Odkryj rutynę pielęgnacyjną dla problematycznej i trądzikowej cery
Niezależnie od tego, czy walczysz z trądzikiem, czy na Twojej skórze od czasu do czasu pojawiają się niedoskonałości, bardzo ważne, aby korzystać z rutyny pielęgnacyjnej, która pozwoli wyleczyć obecne na skórze wypryski i jednocześnie zapobiec pojawianiu się niedoskonałości w przyszłości. Pielęgnacja cery trądzikowej może wydawać się skomplikowana, jednak przy odrobinie wytrwałości i dobrze dobranych kosmetykach jest w stanie przynieść zadowalające efekty. Walcz z wypryskami za pomocą skutecznych kuracji przeciwtrądzikowych i przywróć skórze balans, wykorzystując olejki i kremy nawilżające, dzięki którym Twoja skóra stanie się czystsza i będzie wyglądać zdrowiej.
Spis treści
Trądzik – to powinieneś o nim wiedzieć
Trądzik, którego efektem są rozszerzone pory, zaskórniki i pozostałe nieestetyczne wykwity na skórze, znany jest pod różnymi nazwami: trądzik pospolity, trądzik młodzieńczy czy trądzik hormonalny. Już jego nazewnictwo jest w stanie uzmysłowić nam, że nie jest to jedynie choroba, która dotyka jedną konkretną grupę wiekową – na trądzik chorować mogą zarówno nastolatkowie, jak i dorośli. Szczególnie w przypadku tej drugiej grupy zauważa się więcej zachorowań na przestrzeni ostatnich lat.
Jak zatem można określić trądzik? To przewlekła choroba skóry i w większości zmagających się z nią osób wykazuje charakter zapalny. Leczenie cery trądzikowej czasami może trwać latami i zwykle jest trudniejszym procesem w przypadku dorosłych niż nastolatków.
Trądzik pospolity – skąd się bierze?
Skąd tak naprawdę bierze się skóra z trądzikiem? Choć trądzik to bardzo powszechna dermatoza, tak naprawdę nie istnieje jedna konkretna odpowiedź na to pytanie. Mówiąc o genezie trądziku, warto jednak wspomnieć o następujących czynnikach:
- nadmierna aktywność bakterii z gatunku Propionibacterium acnes;
- nadprodukcja łoju;
- niewłaściwe złuszczanie się naskórka prowadzące do zatkania ujść mieszków włosowych;
- pojawienie się stanu zapalnego wokół mieszków włosowych.
Elementem, który, jak się okazuje, również wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia trądziku, jest genetyka. Prawdopodobieństwo zachorowania na tę dermatozę znacznie wzrasta, jeśli w czasach młodości chorowali na nią nasi rodzice.
Co zaostrza trądzik u dorosłych i nastolatków?
Oprócz wymienionych powyżej czynników, które pierwotnie mają wpływ na wystąpienie trądziku u danej osoby, istnieje szereg substancji czy też zachowań, które mogą zaostrzać przebieg choroby lub spowodować jej nawrót. Możemy do nich zaliczyć:
- życie w chronicznym stresie;
- niewłaściwą ilość snu;
- zażywanie niektórych leków;
- promieniowanie UV (wbrew pozorom promienie słoneczne nie wpływają pozytywnie na trądzik);
- spożywanie alkoholu;
- zanieczyszczenia powietrza;
- nieodpowiednią pielęgnację cery z niedoskonałościami;
- niewłaściwą dietę (przede wszystkim spożywanie w nadmiarze cukrów prostych, nabiału, słodzonych napojów czy fast foodów).
Cera trądzikowa – charakterystyka
W jaki sposób rozpoznać skórę trądzikową? Diagnoza dermatozy, jaką jest trądzik, nie jest skomplikowana, jednak warto pamiętać, że zanim rozpoczniemy jakąkolwiek kurację na własną rękę, warto udać się do specjalisty w celu postawienia trafnej diagnozy. Istnieją inne choroby skóry, jak na przykład zapalenie mieszków włosowych lub łojotokowe zapalenie skóry, które mogą dawać podobne objawy do trądziku, jednak ich leczenie, jak i pielęgnacja skóry wyglądają inaczej.
Trądzik często występuje w przypadku cery tłustej i mieszanej, choć oczywiście nie jest to reguła. Cerą trądzikową może stać się bowiem skóra, która do tej pory nie borykała się z objawami tej choroby, jednak wystąpiły one np. w wyniku uszkodzenia warstwy ochronnej skóry. W takiej sytuacji nadprodukcja sebum prowadzi do zatkania gruczołów ujść łojowych. Efektem jest zaskórnik, określany także jako wykwit pierwotny. Zaskórniki możemy podzielić na:
- otwarte – to charakterystyczne czarne kropki nazywane potocznie wągrami, mogą ulegać nadkażeniu;
- zamknięte – bardzo drobne białawe grudki zwykle wyczuwalne dopiero pod palcami, z daleko pozostają niewidoczne.
Jeśli na naszej skórze występują tylko zaskórniki, najczęściej mamy do czynienia z trądzikiem zaskórnikowym. Jest to bardzo łagodna i niezapalna forma choroby, jednak jej charakter może ulegać zmianie. Ze względu na obecność wspomnianych już bakterii Propionibacterium acnes zaskórniki otwarte w łatwy sposób ulegają nadkażeniom. Efektem jest stan zapalny i zmiany grudkowo-krostkow.
