Skóra u każdego z nas posiada tzw. pory, czyli ujścia mieszków włosowych, które bardzo często możemy dostrzec gołym okiem w lustrze. Pełnią one bardzo istotną funkcję – przede wszystkim umożliwiają wydobywanie się sebum, a więc naturalnej substancji natłuszczającej i chroniącej naszą skórę. Niestety może się zdarzyć, że zostaną one zablokowane, wobec czego nie będą działały prawidłowo, a to z kolei może skutkować nawet powstawaniem uporczywych niedoskonałości. Jak odblokować zatkane pory? I jak w ogóle rozpoznać, że ujścia mieszków włosowych na naszej twarzy uległy zapchaniu? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem!
Zdecydowanie nie brakuje osób, które narzekają na doskonale widoczne, rozszerzone pory, co utrudnia im osiągnięcie idealnie gładkiego wykończenia makijażu. Nic zatem dziwnego, że zadajemy sobie tyle pytań, jak zamknąć pory na nosie, czole czy policzkach. Bywa, że poszukujemy nawet rozwiązania na to, by całkowicie te pory usunąć.
Tymczasem są one nieodłącznym elementem naszej skóry. Mają one postać mikroskopijnych otworów, które umożliwiają swobodną produkcję sebum. Nie należy ich zatem traktować jako defektu – to naturalna budowa naszej cery. Oczywiście może się zdarzyć, że pory są łatwiej dostrzegalne, ponieważ sebum jest wytwarzane nadmiernie. Dzieje się tak szczególnie w przypadku cery tłustej i mieszanej. Istnieją jednak skuteczne sposoby na ich zwężenie i tym samym uzyskanie bardziej estetycznego i zdrowszego wyglądu skóry.
W tym tekście pochylimy się jednak bardziej nad innym problemem, jakim są zatkane pory. Jak wyglądają? Skąd możemy wiedzieć, że nasze pory rzeczywiście zostały zablokowane? Zwykle przybierają one dwie formy, które nazywamy zaskórnikami. To inaczej wypryski o charakterze niezapalnym, niegroźne i często spotykane. Jeśli nie zastosujemy sprawdzonych sposobów na zatkane pory, mogą się one przerodzić w stan zapalny i znacznie trudniejsze do usunięcia niedoskonałości.
Jak wspomnieliśmy, zablokowanie ujść mieszków włosowych może objawić się w dwojakiej postaci. Jak wyglądają zapchane pory w postaci zaskórników? Rozróżniamy zaskórniki otwarte oraz zaskórniki zamknięte.
Zaskórniki otwarte wyróżniają się charakterystycznym, ciemnym zabarwieniem, wobec czego możemy je dostrzec jako niewielkie czarne kropeczki. Najczęściej ulokowane są w obrębie nosa, czoła i na policzkach, czyli w miejscach, które przeważnie najbardziej się przetłuszczają. Ten nietypowy kolor wiąże się z utlenianiem masy łojowo-rogowej, która wraz z fragmentami martwego naskórka zatyka pory i z czasem wydobywa się na zewnątrz. Takie zapchane pory na policzkach i innych częściach twarzy bywają też nazywane wągrami
Zaskórniki zamknięte nieco się różnią – jak wyglądają zatkane pory w takiej formie? Na pierwszy rzut oka mogą być właściwie niewidoczne, ponieważ występują one jako drobne, białawe krostki, które możemy wyczuć pod palcami jako tzw. kaszkę lub po naciągnięciu skóry w wybranym miejscu. Mogą być one niestety trudniejsze do usunięcia, ponieważ masa łojowo-rogowa i inne zanieczyszczenia zbierają się pod warstwą naskórka.
Jeżeli wiemy już, jak rozpoznać zatkane pory, z pewnością zastanawiamy się, co właściwie sprawia, że mamy do czynienia z zaskórnikami. Trudno wskazać tutaj jednoznaczną odpowiedź, ponieważ na pogorszenie stanu naszej skóry może przełożyć się naprawdę wiele różnych czynników.
Zatkane pory i zaskórniki są najczęściej spowodowane przez:
zaburzenia gospodarki hormonalnej, np. w okresie ciąży, karmienia piersią bądź też na skutek rozpoczęcia zażywania antykoncepcji hormonalnej;
częste i długotrwałe narażenie na stres;
czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia powietrza, ekspozycja na promieniowanie UV bez wystarczającej ochrony, gwałtowne zmiany temperatury;
regularne sięganie po używki, w tym alkohol i papierosy;
niezdrowa dieta;
niedokładny demakijaż lub jego całkowity brak;
stosowanie zbyt gęstych i tłustych konsystencji w codziennej pielęgnacji, co powoduje nadmierne przetłuszczanie się, a w efekcie zapychanie się porów;
używanie nadmiernie wysuszających kosmetyków do oczyszczania, np. takich na bazie alkoholu, co prowadzi do przesuszania się cery, która w rezultacie wytwarza zwiększone ilości łoju;
zapominanie o regularnym wykonaniu peelingu.
