Main content

Zmarszczki na szyi i dekolcie

Jak zredukować zmarszczki na szyi i dekolcie?

Zmarszczki na szyi i dekolcie to coś, co bywa powodem zmartwień nie tylko wielu kobiet, ale także i mężczyzn. Często ten rejon naszego ciała traktujemy po macoszemu, dlatego to właśnie on może zdradzić, jaki jest nasz rzeczywisty wiek. Nie wystarczy jedynie aplikować produkty pielęgnacyjne na samą twarz. Bardzo ważne, aby składniki aktywne spowalniające proces starzenia były stosowane także w okolicach dekoltu i szyi. Co jeszcze możemy zrobić, aby zmarszczki były mniej widoczne?

 

Zmarszczki na szyi i dekolcie – dlaczego występują?

Częste pochylanie i nienaturalne pozy ciała sprawiają, że nasza skóra stale się napina i rozciąga. Możemy wymienić wiele czynników odpowiedzialnych za bruzdy umiejscowione na dekolcie oraz szyi. Głównym powodem tego rodzaju zmian jest przede wszystkim starzenie. Postępujące procesy sprawiają, że zmniejsza się poziom elastyczności i napięcia skóry. Poziome oraz pionowe zmarszczki na dekolcie i szyi zaczynają być szybko zauważalne, głównie dlatego, że często odsłaniamy ten fragment naszego ciała.

Naturalnych procesów starzenia nie jesteśmy w stanie całkowicie zatrzymać, ale warto zastanowić się, jak je spowolnić oraz jak zlikwidować zmarszczki na szyi i dekolcie zanim powstanie ich zbyt wiele, a eliminacja stanie się szczególnie trudna.

 

Czy zmarszczki na szyi i dekolcie mogą powstawać od spania?

Sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Jeżeli chcemy dbać o nasze zdrowie, to powinniśmy pamiętać o tym, aby przesypiać odpowiednią liczbę godzin oraz dbać o to, aby jakość snu była jak najlepsza. Wie o tym większość z nas, natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nieodpowiednia pozycja przyjmowana podczas odpoczynku lub zbyt niewłaściwa poduszka to również przyczyny zmarszczek.

Bruzdy na szyi oraz dekolcie są wynikiem odkształceń skóry, które powstają podczas jej kontaktu z poduszką. Wiele osób nie jest w stanie spać na wznak i podczas snu często zmienia pozycje. W takiej sytuacji zmarszczki mogą pojawić się niezależnie od wieku, a bruzdy wizualnie dodają nam lat. Bardzo ważne, aby zwracać uwagę na takie pozornie nieznaczące czynniki, jak chociażby spanie w odpowiedniej pozie, ponieważ w rezultacie mają one znaczący wpływ na nasz wygląd. O tym, jak pozbyć się zmarszczek na szyi i dekolcie opowiemy za chwilę.

 

Zmarszczki na szyi w młodym wieku – co jest ich powodem?

Zmniejszona wiotkość skóry może wystąpić także w młodym wieku. Pionowe i poziome zmarszczki są utrapieniem wielu kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Co może je wywoływać? Co na zmarszczki szyi będzie najlepsze? Wiele mówi się o tym, jak szkodliwe jest dla nas promieniowanie słoneczne. W wielu przypadkach ma ono negatywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego też staramy się w miarę możliwości unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. Warto jednak dodać, że na skutki promieniowania jesteśmy narażeni nie tylko latem, ale także podczas pozostałych pór roku.

Z czasem może pojawić się zwiotczała skóra na szyi – co robić? W miarę możliwości unikać tego rodzaju czynników zewnętrznych, które powodują, że powstają pionowe i poziome zmarszczki na szyi.

Niekiedy jest to także brak odpowiedniego nawilżenia. Może ono wynikać zarówno z niepoprawnego nawadniania organizmu poprzez niezbyt częste picie wody, ale nierzadko jest też skutkiem braku stosowania kremów nawilżających oraz innych kosmetyków o podobnych właściwościach.

Musimy zwrócić uwagę jeszcze na jeszcze jeden aspekt, jakim w tym przypadku są uwarunkowania genetyczne. Czasami pionowe bruzdy na dekolcie czy te o innym kierunku to po prostu coś, co pojawia się nie z naszej winy. Jesteśmy bardziej podatni na ich występowanie.

 

kosmetyki na zmarszczki na szyi i dekolcie Kiehl’s

Czym jest tech neck?

Zjawisko znane jako efekt tech neck to nic innego jak skutek współczesnego stylu życia. Tak zwana technologiczna szyja objawia się jako poprzeczne zmarszczki na szyi, którym nierzadko towarzyszą też bóle głowy, karku oraz pleców. Wiele czasu spędzamy w nienaturalnie pozycji, co jest efektem korzystania z komputera oraz smartfonów. Cierpi na tym głównie nasza szyja. Zmarszczki stają się szczególnie widoczne, a tego chcielibyśmy przecież uniknąć. W niektórych przypadkach konieczna może być konsultacja z fizjoterapeutą.