Rodzaje trądziku
Kiedy mówimy o trądziku, zwykle używamy samego słowa trądzik lub określenia trądzik pospolity. Tymczasem możemy wyróżnić co najmniej kilka rodzajów tej choroby, która może przyjmować odmienne formy. Dbanie o cerę trądzikową to nie tylko odpowiednia pielęgnacja. To także świadomość tego, jakie formy może przyjmować ta choroba. Poniżej znajdują się wybrane odmiany trądziku:
- trądzik zaskórnikowy – występują zaskórniki otwarte i zamknięte. Nie jest skomplikowany w leczeniu, a w wielu przypadkach ustępuje samoistnie;
- trądzik krostkowy – cechą charakterystyczną jest obecność na skórze krost i guzków, które mogą przekształcać się w zmiany ropne;
- trądzik grudkowo-krostkowy – to najbardziej powszechna odmiana tej dermatozy. Na skórze występują zarówno zaskórniki, jak i czerwone krostki i grudki, którym towarzyszy stan zapalny;
- trądzik ropowiczy – charakteryzuje się obecnością ropnych torbieli na skórze; trudny w leczeniu, pozostawia po sobie blizny;
- trądzik skupiony – głównie dotyczy mężczyzn. Na skórze powstają torbiele ropne, nacieki i duże zaskórniki. Goi się poprzez bliznowacenie;
- trądzik piorunujący – jest niezwykle rzadki, jednak jego przebieg jest bardzo ciężki. Oprócz rozległych zmian na skórze chorobie towarzyszą objawy ogólne jak bardzo wysoka gorączka czy bóle stawów. Najczęściej występuje u młodych chłopców w wieku nastoletnim i często jest następstwem niedoleczonego trądziku skupionego;
- trądzik przetrwały – występuje wśród dorosłych osób, u których trądzik w wieku młodzieńczym nie został wyleczony. Najczęściej uaktywnia się pomiędzy 25. a 30. rokiem życia;
- trądzik przedmiesiączkowy – występuje w drugiej fazie cyklu. Zmiany najczęściej znajdują się w okolicach żuchwy, ust i brody;
- trądzik samouszkadzający – lepiej znany pod nazwą trądziku neuropatycznego. Powstaje poprzez ciągłe próby samodzielnego usunięcia wyprysków przez ich wyciskanie. Pozostawia po sobie przebarwienia i trudne do usunięcia blizny;
- trądzik wywołany – stanowi reakcję skóry na konkretny czynnik. Przykładem jest trądzik niemowlęcy. To wynik bezpośredniego wpływu hormonów matki na skórę dziecka. Najczęściej ustępuje samoistnie.
Trądzik hormonalny – częsty problem
Jak wiadomo, cera trądzikowa nie stanowi jedynie problemu nastolatków. Trądzik to choroba, która na przestrzeni ostatnich lat niezwykle często pojawia się u osób dorosłych, w szczególności kobiet po 25. roku życia. O ile w części przypadków wysyp niedoskonałości na skórze może być spowodowany nieodpowiednią pielęgnacją lub dietą, o tyle bardzo często ma on podłoże hormonalne.
Jak już wspomniano, jedną z głównych przyczyn trądziku jest nadmierne wydzielanie sebum, którego efektem jest zablokowanie i zaczopowanie ujść gruczołów łojowych. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, że ilość wydzielanego łoju kontrolują hormony płciowe – androgeny.
Jak rozpoznać, że możemy mieć do czynienia z trądzikiem hormonalnym? Choć jest on jedną z postaci trądziku pospolitego, niektóre elementy są odmienne:
- lokalizacja zmian w tzw. strefie U – trądzik na brodzie, krosty na uszach, na linii żuchwy oraz nierzadko na szyi. W przypadku trądziku młodzieńczego zmiany najczęściej dotyczą strefy T (czoło, nos, broda);
- zmiany hormonalne często przyjmują postać dużych, bolesnych i twardych krost. Są one głęboko umiejscowione i łatwo wyczuwalne pod palcami. Próba ich usunięcia może okazać się bardzo bolesna, czego efekt stanowią nieestetyczne blizny.
W niektórych przypadkach może dojść do sytuacji, w której mówimy o trądziku przetrwałym. To także trądzik hormonalny, który jest nawrotem choroby z czasów młodzieńczych. Coraz częstszą jest sytuacja, w której trądzik hormonalny występuje u dojrzałych kobiet, które do tej pory nie zmagały się z tą chorobą.
Jak dbać o cerę trądzikową i leczyć trądzik?
Rozpoczynając swoją walkę z trądzikiem, powinniśmy mieć przede wszystkim świadomość tego, że jest to choroba. Stąd zmiany skórne obecne na naszej twarzy rzadko kiedy znikają samoistnie. Leczenie trądziku bywa bardzo długotrwałe, jednak dzięki odpowiedniej diagnozie, zbalansowanej diecie oraz prawidłowo dobranej pielęgnacji skóry trądzikowej jesteśmy w stanie skutecznie pokonać objawy tej dermatozy.
Stąd, zanim na własną rękę rozpoczniemy jakąkolwiek kurację za pomocą leków, powinniśmy przede wszystkim odwiedzić dermatologa. Nigdy nie powinniśmy dobierać leków na własną rękę, gdyż niektóre z nich mogą wykazywać się naprawdę silnym działaniem. Dermatolog przeprowadzi z nami dokładny wywiad, a także przyjrzy się zmianom, dzięki czemu będzie w stanie postawić wstępną diagnozę i wykluczyć prawdopodobieństwo występowania innych chorób, które łudząco mogą przypominać trądzik. W niektórych przypadkach dermatolog może zalecić badania hormonalne.
W większości przypadków leczenie trądziku ma charakter miejscowy. W takiej sytuacji stosuje się preparaty, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe. