Main content

Niacynamid – działanie na skórę i efekty

Wśród substancji aktywnych przynoszących znakomite rezultaty w zakresie pielęgnacji cery od kilku lat szczególną popularnością cieszy się m.in. niacynamid. To dodatek wielu kremów, serów, a nawet produktów służących do codziennego oczyszczania twarzy. Tym samym coraz więcej osób decyduje się na to, aby włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej właśnie niacynamid. Jak stosować ten składnik? Jakie posiada właściwości? Jaki kosmetyk wybrać, by móc czerpać maksymalne korzyści z obecności niacynamidu w pielęgnacji?

 

Jak działa niacynamid na skórę

Spis treści

  1. Niacynamid – co to jest?
  2. Kwas niacynamid w kosmetyce
  3. Dlaczego warto stosować kosmetyki z niacynamidem?
  4. Jak stosować niacynamid?
  5. Niacynamid – z czym łączyć?
  6. Kosmetyki z niacynamidem - kiedy warto po nie sięgnąć?
  7. Serum z niacynamidem
  8. Niacynamid – efekty. Po jakim czasie możemy spodziewać się rezultatów?
  9. Niacynamid do twarzy – podsumowanie



 





Niacynamid – co to jest?

Przed wprowadzeniem tej substancji do naszej dotychczasowej pielęgnacji zdecydowanie warto dowiedzieć się, co to jest niacynamid. Możemy go spotkać również pod nazwą nikotynamidu, jest on pochodną witaminy B3, a więc niacyny, określanej też jako witamina PP. Czy niacynamid to kwas? Tak, ponieważ składa się on z kwasu nikotynowego oraz jego amidu.

W wielu przypadkach niacynamid, podobnie jak inne witaminy z grupy B, jest suplementowany doustnie, ponieważ wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Ponieważ jednak odkryto jego zastosowanie w dermatologii, coraz częściej stanowi główny składnik kosmetyków oraz jest stosowany w profesjonalnych gabinetach. W organizmie przekształca się w formy aktywne (koenzymy NAD i NADP).
Niacynamid jest substancją rozpuszczalną w wodzie, a dodatkowo jest bardzo łatwo absorbowany przez skórę. Oprócz tego wykazuje dużą odporność na czynniki zewnętrzne, w tym wysoką temperaturę oraz promieniowanie UV, a ponadto nie ulega degradacji na skutek utleniania.

Kiedy stosować kosmetyki z niacynamidem

Kwas niacynamid w kosmetyce

uż od blisko 50 lat w dermatologii i kosmetyce zgłębiane jest działanie niacynamidu. Jak już wspomnieliśmy, ta substancja jest bardzo dobrze wchłaniana przez skórę, co zarazem sprawia, że może ona penetrować nawet głęboko położone warstwy naskórka i tym samym wykazywać bardzo dużą skuteczność.
W większości przypadków preparaty z wykorzystaniem niacynamidu opierają się na stężeniu tego składnika między 2% a 5%. Tak niskie stężenie jest zresztą zalecane, jeżeli nigdy wcześniej nie stosowaliśmy tej substancji aktywnej – nawet jeśli nie posiadamy zbyt wrażliwej skóry, warto najpierw sprawdzić jej tolerancję na niacynamid. Z czasem możemy zdecydować się na większe stężenie, bo i takie znajdziemy nawet w produktach drogeryjnych. Niacynamid w bardziej skoncentrowanej ilości jest też wykorzystywany w gabinetach dermatologicznych oraz kosmetologicznych pod okiem specjalisty.
Jeszcze do niedawna najpopularniejszą opcją był krem z niacynamidem czy też serum. Obecnie ten składnik znajdziemy także w wielu innych produktach: tonikach, żelach do oczyszczania twarzy, maseczkach czy nawet kosmetykach służących do codziennego demakijażu.



Dlaczego warto stosować kosmetyki z niacynamidem?

Co sprawia, że tak chętnie sięgamy po produkty, które zawierają niacynamid? Kosmetyki z dodatkiem tego składnika okazują się naprawdę wszechstronne. Można je bezpiecznie stosować w przypadku niemal każdego rodzaju skóry, a efekty mogą przejść nasze najśmielsze oczekiwania.