Dlatego tak ważne jest, aby w miarę możliwości ograniczyć czas spędzany na korzystanie z urządzeń elektronicznych. Podziękuje nam za to nasza szyja oraz dekolt. Zmarszczki co prawda powstają też z innych powodów, ale warto nie dokładać sobie kolejnych dolegliwości bólowych. Pomóc może też zadbanie o właściwą ergonomię pracy. Monitor powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości, a nasza plecy muszą mieć właściwe podparcie. A jak pozbyć się zmarszczek na dekolcie? Co możemy zrobić, aby skutecznie zapobiegać ich powstawaniu?

 

Zwiotczała skóra szyi i zmarszczki na dekolcie – zapobieganie

Co możemy zrobić, aby nasza szyja prezentowała się dobrze? Przede wszystkim konieczny będzie dobór odpowiedniej poduszki, której używamy podczas nocnego odpoczynku. Nie może być ona ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Dobrze, aby była również wyprofilowana i dopasowana do naszego odcinka szyjnego. Dzięki temu podczas spania przybierzemy naturalną pozycję, która sprawi, że rano nie odczujemy bólu w kręgach, a dodatkowo szyja i dekolt będą lepiej chronione przed powstawaniem zmarszczek.

Niekiedy pomocna jest także zmiana materaca. Dobrej jakości produkt pozwoli nam na komfortowe spanie na plecach i rzadsze zmienianie pozycji podczas snu. Wybierzmy odpowiednią twardość oraz rozmiar. W tym przypadku nie powinniśmy kierować się przede wszystkim ceną, a głównie naszym zdrowiem.

A czy na czas odpoczynku zabezpieczasz swoje włosy we właściwy sposób? Niewiele osób wie, że jeżeli pozostawimy nasze włosy rozpuszczone, to poprzez częste ocieranie o poduszkę może dojść do sytuacji, w której zaczną one wypadać. Ale jaki ma to związek z dbaniem o skórę szyi oraz dekoltu? Okazuje się się, że pojedyncze kosmetyki mogą również ocierać się o naszą skórę. To będzie powodowało jej podrażnienie, uszkodzenie naturalnej bariery ochronnej, a to w konsekwencji może prowadzić do przyspieszenia procesów starzenia.

Regularnie wykonywany masaż także ma znaczenie. Nie musimy umawiać się na profesjonalne zabiegi w salonie kosmetycznym, aby zobaczyć zaskakujące efekty. Wystarczy, że każdego dnia poświęcimy zaledwie kilka minut na gimnastykę, która powinna dotyczyć także naszej szyi. Jeżeli chodzi natomiast o masaż, to tutaj możemy wspomóc się różnego rodzaju akcesoriami, takimi jak wałeczek czy kamień gua sha. Podczas ich użytkowania pobudzamy regenerację skóry oraz poprawiamy ukrwienie. Masaż powinien dotyczyć zarówno okolic szyi, jak i samego dekoltu.

Jeżeli powyższe porady zostały już wcielone w życie, warto zastanowić się również na tym, czy nasza skóra dekoltu i szyi otrzymuje odpowiednie dla niej składniki aktywne, które zawarte są w kosmetykach. O czym pamiętać w codziennej pielęgnacji, aby uniknąć obwisłej skóry indyka przestała być naszą zmorą?

 

Pielęgnacja skóry a zmarszczki na dekolcie i szyi

Pielęgnacja powinna być dopasowana przede wszystkim do potrzeb naszej skóry. Pamiętajmy, że przy braku właściwej rutyny powstają zmarszczki, które okazują się być trudne do zniwelowania. Wyglądają nieestetycznie i w jedną chwilę zdradzają nasz wiek. Mogą być to zmarszczki pionowe czy poziome. Jednak im szybciej wprowadzimy do naszej pielęgnacji odpowiednie kosmetyki, tym szybciej możemy spodziewać się zaskakujących efektów.

Warto zwracać uwagę między innymi na obecność silnie działających składników aktywnych. Mogą być to ceramidy, peptydy oraz substancje aktywne stosowane w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Ważna jest przede wszystkim regularność stosowania takich produktów. Nie wystarczy jedynie zaaplikować je od czasu do czasu, jeżeli liczymy na efekty.

 

Kosmetyki na zmarszczki na szyi i dekolcie

krem na zmarszczki na szyi i dekolcie

Krem na zmarszczki na szyi i dekolcie

Super Multi-Corrective Cream

Jednym z produktów, który sprawdzi się doskonale w okolicach szyi i dekoltu jest między innymi krem przeciwzmarszczkowy Super Multi-Corrective Cream. Produkt ten sprawdzi się przy każdym typie skóry, dobrze współpracuje nawet z cerą wrażliwą. Co warto o nim wiedzieć? To krem przeciwzmarszczkowy, którego głównym zadaniem jest zwalczanie oznak starzenia się skóry. Ma wyjątkowe właściwości i określany jest jako kosmetyk 7w1. Przy regularnym stosowaniu zauważymy, że skóra staje się wyraźnie gładsza, jędrniejsza, ale wygląda też młodziej. Główne składniki aktywne to między innymi Proxylane Gx, w którego formule zawarta jest opatentowana cząsteczka przeciwdziałająca starzeniu, grzyby Chaga wyrównujące koloryt skóry oraz zwiększyć jej blask oraz Phytomimetic Witamina A, czyli składnik roślinny pomagający widocznie spłycić zmarszczki. Kosmetyk można stosować w okolicy szyi zarówno rano, jak i wieczorem.