Jak widać, wiele potencjalnych przyczyn wywołujących zatkane pory na brodzie, policzkach czy nosie wiąże się z naszą rutyną pielęgnacyjną. Żeby tego uniknąć, warto od samego początku dbać o odpowiedni dobór kosmetyków i ich systematyczne aplikowanie.
Choć w tym artykule poświęcamy się głównie zapchanym porom na twarzy, powróćmy na moment do kwestii innego problemu, tj. rozszerzonych porów. Bardzo wiele osób nie przepada za wyglądem swojej skóry, kiedy tak wyraźnie dostrzegalne stają się te niewielkie otwory. Co więcej, ich powiększenie może z czasem prowadzić także do zatykania, dobrze będzie zatem reagować, jeżeli w ostatnim czasie zauważyliśmy nadmierne rozszerzanie się naszych porów.
Trzeba tutaj nadmienić, że porów nie sposób zamknąć całkowicie – są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. Możemy natomiast z powodzeniem je zwęzić i tym samym zmniejszyć ich widoczność. Stanie się to głównie za sprawą odpowiedniej pielęgnacji, tj. regularnego złuszczania martwego naskórka, stosowania lekkich, niekomedogennych kremów, a także skrupulatnego, wieloetapowego oczyszczania skóry. Unikajmy przy tym produktów na bazie parafiny i lanoliny, które mogą powodować zatkane pory na czole i nie tylko.
Jeżeli nie posiadamy wrażliwej skóry, możemy sięgnąć po peelingi na bazie kwasów, a jeżeli obawiamy się, że nasza cera zareaguje zbyt gwałtownie – po warianty enzymatyczne. Do demakijażu i mycia używajmy łagodnych produktów bez dodatku detergentów, by nadmiernie nie przesuszać skóry i nie stymulować nadmiernej produkcji sebum.
Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych porad pielęgnacyjnych i poleceń konkretnych kosmetyków, przyjrzyjmy się alternatywnym metodom na zatkane pory. Domowe sposoby mogą być uzupełnieniem naszej rutyny pielęgnacyjnej i ułatwić nam pozbycie się zaskórników.
Bardzo popularnym rozwiązaniem są parówki, czyli kąpiele wykonywane z pomocą gorącej pary wodnej. Do wody możemy dodać rumianek lub zieloną herbatę. W ten sposób skóra stanie się bardziej rozpulchniona – jeżeli więc zastanawiamy się, jak otworzyć pory na twarzy, jest to jedna z propozycji. Dzięki temu późniejsze oczyszczanie cery będzie skuteczniejsze.
W domowym zaciszu możemy także przygotować proste toniki oraz maski na bazie składników, które z pewnością posiadamy w swojej kuchni. Napar z soku cytryny odświeży skórę, podobnie jak mieszanka wody i octu. Z kolei maseczka z białka jajka kurzego zwęzi pory i dodatkowo tonizuje skórę. Maska na bazie sody oczyszczonej i wody również może się sprawdzić ze względu na właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne – uchroni nas to przed rozwojem bardziej uciążliwych niedoskonałości.
Nie jest żadnym zaskoczeniem, że prawidłowe nawyki pielęgnacyjne to jeden z najistotniejszych elementów oczyszczania porów i zarazem pozbywania się oraz zapobiegania powstawaniu zaskórników. Powinniśmy zatem pamiętać o tym, by zarówno rano, jak i wieczorem nakładać właściwe kosmetyki i w odpowiedniej kolejności. Systematyczność jest tutaj kluczowa, podobnie jak zwrócenie uwagi na składniki aktywne zawarte w produktach.
Jak pozbyć się zatkanych porów? Jakie substancje będą w tym szczególnie pomocne? Bardzo skuteczna okazuje się m.in. glinka biała, która wycisza i koi stany zapalne, efektywnie oczyszcza, a przy tym delikatnie zwęża pory. Oprócz tego dobrze będzie sięgnąć po antybakteryjny cynk, łagodzący niacynamid czy też hydrolaty i esencje kwiatowe, np. z lawendy. Przywrócą one skórze pożądany komfort.
Oprócz tego warto pamiętać, by poza codziennym oczyszczaniem, tonizacją i nawilżaniem sięgać także doraźnie po maseczki, które dodatkowo pomogą w utrzymaniu skóry w doskonałej kondycji. Przynajmniej raz w tygodniu dobrze będzie także wykonać peeling na zatkane pory, najlepiej na bazie kwasów lub enzymów (ta druga propozycja jest zdecydowanie korzystniejsza dla osób z wrażliwą i reaktywną cerą).
