Jak dobrać krem nawilżający do potrzeb swojej skóry?
Niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku i jaki rodzaj cery posiadamy, nawilżenie powinno stanowić podstawę naszej codziennej pielęgnacji. W obecnych czasach nasza skóra codziennie narażona jest na działanie różnych czynników, które sprawiają, że staje się przesuszona, matowa i nierzadko goszczą na niej różnego rodzaju niedoskonałości. By rutyna pielęgnacyjna przynosiła naszej cerze korzyści, powinna być właściwie zbalansowana, a kosmetykiem, jakiego nie powinno w niej zabraknąć, jest krem nawilżający do twarzy. To produkt, który z pewnością znajduje się na półce każdej łazienki, nawet jeśli nie zaopatrujemy się zbyt często w kosmetyki pielęgnacyjne. Czy istnieje uniwersalny krem nawilżający? Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego produktu, aby rzeczywiście spełniał potrzeby naszej wymagającej cery? Czy każda cera potrzebuje nawilżenia?
Nawilżenie skóry – dlaczego jest tak istotne?
Woda to składnik, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Z pewnością nieraz zauważyłaś, że kiedy w ciągu dnia pijesz, zbyt mało wody czujesz się rozdrażniona i zmęczona lub boli Cię głowa. Skutki niedoboru wody odczuwa także Twoja skóra – woda jest kluczową substancją do właściwego funkcjonowania jej komórek. Choć początkowo może to wydawać się nieprawdopodobne, woda bierze udział w wielu procesach regeneracyjnych, do których można zaliczyć chociażby odnowę naskórka.
To jednak nie wszystko. Niedobór wody w komórkach skóry może znacznie przyspieszyć jej starzenie. Woda wchodzi w skład włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za jędrność i sprężystość. Jej niedobór może sprawić, że skóra szybciej ulega procesom starzenia, staje się wiotka i mało elastyczna.Mówiąc o istocie nawilżenia skóry, nie należy zapominać, że woda stanowi ważny budulec płaszcza hydrolipidowego. Płaszcz hydrolipidowy to naturalna bariera ochronna skóry, która zabezpiecza ją zarówno przed nadmierną utratą wody, jak i wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, a także różnego rodzaju podrażnieniami.Co dzieje się ze skórą, która nie otrzymuje odpowiedniej dawki nawilżenia? Należy tutaj przede wszystkim wymienić
zwiększoną podatność na uszkodzenia;
utratę promiennego wyglądu i rozświetlenia;
spowolniony proces regeneracji;
szorstkość, widoczne łuszczenie się naskórka;
utratę sprężystości i jędrności.
Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaki rodzaj cery posiadasz, Twoja skóra wymaga regularnego nawilżania. By stosowanie nawilżającego kremu do twarzy przynosiło jednak korzyści, bardzo ważny jest jego właściwy dobór.
Jak wybrać dobry krem nawilżający?
Mogłoby się wydawać, że w wyborze dobrze nawilżającego kremu do twarzy nie ma niczego skomplikowanego. W końcu na półkach drogerii i supermarketów znajdziemy ich niezliczoną ilość. Niestety nie każdy krem nawilżający może okazać się dla nas odpowiedni. Dlaczego? Podstawą udanej pielęgnacji jest dobór produktu do konkretnych potrzeb naszej skóry. Przykładowo cera sucha będzie wymagała mocno nawilżającego kremu do twarzy, a z kolei mieszana może wymagać jedynie lekkiego nawilżenia, dzięki któremu zachowa równowagę. Co więcej, potrzeby naszej skóry mogą zmieniać się w ciągu roku, a także na przestrzeni lat, stąd nie istnieje jeden najlepszy krem nawilżający do twarzy, który spełniałby potrzeby naszej skóry przez całe życie.
Kremy nawilżające do twarzy a rodzaje cery
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kremu nawilżającego, pierwszym wykonanym przez Ciebie krokiem w tym kierunku powinno być poznanie potrzeb swojej cery. Jak już zasygnalizowano, nie istnieje jeden uniwersalny krem do twarzy, który w takim samym stopniu wpływałby korzystnie na poprawkę wyglądu cery suchej, tłustej czy mieszanej. Każdy typ skóry charakteryzuje się innymi potrzebami, przez co elementy takie jak skład czy konsystencja powinny być do niej w jak największym stopniu dopasowane. Jeśli tak się nie stanie, skóra naszej twarzy może okazać się niedostatecznie nawilżona lub zbytnio obciążona, jeśli wybierzemy krem o zbyt bogatym składzie i konsystencji.
Wszystkie typy skóry, również skóra wrażliwa