KUP TERAZ

 

serum na zmarszczki na szyi i dekolcie

Serum na zmarszczki na szyi i dekolcie

Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum

Drugim produktem, który również sprawdzi się w codziennej pielęgnacji skóry szyi i dekoltu jest Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum przeciwzmarszczkowe z retinolem także od marki Kiehl's. Tak samo sprawdzi się przy każdym typie skóry. Główne składniki aktywne, takie jak czysty retinol, peptydy czy ceramidy są odpowiedzialne za działanie wygładzające, przeciwdziałające starzeniu, poprawiające teksturę skóry, minimalizujące zaczerwienienie, łuszczenie oraz suchość. Produkt marki Kiehl's stosujemy rano i wieczorem. Podczas aplikacji należy unikać kontaktu z oczami. Ważne jednak, aby na co dzień stosować ochronę przeciwsłoneczną, najlepiej w postaci krem u z filtrem SPF50.

KUP TERAZ

 

serum z witaminą C na zmarszczki na szyi i dekolcie

Serum z witaminą C na zmarszczki na szyi i dekolcie

Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate

Obecne na szyi zmarszczki może niwelować również stosowanie serum z witaminą C, czyli Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate. Mamy tutaj kosmetyk, który pomaga widocznie zmniejszyć zaczerwienienie skóry oraz skórze ulgę. Dodatkowo wzmacnia barierę ochronną skóry, wspomaga jej zdolność do samodzielnej ochrony, nawilża i łagodzi uczucie zestresowanej skóry. Produkt marki Kiehl's to serum z witaminą C o stężeniu 12,5% i kwasem hialuronowym. Podczas aplikacji należy omijać okolice oczu. Serum możemy nakładać zarówno rano, jak i wieczorem, zawsze na oczyszczoną skórę, która została przygotowana do dalszych kroków pielęgnacyjnych.

KUP TERAZ

 

Powyżej została już wspomniana rola ochrony przeciwsłonecznej. Pamiętając o tym, że promienie słoneczne mają negatywny wpływ na stan naszej skóry, musimy mieć na uwadze, że poprzez dłuższą ekspozycję na słońce narażamy się na to, aby powstawały u nas zmarszczki na szyi oraz dekolcie. Często nie jest możliwe zrezygnowanie z przebywania na dworze. Nikt z nas nie chce też ubierać wielu warstw ubrań, w których jest nam po prostu gorąco. Co możemy więc zrobić? Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek na szyi? Wystarczy, że zaopatrzymy naszą kosmetyczkę w produkt z filtrem przeciwsłonecznym. Jego wysokość powinniśmy dostosować zarówno do odcienia naszej karnacji, jak i czasu ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

 

Podsumowanie

Zmarszczki na dekolcie i szyi to dosyć powszechny problem, z którym zmagamy się w różnym wieku. Może być on następstwem kontaktu z niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi, ale nierzadko jest to skutek uwarunkowań genetycznych. Jeżeli chcemy na nowo przywrócić właściwą jędrność i sprawić, że skóra będzie napięta, możemy zrobić to przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji oraz wykonywanych regularnie masaży.

Kiedy na szyi oraz dekolcie pojawiają się zmarszczki, to główna oznaka zachodzących procesów starzenia. Aby je spowolnić, musimy zastosować kosmetyki przeciwzmarszczkowe, wygładzające oraz napinające. Nie powinno zabraknąć tutaj takich składników, jak choćby kwas hialuronowy, peptydy czy ceramidy.

Pamiętajmy także o tym, że wygląd skóry nie jest zależny jedynie od stosowanych kosmetyków. Ważny jest także nasz codzienny styl życia, dbanie o właściwą dietę, aktywność fizyczną czy unikanie niektórych szkodliwych czynników zewnętrznych, zwłaszcza promieniowania UV. Zmarszczki okolic szyi i dekoltu powstają na przykład w momencie, kiedy śpimy na wysokiej poduszce, czy korzystamy ze smartfona przyjmując nieodpowiednią pozycję ciała.


Bibliografia:

  • Collins Danielle, Joga twarzy, Czarna Owca, 2020, ISBN 36280940.
  • Gugler Christa, Lifting bez skalpela. Trening mięśni twarzy, Wydawnictwo Poligraf, 2014, ISBN 15280312.
  • Wasilewski P, Jabłońska M. Dlaczego skóra twarzy się starzeje i jak można temu przeciwdziałać, SÖFW-Journal, wydanie polskie, 2012; 5: 28-33.
  • Komunikat informacyjny
    Aby uzyskać najlepsze wyniki, odwróć urządzenie