Jak oczyścić zatkane pory?
Nie da się ukryć, że to właśnie oczyszczanie jest jednym z najważniejszych elementów dbania o skórę, szczególnie w momencie, gdy chcemy odblokować pory, pozbyć się zaskórników i nie dopuścić do powstawania kolejnych. Każdy typ cery, a już szczególnie cera mieszana, tłusta i trądzikowa, skorzystają na metodzie wieloetapowego oczyszczania.
W pierwszej kolejności powinniśmy wykonać bardzo dokładny demakijaż, np. przy pomocy płynu micelarnego, olejku, mleczka czy balsamu. Pamiętajmy, by w trakcie tego zabiegu nie pocierać nadmiernie skóry. Całość dokładnie spłukujemy.
Drugim krokiem będzie sięgnięcie po produkt do mycia twarzy. Może to być żel, pianka, puder, mydło (przystosowane właśnie do wrażliwej skóry twarzy) bądź emulsja. Odrobinę kosmetyku wmasowujemy w wilgotną skórę, a następnie spłukujemy. Twarz należy później osuszyć, najlepiej jednorazowym ręcznikiem papierowym.
Ostatnim etapem będzie natomiast tonizacja. Jej zadaniem jest przywrócenie właściwego pH skórze, które może zostać zaburzone po oczyszczaniu nawet wówczas, gdy korzystaliśmy z łagodnych produktów do mycia. Tonik może też dodatkowo zwężać pory i zmniejszać produkcję sebum.
Jak otworzyć pory przed oczyszczaniem?
Jeżeli chcemy, by wykonywane przez nas oczyszczanie skóry było skuteczniejsze, możemy wcześniej zdecydować się na delikatne otwarcie porów. W tym celu sprawdzą się wspomniane już wcześniej parówki, jednak z równym powodzeniem możemy po prostu zastosować ciepłe okłady na twarz. Nieco wyższa temperatura sprawi, że pory ulegną rozszerzeniu, wobec czego aplikowane później kosmetyki oczyszczające będą mogły wniknąć głębiej w skórę.
Co na zapchane pory warto wypróbować? Jeżeli borykamy się z zaskórnikami i nie chcemy dopuścić do tego, aby w przyszłości przerodziły się w wykwity o charakterze zapalnym, warto postawić na sprawdzone kosmetyki. W ofercie marki Kiehl’s możesz znaleźć produkty, za sprawą których codzienne dbanie o cerę będzie prostsze. Krem na zatkane pory to nie wszystko – możesz na nie zadziałać na wszystkich etapach pielęgnacji!
Rare Earth Deep Pore Purifying Concentrated Cleansing Bar
Oczywiście żel to nie jedyna opcja, ponieważ możesz zdecydować się na produkt w nieco innej formie. Polecamy m.in. skoncentrowane mydło w kostce do mycia twarzy, głęboko oczyszczające pory Rare Earth Deep Pore Purifying Concentrated Cleansing Bar. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia, a przy tym delikatnie złuszcza oraz likwiduje nadmiar sebum. Mydło powstało m.in. na bazie białej glinki amazońskiej, która znana jest ze swoich właściwości umożliwiających usuwanie toksyn ze skóry. Poręczna kostka to dodatkowe ułatwienie w aplikacji, ponadto możemy bez żadnych przeszkód zabrać ją ze sobą w podróż.
Rare Earth Deep Pore-Minimazing & Polishing Powder Cleanser
Innym rozwiązaniem może być Rare Earth Deep Pore-Minimazing & Polishing Powder Cleanser, czyli puder do mycia twarzy minimalizujący pory. W zależności od proporcji dodanej wody puder może służyć do oczyszczania twarzy lub jako peeling. W jego składzie również znalazła się biała glinka amazońska, a oprócz tego kojący aloes i delikatnie złuszczające alfa-hydroksykwasy. Puder zwęża pory, sprawnie pozbywa się zanieczyszczeń, a także umożliwia wyrównanie tekstury skóry. Produkt z powodzeniem może być stosowany w przypadku cery tłustej, wrażliwej czy trądzikowej.
Jak już wspominaliśmy, tonizacja to istotny etap pielęgnacji skóry, który znakomicie domyka proces oczyszczania. Odpowiednio dobrany tonik znakomicie odświeża cerę i przygotowuje ją na aplikację innych kosmetyków, takich jak serum, maseczka czy krem.