Co robi niacynamid? Na co możemy go zastosować w zależności od problemów skórnych? Oto jego najważniejsze właściwości:

●redukuje przebarwienia, w tym także przebarwienia potrądzikowe – niacynamid ogranicza transport melaniny do komórek naskórka, co z kolei zapobiega jego odkładaniu się w wybranych miejscach. Tym samym z biegiem czasu koloryt skóry staje się bardziej wyrównany;

●rozświetla i rozjaśnia – to działanie może być szczególnie pożądane wówczas, gdy cera jest zaczerwieniona np. na skutek zaburzeń hormonalnych lub długotrwałej ekspozycji na słońce. Niacynamid zapewni efekt rozjaśnienia, a przy tym przywróci skórze blask;

●przeciwdziała trądzikowi – ogranicza namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wyprysków, reguluje wydzielanie łoju, a także przyspiesza gojenie się stanów zapalnych;

●zwalcza wolne rodniki, chroniąc przed skutkami stresu oksydacyjnego;

●zwiększa poziom ochrony przed słońcem (ale trzeba pamiętać, że nie należy go stosować zamiast preparatu z filtrem);

●działa przeciwstarzeniowo– wzmacnia barierę ochronną skóry i stabilizuje poziom jej nawilżenia. Dodatkowo zwiększa produkcję kolagenu, co z kolei pozwala na ujędrnienie cery.

Jak zatem widać, niacynamid w kosmetykach może pełnić szereg istotnych funkcji. Właśnie to sprawia, że jest tak cenionym składnikiem aktywnym, o którego wyjątkowym działaniu przekonuje się coraz więcej osób na całym świecie.

 




Jak stosować niacynamid?

Żeby móc cieszyć się właściwościami, jakie posiada niacynamid, stosowanie tej substancji powinno być przemyślane i zgodne z indywidualnymi potrzebami naszej skóry. Zdążyliśmy już sobie powiedzieć, aby w żadnym razie nie zaczynać od wysokich stężeń tego składnika. Mimo że jest dobrze tolerowany przez skórę i przeznaczony do wielu różnych typów cery, sięgając po silnie skoncentrowane preparaty możemy doprowadzić nawet do podrażnień.

Chcę wprowadzić niacynamid do pielęgnacji – jakie stężenie będzie zatem odpowiednie?

Na początek sięgnij po produkt o stężeniu 2%. Nie nakładaj go codziennie, tylko np. co 2-3 dni. W tym czasie uważnie obserwuj skórę. Jeżeli nie zauważysz żadnych niepokojących objawów, takich jak zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie czy krostki, możesz stopniowo zwiększać częstotliwość aplikacji.
Z upływem kolejnych tygodni stosowanie niacynamidu może obejmować zastosowanie wyższych stężeń, 5-10%. To, czy sięgniesz po kosmetyk z tą substancją rano, czy wieczorem, zależy wyłącznie od Ciebie. Ze względu na brak właściwości fotouczulających, niacynamid latem również może być stosowany, ponieważ nie wchodzi w reakcję ze słońcem i nie ulega destabilizacji pod wpływem działania UV.

 

Niacynamid – z czym łączyć?

Jeżeli chcemy, aby niacynamid już na stałe zagościł w naszej pielęgnacji twarzy, warto wcześniej sprawdzić, jakie inne substancje aktywne są częścią codziennej rutyny. Niacynamid wspaniale współgra z niektórymi składnikami i możemy w ten sposób osiągnąć duet idealny, który przyczyni się do poprawy kondycji naszej cery.
Zatem z czym łączyć niacynamid? Bardzo często mówi się o tym, że znakomicie uzupełnia on działanie retinolu. Rzeczywiście, stosując obie te substancje (retinol wieczorem, a niacynamid rano), szybko zauważymy świetne efekty. Retinol to składnik znany ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych. Jednocześnie jest on też dość silny i może się zdarzyć, że przesuszy skórę. Niacynamid pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia podczas kuracji retinolem i znacząco ograniczy ryzyko podrażnień.

Niacynamid a witamina C również pozytywnie na siebie oddziałują, ale pod warunkiem, że stosujemy pochodne witaminy C. Jeśli zamiast tego w pielęgnacji wykorzystujemy czystą witaminę C pod postacią kwasu askorbinowego, możemy poważnie sobie zaszkodzić, ponieważ w połączeniu z niacynamidem powstaje szkodliwy kwas nikotynowy. Aplikowanie jej pochodnych będzie natomiast skuteczne – dzięki temu uzyskamy dodatkowe właściwości rozjaśniające i redukujące przebarwienia.

Oprócz tego niacynamid możemy połączyć z cynkiem, szczególnie gdy zależy nam na działaniu przeciwtrądzikowym. Cynk posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, a niacynamid sprawia, że staje się on pod tym kątem silniejszy. Tym sposobem łatwiej osiągniemy rezultat w postaci uregulowania wydzielania sebum i zapobiegania niedoskonałościom.

Niacynamidu nie należy z kolei łączyć z kwasami AHA i BHA, czyli m.in. z kwasem mlekowym, glikolowym czy salicylowym. Posiadają one zupełnie inne pH, a co za tym idzie – możemy w ten sposób podrażnić skórę.

