Main content

Cera wrażliwa – pielęgnacja dopasowana do jej potrzeb

Wrażliwa skóra to niestety bardzo wymagający typ cery. Jak sama jej nazwa na to wskazuje, jest ona niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia, które na dłuższą metę mogą stać się szczególnie uciążliwe. Jak właściwie ją rozpoznać? Jak dobrać kosmetyki do cery suchej i wrażliwej? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu rodzajowi skóry, omówimy sobie jego cechy, a przede wszystkim skupimy się na zasadach jego codziennej pielęgnacji.

 

Pielęgnacja cery wrażliwej

Spis treści

  1. Cera wrażliwa – charakterystyka. Jak rozpoznać, że mam wrażliwą skórę?
  2. Co sprawia, że skóra staje się wrażliwa?
  3. Jak dbać o skórę wrażliwą?
  4. Jakie kosmetyki do cery wrażliwej będą najlepsze?
  5. Pielęgnacja cery wrażliwej krok po kroku
  6. Oczyszczające kosmetyki do skóry wrażliwej
  7. Woda micelarna do cery wrażliwej
  8. Tonik do cery wrażliwej
  9. Jaki wybrać krem do cery wrażliwej?
  10. Krem do cery wrażliwej
  11. Krem pod oczy do cery wrażliwej
  12. Jaki wybrać krem pod oczy do skóry wrażliwej?
  13. Pielęgnacja skóry wrażliwej – podsumowanie

 





Jak dbać o cerę wrażliwą

Cera wrażliwa – charakterystyka. Jak rozpoznać, że mam wrażliwą skórę?

Wiele osób może ulec wrażeniu, że posiada skórę wrażliwą, ponieważ od czasu do czasu pojawiają się problemy w postaci tymczasowego podrażnienia. W rzeczywistości jednak nadwrażliwość cery jest nieco bardziej skomplikowana, dlatego warto jest dowiedzieć się, co ją wyróżnia, by umieć prawidłowo określić, czy faktycznie się z nią zmagamy.

Zwiększona wrażliwość skóry bierze się z nieprawidłowego funkcjonowania jej bariery ochronnej. Nie jest ona w stanie samodzielnie bronić się przed czynnikami zewnętrznymi, co z kolei wywołuje bardzo gwałtowną reakcję. Do takich czynników możemy zaliczyć chociażby promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza, wahania temperatury, mróz czy wiatr. Wrażliwa cera może też negatywnie zareagować w kontakcie z niektórymi składnikami kosmetyków, silnym stresem, a nawet pod wpływem dotyku, jeśli będzie on zbyt silny.
A w jaki sposób objawia się ta gwałtowna reakcja? Do głównych cech skóry wrażliwej zaliczamy:
●częste zaczerwienienie, a nawet rumień w obrębie całej twarzy lub w wybranych jej partiach;
●swędzenie, pieczenie, a nawet ból;
●ogólne uczucie dyskomfortu;
● przesuszenie, uczucie ściągnięcia;
●obrzęk, napięcie skóry.

Żeby sprawdzić, czy posiadamy skórę wrażliwą, możemy przeprowadzić w domu bardzo prosty test. Wystarczy wziąć szpatułkę wykonaną z tworzywa sztucznego i przeciągnąć nią po fragmencie twarzy, np. policzku. Jeśli nasza cera rzeczywiście jest nadwrażliwa, bardzo szybko w tym miejscu pojawi się obrzmienie oraz zaczerwienienie.






Co sprawia, że skóra staje się wrażliwa?

Na samym wstępie należy podkreślić, że skóra wrażliwa nie jest indywidualnym rodzajem skóry. To jej podtyp, co z kolei oznacza, że wrażliwa może być zarówno cera sucha i normalna, jak i mieszana czy tłusta. Jej podłożem bywają naturalne predyspozycje, w tym uwarunkowania genetyczne – dzieje się tak w przypadku skóry naczyniowej. Zdarza się jednak, że nadwrażliwość zostaje nabyta, np. na skutek niektórych terapii dermatologicznych, w których wykorzystano zbyt silne składniki aktywne w wysokim stężeniu.
Natomiast o tym, co wywołuje tak negatywną reakcję skóry wrażliwej, odrobinę już sobie powiedzieliśmy. Warunki atmosferyczne, nieodpowiednia pielęgnacja, stres… Każdy z tych czynników może wywołać wspomniane zaczerwienienie oraz obrzęk. Do elementów, które przyczyniają się do wzmożenia dyskomfortu przy skórze wrażliwej, zaliczamy również niezdrowy tryb życia. Jeżeli nasza dieta jest uboga w niezbędne witaminy i minerały, a do tego nie pijemy wystarczających ilości wody, dodatkowo osłabiamy barierę ochronną skóry.
Na zwiększoną wrażliwość skóry wpływają też niektóre choroby, a nawet leki, jakie przyjmujemy. Tym samym objawy widoczne na naszej cerze mogą być odbiciem ogólnego stanu zdrowia. Dlatego warto jest w razie potrzeby skonsultować się z dermatologiem, który pokieruje nas dalej, jeśli niezbędne okażą się dodatkowe badania.

