Na drogeryjnych półkach każdego roku pojawiają się nowości pielęgnacyjne z nowatorskimi formułami i składnikami. Podobnie w social mediach – w każdym sezonie popularność zyskuje inny składnik. Przykładem substancji, która w ostatnim czasie może pochwalić się ogromnym zainteresowaniem, są peptydy. To nazwa, która z pewnością większości z Was obiła się o uszy. Jednak co to są peptydy i kiedy warto po nie sięgnąć? Czy peptydy w kremach to rozwiązanie dla każdego? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tego składnika zanim włączysz go do swojej rutyny pielęgnacyjnej.
Spis treści:
Peptydy – co to takiego?
W ostatnim czasie peptydy przeżywają w kosmetyce prawdziwy boom, a liczba kosmetyków zawierających te składniki jest coraz większa. Jednak co to są peptydy i co oznaczają te nierzadko skomplikowane nazwy, które można znaleźć na opakowaniach?
Na początek trochę teorii. Peptydy to związki, które podobnie jak ceramidy, kolagen czy kwas hialuronowy naturalnie występują w naszym organizmie. Niestety, z wiekiem ich ilość spada, co nie pozostaje bez znaczenia dla naszej skóry. W takim razie czym są peptydy? To związki organiczne, które powstają z dwóch lub większej liczby aminokwasów połączonych między sobą wiązaniem peptydowym. Kiedy aminokwasy łączą się ze sobą w krótkie łańcuchy, powstają peptydy. Jeśli natomiast mamy do czynienia z liczbą większą niż 100 aminokwasów, tworzą się białka, które, jak doskonale wiadomo, stanowią podstawowy budulec naszego organizmu.
Co więcej, w porównaniu z białkami, peptydy posiadają znacznie mniejszą cząsteczkę, co znacznie usprawnia ich zdolność do przenikania przez skórę. Co ciekawe, w zależności od wielkości cząsteczki oraz ułożenia aminokwasów w łańcuchu, mogą powstawać peptydy o różnych funkcjach i właściwościach. Mimo to najważniejszą funkcją peptydów jest stymulacja fibroblastów do syntezy kolagenu w skórze. Efektem takiego działania jest większa jędrność skóry i mniejsza widoczność zmarszczek.
Peptydy – rodzaje
Peptydy, które występują w naszym organizmie, określa się jako peptydy naturalne. Natomiast te, które znajdziemy w składach kosmetyków przeciwstarzeniowych, określane są jako peptydy syntetyczne, powstają bowiem w laboratoriach. Jakie rodzaje peptydów syntetycznych można wyróżnić i jakie są ich funkcje w skórze?
- Peptydy sygnałowe – ich zadanie polega na przenoszeniu lub tworzeniu sygnału do produkcji kolagenu i elastyny w skórze. Stymulują fibroblasty, a stosowanie kosmetyków z peptydami sygnałowymi redukuje wiotkość skóry i poprawia owal twarzy. Przykładami peptydów sygnałowych mogą być: Hexapeptide-10, Palmitoyl Tripeptode 5 (Syn-Coll) czy Palmitoyl Tripeptide-1.
- Neuropeptydy – ich działanie polega na blokowaniu przekaźników w połączeniach nerwowo-mięśniowych. Dają sygnał, który ma zapobiec wykonywaniu gwałtownego skurczu przez mięśnie, czyli zmarszczki mimicznej. Najbardziej znanym peptydem jest Argirelina, której efekty stosowania są podobne jak w przypadku wykorzystania botoksu, a jej działanie porównuje się do działania toksyny botulinowej. Innym popularnym peptydem jest Syn Ake, który również blokuje nadmierne skurcze mięśni.
- Peptydy nośnikowe – to cząsteczki białek, które łączą się z enzymami miedzi, co z kolei powoduje szybką regenerację uszkodzonej tkanki. Podobnie jak pozostałe rodzaje, peptydy miedziowe zapewniają działanie napinające i stymulujące fibroblasty. Co więcej, wykazują niski potencjał drażniący, dzięki czemu mogą być stosowane przez osoby z wrażliwą skórą. Oprócz tego zmniejszają produkcję melaniny, wobec czego sprawdzą się w przypadku osób, które borykają się z przebarwieniami. W składach kosmetyków peptydy miedziowe znajdziemy pod nazwą Copper Tripeptide-1 lub Copper Lysinate/Prolinate.
Peptydy – działanie i właściwości
Dlaczego kremy do twarzy z peptydami i inne kosmetyki zawierające ten składnik cieszą się obecnie taką popularnością? Jak już wspomnieliśmy, dzięki swoim niewielkim rozmiarom z łatwością przedostają się w głąb skóry i wpływają na syntezę kolagenu oraz elastyny, które, jak wiadomo, są niezbędne do zachowania młodego wyglądu skóry.
Jednak peptydy na zmarszczki to tylko jedno z wielu zastosowań i właściwości tych substancji. Oprócz zmniejszenia widoczności zmarszczek mimicznych peptydy:
- ujędrniają i wygładzają skórę;
- wyrównują koloryt;
- silnie regenerują skórę;
- usprawniają zdolności naprawcze skóry;
- rozjaśniają przebarwienia;
- chronią skórę przed wolnymi rodnikami.
