Komu z nas tuż po pobudce nie zdarzyło się spojrzeć w lustro i nie zobaczyć wyraźnego obrzęku w okolicach wokół oczu? To zjawisko jest niezwykle częste i zdarza się, że jesteśmy w stanie od razu określić, co jest jego powodem – nieprzespana noc, stres, podrażnienie. Warto jednak mieć świadomość, że opuchnięte oczy mogą wynikać z różnorodnych czynników i jeśli nie jest to dla nas sporadyczny widok, być może należy mu się nieco bliżej przyjrzeć. W tym artykule podpowiemy, co może być przyczyną opuchniętych powiek i co na opuchnięte oczy sprawdza się najlepiej.
Opuchnięte oczy to zazwyczaj po prostu defekt estetyczny, a więc nie musimy się obawiać, że pozostanie z nami na dłużej. Jeżeli rzadko dostrzegamy opuchliznę w okolicach oczu, najczęściej po zbyt małej ilości odpoczynku, wiemy dokładnie, skąd się wzięła i nie jest konieczne zastosowanie specjalistycznych metod, które pozwoliłyby na zredukowanie tego objawu.
Powodem do niepokoju nie są też zazwyczaj opuchnięte oczy po płaczu. Skóra staje się wówczas nieco podrażniona i zatrzymuje wodę, co z kolei skutkuje obrzękiem. Nie należy się jednak martwić, bo z tym poradzą sobie nawet proste domowe sposoby.
Niestety zdarza się, że opuchnięte dolne powieki, podobnie jak górne, mogą odzwierciedlać kondycję naszego organizmu. Jeżeli szczególnie często zmagamy się z obrzękiem wokół oczu, zdecydowanie trzeba bliżej przyjrzeć się naszej skórze i spróbować odnaleźć przyczynę tego zjawiska. To pierwszy krok do tego, by właściwie i skutecznie zadziałać, a tym samym przywrócić cerę do prawidłowego stanu.
Co ważne: skóra pod oczami jest zbudowana nieco inaczej niż na innych partiach twarzy. Jest zdecydowanie cieńsza, niemal całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych, a do tego delikatniejsza i bardziej podatna na podrażnienia. Należy więc dbać o nią z wyjątkową troską.
Jak już wspomnieliśmy, opuchnięte powieki górne oraz dolne mogą się pojawić w naprawdę różnorodnych okolicznościach. Nie jest to zdecydowanie pożądany efekt, szczególnie kiedy przygotowujemy się na jakąś ważną okazję i chcemy prezentować się jak najlepiej. Obrzęk skóry wokół oczu bez wątpienia utrudnia prawidłowe nałożenie makijażu – zwykle opuchlizna samoczynnie znika po upływie kilku godzin, jednak możemy zwyczajnie nie mieć czasu na to, aby aż tyle odczekać. W związku z tym uważnie przyjrzyjmy się zmianom w obrębie powiek, by wykluczyć ewentualne dalsze problemy ze skórą.
Opuchnięte oczy rano
Dzięki temu, że kwas hialuronowy chłonie wodę niczym gąbka i pomaga zatrzymać ją w naskórku, świetnie sprawdza się w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Dzięki niemu skóra staje się sprężysta, bardziej jędrna i na dłużej zachowuje młody wygląd.
Opuchnięte oczy po nocy zdarzają się zdecydowanie najczęściej. To bezpośredni rezultat nieprawidłowej higieny snu. Jeżeli się nie wysypiamy – czyli śpimy zbyt krótko, kładziemy się o późnej porze – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie tylko skóra pod oczami, ale i na całej naszej twarzy będzie to zdradzała.
Zmęczenie i niewyspanie mogą powodować, że pod oczami dojdzie do zastoju limfy, co wywoła nie tylko obrzęk – oprócz tego mogą się uwydatnić tzw. worki pod oczami, czyli niewielkie „poduszeczki” pod dolnymi powiekami. Część osób ma do tego wrodzoną skłonność, gdyż jest ona dziedziczna i wynika z budowy skóry naszej twarzy, jednak w wielu przypadkach to właśnie efekt ciężkiej nocy. Czynniki, które temu dodatkowo sprzyjają, to m.in. niezdrowa dieta, stres i siedzący tryb życia.
Warto też nadmienić, że worki pod oczami, tak samo jak ogólna opuchlizna, mogą nasilać się z wiekiem, co jest widoczne już u kobiet po 40. roku życia. Skóra staje się po prostu mniej jędrna, wobec czego mięśnie okrężne oka nie są już tak napięte, jak niegdyś. To z kolei powoduje wiotczenie skóry i większą podatność na powstawanie zauważalnej opuchlizny – nie tylko o poranku.
Opuchnięte powieki rano będą nam się przytrafiały zdecydowanie rzadziej, jeśli zadbamy o zdrowy sen. Tym samym ograniczymy konieczność wprowadzania do porannej pielęgnacji dodatkowych kosmetyków czy domowych trików, które mogłyby nam pomóc w szybszym zlikwidowaniu obrzęku.
Opuchnięte oczy – alergia
A co w przypadku, kiedy opuchnięte powieki towarzyszą nam cały dzień, a w dodatku ich widoczność zwiększa się po wyjściu z domu? Jeżeli oprócz tego zaczynają nam doskwierać inne objawy związane z oczami, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest to wynik alergiiPyłki roślin, roztocza kurzu, pleśń, sierść zwierząt – to wszystko może silnie nas uczulać. Co więcej, opuchnięte oczy mogą być nawet objawem alergii pokarmowej, choć wówczas opuchlizna dotyczy także innych części twarzy i np. szyi.
Zwróćmy uwagę, czy dokuczają nam jedynie opuchnięte oczy. Alergia może powodować również ich łzawienie, swędzenie, zaczerwienienie i pieczenie. Zdarza się nawet, że z oka zaczyna wydobywać się ropna wydzielina, na skórze powiek pojawiają się niepokojące zmiany, a my dodatkowo zmagamy się ze światłowstrętem. Alergicy skarżą się przykładowo na katar i dolegliwości związane ogólnie z układem oddechowym.
Warto przy okazji wspomnieć, że uczulić mogą nas też aplikowane kosmetyki. Czasami alergia kontaktowa – bo tak ją określamy w tym przypadku – objawia się tuż po użyciu produktu. Bywa jednak, że minie kilka, a nawet kilkanaście godzin, zanim dostrzeżemy zaczerwienienie, wypryski na powiekach i inne objawy. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, należy od razu zaprzestać stosowania wybranego kosmetyku.
Z tego względu zwłaszcza osoby posiadające wrażliwą i reaktywną skórę powinny zwracać uwagę na składy produktów pielęgnujących i stopniowo wprowadzać je do rutyny. Dobrym rozwiązaniem będzie też wcześniejsze wykonanie próby uczuleniowej, polegającej na nałożeniu niewielkiej ilości kosmetyku w zgięciu łokcia lub tuż za uchem. Jeśli po upływie 48 godzin na skórze w tym miejscu nie wystąpią żadne niepokojące zmiany, prawdopodobnie możemy zaaplikować produkt na wybraną partię twarzy.
Opuchnięte powieki górne i dolne a choroby
Niestety może się zdarzyć, że obrzęk wokół oczu będzie wynikał z poważniejszych problemów i sposób na opuchnięte powieki w postaci zaufanej pielęgnacji może się nie sprawdzić.
Opuchlizna w okolicach oczu może być bowiem objawem takich jednostek chorobowych jak:
NADCZYNNOŚĆ LUB NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY
ZABURZENIA RYTMU SERCA
CUKRZYCA
ZAPALENIE ZATOK
ZAPALENIE SPOJÓWEK
NIEWYDOLNOŚĆ WĄTROBY
ZABURZONA PRACA NEREK
PROBLEMY Z UKŁADEM KRĄŻENIA
Ponadto opuchnięte oczy mogą być efektem ubocznym stosowania niektórych leków. Jeśli obrzęk często nawraca i nie jesteśmy w stanie go zniwelować pielęgnacją ani dbaniem o zdrowy tryb życia, zdecydowanie warto jest zasięgnąć porady lekarza.
