

Domowa pielęgnacja i właściwie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne to podstawa w walce ze skórą odwodnioną. Pielęgnacja w takim przypadku powinna opierać się na łagodnym oczyszczaniu skóry, a także zapewnieniu jej optymalnej dawki nawilżenia. Oprócz tego warto zadbać o jej regenerację, szczególnie w wieczornej pielęgnacji. Na jakie kosmetyki i substancje aktywne warto postawić? W ofercie naszej marki Kiehl’s znajdziesz kilka ciekawych propozycji.

Krem wodny do skory odwodnionej Kiehl’s

Krem do skóry odwodnionej z serum z nagietka lekarskiego

Calendula Serum-Infused Water Cream – Krem wodny z serum z nagietka lekarskiego

Jeśli Twoja skóra jest odwodniona, podrażniona i pojawiają się na niej zaczerwienienia, nasz krem, Calendula Serum-Infused Water Cream, okaże się idealnym wyborem. To skuteczny, lekki krem wodny, którego bazę stanowi skoncentrowane serum z wyciągiem z kwiatów nagietka lekarskiego.

Oprócz tego znajdują się w nim setki mikronizowanych płatków nagietka. Zawarte w nim składniki minimalizują uczucie dyskomfortu. Krem wyraźnie wyrównuje koloryt skóry, przy dłuższym stosowaniu pomaga w widoczny sposób zredukować zaczerwienienia oraz poprawia nierówności skóry, drobne zmarszczki i matowość. Ponadto zawiera glicerynę, która zmiękcza skórę i utrzymuje w niej wilgoć.

Krem nawilżający do skory suchej i odwodnionej Kiehl’s

Krem do skóry odwodnionej i przesuszonej

Ultra Facial Cream – Nawilżający krem do twarzy

Nawilżający krem do twarzy Ultra Facial Cream to doskonałe rozwiązanie dla każdego typu cery, która boryka się z odwodnieniem. Jego unikalna, lekka formuła i dobór składników aktywnych sprawiają, że jest to odpowiedni krem nawet dla cery wrażliwej.

Krem równoważy nawet najbardziej suche obszary skóry, zapewniając jej dwukrotnie więcej nawilżenia. Zawarta w nim glikoproteina lodowcowa wspiera naturalną równowagę skóry i głęboko ją nawilża. Natomiast pozyskiwany z oliwek skwalan odbudowuje i wzmacnia barierę ochronną skóry.

Serum do skory suchej i odwodnionej Kiehl’s

Olejek do skóry odwodnionej

Daily Reviving Concentrate – Koncentrat odżywczy do codziennego stosowania

Jeśli posiadasz odwodnioną skórę, która wykazuje wyraźne objawy zmęczenia, sięgnij po Daily Reviving Concentrate. To lekki olejek do twarzy, który sprawia, że skóra wygląda promiennie przez cały dzień. To kosmetyk nasączony olejkami botanicznymi, który wykazuje działanie antyoksydacyjne. Pomaga zredukować oznaki zmęczenia, odżywia i dodaje jej energii.

Kosmetyk jest niekomedogenny i odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry. Zawarte w nim składniki jak olejek z korzenia imbiru, botaniczny olej słonecznikowy i olej botaniczny tamanu chronią skórę przed wolnymi rodnikami, nawilżają i nawadniają.

Serum na noc do skory suchej i odwodnionej

Serum do twarzy na noc do skóry odwodnionej

Midnight Recovery Concentrate – Serum do twarzy na noc

Wieczorna rutyna pielęgnacyjna jest kluczowa w przypadku skóry odwodnionej. To właśnie wtedy, gdy śpisz, w Twojej skórze zachodzą procesy odbudowujące, a skóra ma szansę na regenerację. Dlatego, by jeszcze bardziej wzmocnić ten efekt, warto wybrać Midnight Recovery Concentrate, czyli nasze kultowe serum do twarzy na noc.

Kosmetyk ten doskonale odżywia skórę podczas snu i wzmacnia jej nawilżenie. Oprócz tego w widoczny sposób redukuje drobne zmarszczki, poprawia strukturę skóry i dodaje jej blasku w ciągu zaledwie jednej nocy!

Dzięki lekkiej konsystencji serum bardzo szybko się wchłania, a zawarty w nim lawendowy olejek eteryczny relaksuje, koi zmysły przed snem i sprawia, że proces aplikacji staje się jeszcze przyjemniejszy. Dodatkowo znajdziesz w nim olej z wiesiołka, który wspiera utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz elastyczności skóry, a także odbudowujący skwalan.

Skóra odwodniona – podsumowanie

Skóra odwodniona to stan, który może pojawić się u każdego, bez względu na wiek, płeć czy typ cery. Odwodnienie może powodować dyskomfort, pieczenie, swędzenie czy uczucie ściągnięcia. Dodatkowo może doprowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry i pogorszenia jej kondycji.

Dlatego, by zapobiec takiej sytuacji, warto sięgać po kosmetyki, które nie wykazują drażniącego ani wysuszającego działania na skórę. Sięgaj po produkty, które łagodnie oczyszczają skórę bez naruszania jej bariery hydrolipidowej, a także kosmetyki o działaniu nawilżającym.

Bibliografia:

1. A. Drobnik, A, Słodka, Kosmetologia z immunologią skóry, PZWL, Warszawa 2021
2. M. Kolankowska-Trzcińska Psychokosmetologia – jak stres i emocje wpływają na stan skóry, https://dermatic.pl/aestheticbusiness/2021/07/26/psychokosmetologia-jak-stres-i-emocje-wplywaja-na-stan-s kory/ [dostęp: 18.10.2023).
3. I. Lenartowicz, Biblia Zdrowej Cery, Wydawnictwo Znak, Kraków 2018.

Komunikat informacyjny
Aby uzyskać najlepsze wyniki, odwróć urządzenie