 




Jak dbać o skórę wrażliwą?

Pielęgnacja cery suchej i wrażliwej jest bez wątpienia pełna wyzwań. Zanim jednak omówimy sobie szczegółowo, jakich produktów szukać, kiedy chcemy ją ukoić, zwróćmy uwagę na to, co zrobić, aby ograniczyć ryzyko podrażnień.

  1. Przede wszystkim warto, oczywiście w miarę możliwości, unikać tych czynników, które powodują występowanie zaczerwienień, obrzęku i innych symptomów wrażliwej skóry. Jeśli jest na to szansa, nie przebywajmy zbyt często w klimatyzowanych lub silnie ogrzewanych pomieszczeniach – zwykle panuje w nich bardzo niska wilgotność, a gwałtowna zmiana temperatury po wyjściu na zewnątrz również nie zadziała korzystnie na cerę.
  2. Powinniśmy chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi na tyle, na ile jesteśmy w stanie. Dlatego zimą sięgajmy po kosmetyki na bazie emolientów, które natłuszczają skórę i tworzą na jej powierzchni warstwę chroniącą przed mrozem. Latem zaś nigdy nie zapominajmy o ochronie przeciwsłonecznej. Twarz warto dodatkowo osłaniać poprzez noszenie nakryć głowy, a w momentach najsilniejszego promieniowania UV starajmy się nie przebywać bezpośrednio na słońcu.
  3. Dobrze mieć też na uwadze nasze codzienne nawyki. Troszczmy się o to, by na naszym talerzu pojawiły się wartościowe produkty bogate w składniki odżywcze. Należy też pamiętać o regularnym piciu wody. Ograniczanie stresu również pozytywnie wpłynie na kondycję skóry, jeśli więc przykładowo nasza praca budzi sporo negatywnych emocji, miejmy na uwadze, by znajdować czas na relaks i zdrowy sen.
  4. Jeśli zaś chodzi o pielęgnację, to tutaj oczywiście musimy zachować szczególną ostrożność. Dobrym rozwiązaniem będzie chociażby wykonywanie testu uczuleniowego za każdym razem, gdy będziemy planowali wprowadzić do rutyny nowy kosmetyk lub składnik, którego nigdy przedtem nie używaliśmy. Jeżeli nałożenie jakiegoś kremu czy żelu wywołuje podrażnienie, powinniśmy natychmiast zaprzestać jego stosowania.
  5. To, z czym zdecydowanie nie polubi się cera wrażliwa, to silne detergenty zawarte w produktach służących do oczyszczania. Żaden, nawet najlepszy krem do skóry wrażliwej nic nie zdziała, jeżeli przy porannym lub wieczornym myciu twarzy będziemy sięgać po kosmetyki na bazie alkoholu, mydła czy jego pochodnych. Tego typu substancje mocno naruszają barierę hydrolipidową skóry i jeszcze bardziej ją uwrażliwiają.

 

Jakie kosmetyki do cery wrażliwej będą najlepsze?

Wskazaliśmy już, jakie składniki aktywne nie są odpowiednie dla skóry wrażliwej, a co za tym idzie – należy ich unikać. A które substancje będą szczególnie dobroczynne, jeśli będziemy chcieli złagodzić dyskomfort wynikający z nadwrażliwości cery? Czym się kierować, dobierając kosmetyki do pielęgnacji tak wymagającej skóry?

Rutyna pielęgnacyjna dla cery wrażliwej powinna być przede wszystkim nastawiona na regenerację oraz wzmocnienie. Dzięki temu sprawimy, że jej bariera ochronna będzie działała sprawniej, a co za tym idzie – rzadziej będą się pojawiały gwałtowne reakcje wywołane działaniem czynników zewnętrznych. W tym pomóc mogą nam m.in. odbudowujące ceramidy.