Mówi się, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć – w tym stwierdzeniu jest wiele prawdy także w kontekście opuchniętych oczu. Powinniśmy dbać o naszą skórę na co dzień, nie tylko z zewnątrz, ale także od środka, tj. pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia i troszczyć się o to, by właściwie się wysypiać. Podziękuje nam za to zarówno skóra, jak i cały nasz organizm, który będzie w zdecydowanie lepszej kondycji. Zwróćmy też uwagę na swój tryb życia i nawyki żywieniowe. Słodzone gazowane napoje, fast foody, używki, niewielka ilość ruchu – to też bardzo szybko przekłada się na stan naszej skóry i może się objawić m.in. poprzez opuchliznę wokół oczu.
No dobrze, ale wyobraźmy sobie sytuację, że za pół godziny musimy wyjść z domu na ważne spotkanie, a nasze powieki są wyraźnie opuchnięte. Czy powinniśmy zatem zakrywać je grubą warstwą korektora? W żadnym wypadku! W ten sposób możemy jeszcze bardziej podkreślić ten defekt, szczególnie jeśli kosmetyk będzie posiadał odcień jaśniejszy niż nasza cera.
Zamiast tego warto będzie wypróbować któryś z domowych sposobów na opuchnięte powieki, które mogą dać świetny efekt po zaledwie kilku minutach!
Nie jest żadną tajemnicą, że chłód jest sprawdzonym sposobem na opuchnięte oczy. Dlatego też do powiek możemy przyłożyć schłodzoną w lodówce łyżeczkę. Przydatne będą również takie akcesoria, jak specjalne masażery i rollery do okolic pod oczami, które warto na co dzień trzymać właśnie w lodówce. A w sytuacji awaryjnej szybkim sposobem na opuchnięte oczy od płaczu będzie masaż z wykorzystaniem kostek lodu.
Jeżeli mamy pod ręką zieloną lub czarną herbatę, wystarczy zalać wrzątkiem jej torebki, odsączyć je i nieco odczekać, aż ostygną, a następnie wykonać przy ich pomocy kojący kompres na oczy. Herbata jest bogata w przeciwutleniacze oraz kofeinę.
Z równym powodzeniem możemy zastosować okłady z ziół, szczególnie z rumianku, kwiatów lipy czy arniki górskiej, co także umożliwi zmniejszenie obrzęku w obrębie powiek.
Inny szybki sposób na opuchnięte oczy to plasterki świeżego zielonego ogórka lub surowego ziemniaka. Kładziemy je na powiekach i odczekujemy co najmniej kilka minut.
Co na opuchnięte powieki sprawdza się najlepiej? Bez wątpienia dobrze dopasowana pielęgnacja! Jeśli systematycznie będziemy dbać o właściwe nawilżenie, ujędrnienie i elastyczność skóry wokół oczu, obrzęki będą pojawiać się zdecydowanie rzadziej i raczej nie będziemy musieli martwić się o to, że rano w lustrze będzie nas czekała niemiła niespodzianka.
W tym wypadku możemy zdecydować się tylko na krem lub też na połączenie w postaci serum + krem. Dobre produkty przeznaczone do aplikacji na skórę pod oczami zawierają takie składniki jak m.in.:
Oczywiście powinniśmy też pamiętać o innych kwestiach. Przede wszystkim nigdy nie pomijajmy w pielęgnacji etapu oczyszczania, najlepiej dwuetapowego. Wieczorem należy najpierw dokładnie zmyć makijaż, a później zastosować dodatkowo piankę czy żel, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Następnie przechodzimy do aplikacji toniku, a dopiero potem do serum i kremu.
Równie ważna jest systematyczność. Nawet najlepszy krem na opuchnięte powieki nie zdziała cudów, jeżeli będziemy sięgać po niego wybiórczo. Dlatego też większość produktów zalecana jest do codziennego stosowania, najlepiej rano i wieczorem.
Sposobów na to, jak pozbyć się opuchniętych oczu, jest wiele – a pielęgnacja to czołowa metoda. Dlatego też proponujemy poniżej skuteczne kosmetyki z oferty marki Kiehl’s, za sprawą których dbanie o skórę wokół oczu będzie łatwiejsze i efektywniejsze.