Peptydy w kosmetyce – dla kogo?
Kto w takim razie powinien zwrócić szczególna uwagę na serum z peptydami do twarzy lub dobry krem z peptydami? Substancje te okażą się doskonałym wyborem w przypadku osób z cerą dojrzałą, pierwszymi oznakami starzenia czy też skórą, która stopniowo traci jędrność i elastyczność. Ich działanie docenią także osoby z cerą wrażliwą lub te, których problemem są rozszerzone pory.
Oprócz tego serum do twarzy z peptydami okaże się świetnym wyborem w przypadku cer podrażnionych oraz borykających się z przebarwieniami. Na pewno będzie to nowinka kosmetyczna dla wszystkich tych osób, które interesuje tematyka anti-aging i sposoby przeciwdziałania starzeniu.
Peptydy w kosmetykach – jak stosować?
Prawidłowe stosowanie kosmetyku to jeden z kluczowych elementów, jeśli zależy nam na jego skuteczności w działaniu. Nie inaczej jest w przypadku peptydów. Jak prawidłowo stosować peptydy kolagenowe i inne w kosmetykach?.
Ze względu na to, że peptydy wykazują działanie przeciwstarzeniowe, z powodzeniem możemy włączyć włączyć je do swojej pielęgnacji anti-aging już po 25. roku życia. To czas, kiedy na naszej skórze mogą pojawiać się pierwsze oznaki starzenia. Regularne stosowanie serum lub kremu z peptydami wpłynie korzystnie na jędrność i elastyczność skóry w przyszłości. Peptydy najlepiej stosować na noc i nakładać na czystą, osuszoną skórę.
Z czym łączyć peptydy? Substacje te doskonale współgrają z kwasem hialuronowym, retinolem, bakuchiolem, a także ceramidami. Krem z peptydami i ceramidami doskonale zregeneruje skórę, jak i usprawni odbudowę warstwy hydrolipidowej.
Warto jednak pamiętać, że peptydy, podobnie jak pozostałe składniki, mogą wchodzić w interakcje z innymi substancjami aktywnymi, które mogą osłabiać ich działanie. Stąd nie zaleca się łączenia peptydów z kwasami AHA i BHA. Zbyt kwaśne pH może sprawić, że substancje te stracą swoje cenne właściwości. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku witaminy C, której użycie razem z kremem z peptydami w jednej rutynie może doprowadzić do podrażnienia. Stąd na wszelki wypadek po witaminę C lepiej sięgnąć w porannej pielęgnacji, natomiast po serum z peptydami – w wieczornej.
Serum do twarzy z peptydami – jakie wybrać?
Serum i peptydy, podobnie jak krem z peptydami to doskonałe połączenie. Jednak które z nich wybrać? W takiej sytuacji wiele zależy od naszych pielęgnacyjnych preferencji, jak i efektu, który chcemy uzyskać. Serum to kosmetyk, który zazwyczaj charakteryzuje się mocno skoncentrowanym działaniem i formułą. W zależności od zastosowanych składników może mieć konsystencję wodno-żelową, olejową lub emulsji.
Serum z peptydami i ceramidami
Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum – Przeciwzmarszczkowe serum do twarzy z retinolem
Jak już wspomnieliśmy, retinol to substancja, która doskonale łączy się z peptydami oraz ceramidami. Takie połączenie znajdziesz w Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum. To skuteczne serum z retinolem, które zapewnia wygładzenie skóry i przeciwdziała jej starzeniu.
Zawarty w nim retinol przyspiesza regenerację powierzchniowych warstw skóry i redukuje widoczne oznaki jej starzenia. Co więcej, sprawia, że skóra na nowo zyskuje młody wygląd. Obecność peptydów w serum wzmacnia integralność skóry i pomaga uzyskać jej młodszy wygląd. Natomiast ceramidy pozwalają wzmocnić tolerancję skóry na czysty retinol.
Peptydy w kremie i serum – podsumowanie
Powyższy artykuł obrazuje, że peptydy to substancje, które coraz częściej wykorzystywane są w kosmetykach pielęgnacyjnych. Ich działanie stymulujące fibroblasty do produkcji kolagenu sprawia, że doskonale sprawdzą się jako element pielęgnacji przeciwstarzeniowej i przeciwzmarszczkowej. W zależności od potrzeb, w swojej codziennej pielęgnacji można sięgnąć zarówno po serum, jak i kremy z peptydami. Równie dobrym wyborem okażą się kremy z peptydami pod oczy.
Bibliografia:
- Antończak P., Jurzak M., Adamczyk K., Niskocząsteczkowe peptydy sygnałowe stosowane w rewitalizacji skóry, w: Dermatologia Kliniczna t. 14, 2012.
- Kołaczek A, Przegląd metod pielęgnacji skory dojrzałej w: Kosmetologia estetyczna (6) 2015.
- Kukowska M., Dzierzbicka K., Terapeutyczne działanie peptydów stosowanych w preparatach kosmetycznych na starzejącą się skórę w: Wiadomości chemiczne 2010.