 

Kosmetyki z niacynamidem - kiedy warto po nie sięgnąć?

Powyżej wykazaliśmy, że niacynamid na twarz umożliwia uzyskanie wielu pozytywnych efektów, a do tego jest składnikiem dość uniwersalnym. To sprawia, że możemy go używać, mając skórę suchą, tłustą, mieszaną, normalną, a nawet wrażliwą.

Szczególnymi wskazaniami do stosowania niacynamidu są:
●przebarwienia skórne, zarówno te powstałe na skutek trądziku, jak i ekspozycji na słońce;
●trądzik i związane z tym stany zapalne;
●oznaki starzenia się skóry, takie jak zmarszczki i drobne linie, a także utrata jędrności;
●cera skłonna do przesuszeń i podrażnień.


Oczywiście nawet jeśli nie borykamy się z problemami skórnymi, to i tak z powodzeniem możemy sprawdzić na swojej skórze działanie niacynamidu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy zaskoczeni, jak pozytywnie wpływa on na kondycję naszej cery.

Serum z niacynamidem Kiehl’s

Serum z niacynamidem

Ultra Pure High-Potency Serum z 5% niacynamidem

Wiemy już, co pomoże nam zwalczyć niacynamid – przebarwienia, zmarszczki czy też wypryski. Żeby jednak rzeczywiście czerpać maksymalne korzyści ze stosowania tego składnika, warto jest zdecydować się na sprawdzony produkt, za sprawą którego nasza skóra każdego dnia będzie wyglądała coraz piękniej. Jeżeli posiadasz cerę przetłuszczającą się i bardzo często walczysz z niedoskonałościami, polecamyUltra Pure High-Potency Serum z 5% niacynamidem od marki Kiehl’s. To kosmetyk, który sprawdzi się szczególnie w przypadku skóry tłustej i ze skłonnością do trądziku, ale dzięki starannie opracowanej formule możesz go aplikować nawet wówczas, gdy Twoja cera jest wrażliwa. To serum zawiera zaledwie 10 składników, a prym wiedzie oczywiście niacynamid. Produkt pozwala na zredukowanie ilości sebum, a także zminimalizowanie niedoskonałości i zaczerwienień. Nie posiada substancji zapachowych ani barwników, które mogłyby podrażniać skórę z wypryskami.

KUP TERAZ


Pamiętajmy, że każde serum do twarzy należy aplikować wyłącznie na wcześniej oczyszczoną cerę. Warto też dodatkowo wyrównać jej pH przy pomocy toniku. A jeśli nałożyliśmy już serum, dobrze jest zabezpieczyć je cienką warstwą ulubionego kremu na dzień, co umożliwi stworzenie okluzji i zwiększy skuteczność skoncentrowanych składników.

Niacynamid – efekty. Po jakim czasie możemy spodziewać się rezultatów?

Marka Kiehl’s posiada w swojej ofercie produkty, dzięki którym stworzysz kompleksową pielęgnację wspomagającą codzienną walkę z przebarwieniami.

Zdając sobie sprawę, jak działa niacynamid, z pewnością będziemy chcieli dostrzec rezultaty na skórze jak najszybciej. Tutaj należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ każda substancja aktywna, zwłaszcza taka, która jest nowością w naszej rutynie pielęgnacyjnej, potrzebuje czasu, by rozwinąć pełne działanie.

W przypadku niacynamidu efekty stają się zauważalne stosunkowo szybko, bo już po upływie 4 tygodni. Jest to oczywiście uzależnione od różnych czynników, w tym indywidualnych potrzeb cery, częstotliwości stosowania czy też pozostałych etapów pielęgnacji. Ponadto, kiedy zaczniemy dostrzegać pierwsze rezultaty, warto kontynuować kurację, by zadbać skórę i zapewnić jej zdrowy wygląd na dłużej.

Niacynamid do twarzy – podsumowanie

W tym artykule wyjaśniliśmy, co to niacynamid i jakimi właściwościami się wykazuje w zakresie codziennej pielęgnacji twarzy. Bez wątpienia jest to od kilku lat jeden z najpopularniejszych składników aktywnych, który okazał się wyjątkowo skuteczny w zakresie zwalczania przebarwień, trądziku czy też oznak starzenia się skóry. Warto wziąć tę substancję pod uwagę, kiedy poszukujemy czegoś, co może odmienić dotychczasową rutynę pielęgnacyjną i zapewnić cerze równomierny koloryt, blask czy też wyraźny efekt odmłodzenia.

Może Ci się też spodobać

Komunikat informacyjny
Aby uzyskać najlepsze wyniki, odwróć urządzenie