Serum na opuchnięte oczy z witaminą C
Powerful-Strength Line-Reducing & Dark Circle-Diminishing Vitamin C Eye Serum
Wśród składników szczególnie pomocnych w produktach przeznaczonych pod oczy wyróżniliśmy m.in. witaminę C, peptydy oraz kwas hialuronowy. Wszystkie te substancje możemy znaleźć w serum pod oczy z witaminą C Powerful-Strength Line-Reducing & Dark Circle-Diminishing Vitamin C Eye Serum. Zawiera aż 10% czystej witaminy C, trójpeptydy i właśnie wspomniany kwas hialuronowy. Ten produkt to nie tylko sposób na opuchnięte oczy, bo oprócz tego redukuje widoczność linii, cieni i kurzych łapek. Ponadto serum szybko się wchłania, pozostawiając skórę gładszą i bardziej nawilżoną.
Równie polecane jest korygujące serum pod oczy Super Multi-Corrective Eye-Opening Serum. W składzie znalazły się sól sodowa kwasu hialuronowego, rozświetlające minerały oraz botaniczne ekstrakty. W widoczny sposób napina, ujędrnia i uelastycznia skórę, dzięki czemu może ona zachować młodszy i zdrowszy wygląd na dłużej. Wspaniale działa pod kątem redukcji zmarszczek wokół oczu oraz cieni
A jaki krem na opuchliznę pod oczami wybrać? Jednym z naszych niewątpliwych bestsellerów jest odżywczy krem pod oczy z awokado o kremowej konsystencji Creamy Eye Treatment with Avocado. Zawdzięcza to swojej wyjątkowo skoncentrowanej formule z dodatkiem oleju z awokado, betakarotenu oraz masła shea. Tym sposobem krem zapewnia skórze pod oczami solidny zastrzyk nawilżenia, jednocześnie chroniąc skórę przed odwodnieniem i utratą jędrności.
Jak już zdążyliśmy wspomnieć, opuchnięte powieki rano to niezwykle częste zjawisko. Dlatego, by temu zapobiec, powinniśmy poświęcić szczególną uwagę wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Może w niej zagościć odżywczy krem pod oczy na noc Midnight Recovery Eye. Wyraźnie zmniejsza opuchliznę i ciemne obwódki wokół oczu, wzmacnia i odżywia skórę, a do tego wygładza ją i wspomaga proces regeneracji, który zachodzi w trakcie snu. Wśród składników możemy wymienić olejek lawendowy, olej z ruszczyka kolczastego oraz olejek z wiesiołka.
Marka Kiehl’s nie zapomina o męskiej pielęgnacji. Worki pod oczami czy tymczasowa opuchlizna to w końcu nie tylko domena kobiet, ale także panów. Dlatego też w ofercie znalazł się m.in. krem pod oczy Eye Fuel zawierający kofeinę i witaminę B3. Jego regularne stosowanie pozwala na zredukowanie cieni i opuchlizny pod oczami, a lekkie nawilżenie gwarantuje uczucie odświeżenia i komfortu.
Inną propozycją jest Krem pod oczy dla mężczyzn Age Defender Eye Repair. To produkt o działaniu anti-aging, który wygładza, rozjaśnia cienie pod oczami i niweluje widoczność zmarszczek. Za sprawą ekstraktu z nasion żyta, siemienia lnianego i mikrominerałów przywraca skórze pod oczami młody wygląd, sprawiając, że kurze łapki są wyraźnie zredukowane, a nasze spojrzenie odświeżone.
Jak widać, opuchnięte powieki to częsty problem, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. To wynik różnorodnych czynników, począwszy od uwarunkowań genetycznych, poprzez niezdrowy tryb życia i pogorszenie kondycji organizmu, aż po niewłaściwie stosowaną pielęgnację (lub jej całkowity brak). Na szczęście sposobów na opuchnięte powieki jest niezwykle dużo. Możemy zastosować domowe triki, zmienić swoje codzienne nawyki, a przede wszystkim: zdecydować się na kosmetyki, których właściwości odpowiednio zadbają o stan skóry pod oczami.