Ponieważ świąd, pieczenie czy zaczerwienienie bardzo często towarzyszą skórze wrażliwej, co może być bardzo uporczywe, nie zapominajmy o stosowaniu tych substancji, które posiadają właściwości kojące. Do takich możemy zaliczyć chociażby panthenol oraz alantoinę. Łagodzą podrażnienia i przyspieszają proces gojenia, przynosząc niemal natychmiastową ulgę.

Oprócz tego istotne jest właściwe nawilżenie. Dobrze nawodniona skóra, niezależnie od jej dotychczasowego stanu czy naturalnego charakteru, będzie wyglądała gładko, jędrnie i promiennie. Dlatego też kosmetyki z aloesem oraz kwasem hialuronowym cieszą się tak dużą popularnością, ponieważ pozwalają na uzupełnienie poziomu nawilżenia. Krem nawilżający do cery wrażliwej może też zawierać kolagen i glicerynę.

A co z peelingiem? Jak wiadomo, regularne złuszczanie martwego naskórka także jest istotnym elementem dbania o cerę. W przypadku skóry wrażliwej powinniśmy sięgać po peelingi działające na bazie delikatnych enzymów. Produkty z ostrymi drobinkami będą jedynie niepotrzebnie ją podrażniać i zwiększać wspomniany dyskomfort.

 

Pielęgnacja cery wrażliwej krok po kroku

Chcąc jak najszybciej zredukować ryzyko podrażnień i pozbyć się uporczywego zaczerwienienia czy swędzenia, być może będziemy gorączkowo poszukiwali tych idealnych kosmetyków czy zabiegów, które sprawią, że cera wrażliwa przestanie nam dokuczać. Nie powinniśmy jednak zapominać, że tutaj zalecana jest duża ostrożność. Z pewnością nie należy wprowadzać do rutyny zbyt wielu nowych kosmetyków jednocześnie. Skóra może zareagować bardzo negatywnie i trudno będzie nam stwierdzić, czy jakiś konkretny składnik wywołał nieprzyjemne objawy.

Duże znaczenie ma także systematyczność. Nawet dobry krem do cery suchej i wrażliwej nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli nie będziemy nakładać go regularnie i w odpowiedni sposób. Ponadto istotna jest jeszcze jedna rzecz, za którą podziękuje nam nie tylko cera wrażliwa – kosmetyki powinny być nakładane we właściwej kolejności. Dlatego najpierw dokładnie oczyszczamy i tonizujemy twarz, a dopiero później przechodzimy do nawilżania, np. poprzez krem do cery wrażliwej zaczerwienionej.

Oczyszczające kosmetyki do skóry wrażliwej

Kremy do cery wrażliwej i suchej to nie wszystko. Wcześniej musimy mieć absolutną pewność, że z powierzchni skóry zostały usunięte wszelkie zanieczyszczenia. Będzie to nie tylko makijaż, ale także sebum, pot, kurz i inne zabrudzenia, które gromadzą się na naszej twarzy zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
Dlatego też rano i wieczorem należy skrupulatnie oczyścić cerę, tak by była właściwie przygotowana na przyjęcie składników odżywczych i nawilżających. Z tego względu w pierwszej kolejności sięgamy przykładowo po żele do mycia, pianki, masła do demakijażu czy balsamy. Niezwykle popularne są również wszelkie płyny i wody micelarne.

Pianka oczyszczająca do skóry wrażliwej

Pianka oczyszczająca do twarzy z nagietka lekarskiego

Calendula Deep Cleansing Foaming Face Wash

Cerze wrażliwej chcemy szczególnie polecić piankę oczyszczającą z nagietkiem lekarskim, a konkretnie Calendula Deep Cleansing Foaming Face Wash od marki Kiehl’s. Początkowo jej formuła jest żelowa, ale w kontakcie z wodą zmienia się w przyjemną piankę. Delikatnie usuwa zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum, a przy tym nie pozostawia po sobie nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia czy przesuszenia. Zamiast tego po jej użyciu skóra jest natychmiast odświeżona i odżywiona. Poza wspomnianym nagietkiem lekarskim w składzie znalazła się także nawilżająca gliceryna.