Sięgnij po Tonik Oczyszczający Pory Rare Earth Pore Refining Tonic, by zmniejszyć widoczność rozszerzonych porów, a także by zredukować nieestetyczny efekt świecącej się skóry. To kosmetyk bogaty w minerały, który przywraca równowagę nawilżenia w skórze, przez co staje się ona gładsza i wygląda zdrowiej. Nakładanie tego toniku to także prawdziwe ukojenie dla naszej cery za sprawą dodatku łagodzącej alantoiny.
Krem na zapchane pory o lekkiej, szybko wchłaniającej się konsystencji z pewnością pomoże nam w utrzymaniu skóry w doskonałej kondycji. Czasami jednak nasza cera potrzebuje szczególnej opieki, co może wymagać użycia produktu bardziej skoncentrowanego w działaniu.
Tak jest w przypadku maseczki głęboko oczyszczającej pory Rare Earth Deep Pore Cleansing Mask. Efektywnie detoksykuje skórę, usuwając toksyny, sebum oraz inne zanieczyszczenia, dzięki czemu pory stają się widocznie mniejsze. Maska doskonale oczyszcza, a jej skuteczność w odblokowywaniu zatkanych porów została potwierdzona klinicznie. Dodatkowo otrzymujemy tutaj zastrzyk nawilżenia w postaci aloesu.
Expertly Clear Blemish-Treating & Preventing Lotion to innowacyjny lotion przeciw niedoskonałościom o lżejszej konsystencji niż krem. Zawiera 1,2% kwasu salicylowego i 2% niacynamidu, stworzony, by skutecznie redukować widoczność niedoskonałości i zapobiegać ich powstawaniu. Jego formuła wzbogacona w glicerynę i ferment z bakterii Lactobacillus nawilża skórę i przywraca jej równowagę. Stosowany regularnie, lotion sprawia, że skóra jest oczyszczona, a niedoskonałości i widoczność porów są zredukowane. Jego działanie potwierdzają badania kliniczne – 100% uczestników zauważyło czystszą skórę*, a zmiany potrądzikowe zostały zmniejszone o 31%**.
*Badanie kliniczne, 75 uczestników, w trakcie 8 tygodni stosowania. **Badanie kliniczne, 76 uczestników, po 4 tygodniach stosowania
Specjalnie opracowane serum punktowe Truly Targeted Blemish-Clearing Solution z 2% kwasem salicylowym, 4% niacynamidem i 0,2% ekstraktem z korzenia lukrecji, które złuszcza i w zauważalny sposób zmniejsza widoczność niedoskonałości i przebarwień. Technologia „liquid patch” tworzy na skórze ochronną warstwę, umożliwiając głębsze wchłanianie składników aktywnych i ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Serum zapewnia szybkie efekty – redukuje widoczność niedoskonałości już w 2 godziny, zmniejsza ich rozmiar w 24 godziny, a zmiany potrądzikowe w ciągu 4 tygodni.* Podczas stosowania naszego punktowego serum w ciągu dnia, zawsze pamiętaj o zastosowaniu odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.
Jeśli Twoim problemem są zatkane pory, wybierz peelingujące serum Clearly Corrective™ Daily Re-Texturizing Triple Acid Peel. Pomaga w widocznie oczyścić skórę twarzy, zminimalizować widoczność porów i wygładzić teksturę skóry. Formuła serum kwasowego jest idealna do codziennego użytku: wspomaga utrzymanie równowagi skóry i redukcję oznak dyskomfortu takich jak widoczne zaczerwienienia czy suchość. W składzie znalazł się kompleks trzech kwasów AHA, BHA i PHA, które widocznie wygładzają teksturę skóry, nadające gładkość i zwiększające blask. Dzięki regularnemu stosowaniu serum zmniejsza widoczność porów, skóra nabiera zdrowego blasku, a jej koloryt zostaje znacząco wyrównany. Skuteczność produktu została potwierdzona klinicznie.
Zapchane pory na brodzie, czole, policzkach czy nosie są niestety bardzo częstym zjawiskiem. Obecność zaskórników nie oznacza jednak, że te drobne wykwity przerodzą się w bolesny i trudny do usunięcia stan zapalny. Jeżeli odpowiednio wcześniej zareagujemy, zatkane pory na nosie i nie tylko już nie będą naszym problemem.
A jak pozbyć się zatkanych porów? Stawiając na skuteczną pielęgnację opartą na skoncentrowanych składnikach aktywnych, które wykazują m.in. działanie oczyszczające, odświeżające, nawilżające, a także złuszczające. Oczywiście każdy z produktów powinien być prawidłowo dopasowany do potrzeb naszej skóry – nie tylko cera tłusta i mieszana boryka się z występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych.
Warto także pamiętać o zdrowych nawykach, w tym zbilansowanej diecie, ochronie skóry przed czynnikami zewnętrznymi oraz odpowiedniej ilości odpoczynku. Dzięki temu nasza cera znów nabierze zdrowego blasku!