KUP TERAZ


Ostatnim i zarazem bardzo istotnym krokiem oczyszczania jest użycie toniku. Ma on za zadanie przywrócić skórze właściwy poziom pH, który może zostać zaburzony po kontakcie z wodą. Przemycie twarzy tonikiem jeszcze przed zastosowaniem serum czy kremu pozwoli dodatkowo odświeżyć cerę.

 

 Tonik do cery wrażliwej

Tonik do cery wrażliwej

Cucumber Herbal Alcohol-Free Toner

Dlatego znakomitym zamknięciem tego etapu pielęgnacji będzie Bezalkoholowy tonik do cery suchej i wrażliwej Cucumber Herbal Alcohol-Free Toner. W składzie znalazł kojący ekstrakt z ogórka, a także przywracająca skórze komfort alantoina. Produkt równoważy skórę, nie wysuszając jej, a po użyciu jest wyjątkowo miękka i gotowa na przyjęcie kolejnych składników odżywczych

KUP TERAZ


Jaki wybrać krem do cery wrażliwej?

Wybór kremu do twarzy wrażliwej niestety nie należy do najprostszych, szczególnie jeśli oprócz nadwrażliwości nasza skóra boryka się także z innymi problemami. Przykładowo kremy do cery wrażliwej po 40. roku życia powinny zawierać też składniki przeciwstarzeniowe, ale nie każdy będzie tutaj wskazany. Chociażby retinol wykazuje działanie wygładzające zmarszczki, jednak ta substancja może nie sprzyjać skórze wrażliwej. Zamiast tego krem przeciwzmarszczkowy do cery wrażliwej może bazować na koenzymie Q10.

Krem do cery wrażliwej

Krem do cery wrażliwej

Ultra Facial Advanced Repair Barrier Cream

Dobrym krem do cery wrażliwej (i naczynkowej) to Ultra Facial Advanced Repair Barrier Cream, czyli Krem barierowy do twarzy od marki Kiehl’s. Redukuje podrażnienia i uczucie dyskomfortu, a do tego sprawia, że skóra staje się po nim miękka, gładka i zdrowo wyglądająca. To krem do skóry suchej i wrażliwej, który eliminuje objawy suchości, a przy tym wspiera naturalną barierę hydrolipidową. Jednocześnie bardzo szybko się wchłania, dzięki czemu jego aplikacja jest przyjemna i bezproblemowa.

KUP TERAZ


Krem pod oczy do cery wrażliwej

Jaki wybrać krem pod oczy do skóry wrażliwej?

Cucumber Herbal Alcohol-Free Toner

W codziennej pielęgnacji nie wystarczy sam krem do twarzy – skóra wrażliwa będzie potrzebowała szczególnej opieki także w okolicach oczu. W tych miejscach jest ona wyjątkowo cienka i delikatna. Krem nawilżający do cery suchej i wrażliwej, który aplikujemy na całą twarz, może się okazać nieco zbyt ciężki dla skóry pod oczami, warto zatem wyposażyć się w dodatkowy kosmetyk przeznaczony wyłącznie do tej strefy.

Krem pod oczy do cery wrażliwej

Creamy Eye Treatment with Avocado

Nie może tutaj zatem zabraknąć jednego z naszych bestsellerów, czyli Odżywczego kremu pod oczy z awokado o kremowej konsystencji Creamy Eye Treatment with Avocado. To krem dla cery wrażliwej, który łagodnie nawilża skórę pod oczami, chroni ją przed odwodnieniem, a także przywraca jej jędrność. Poza odżywczym olejem z awokado znalazł się tutaj również beta-karoten, który jest silnym utleniaczem, oraz masło shea, które nawilża i regeneruje.

KUP TERAZ


Pielęgnacja skóry wrażliwej – podsumowanie

Cera wrażliwa bez wątpienia nie jest najłatwiejsza w pielęgnacji. Liczne podrażnienia, zaczerwienienia, swędzenie czy pieczenie wywołują potężny dyskomfort, który wzmaga się na skutek działania czynników zewnętrznych. By temu zaradzić, powinniśmy jak najbardziej wspierać barierę ochronną skóry i zabezpieczać ją przed szkodliwymi substancjami. Krem dla skóry wrażliwej, odpowiedni tonik, łagodne produkty do produkty do oczyszczania – to podstawy udanej pielęgnacji, w której stawiamy na ukojenie, wzmocnienie i odżywienie cery.

Może Ci się też spodobać

Komunikat informacyjny
Aby uzyskać najlepsze wyniki, odwróć urządzenie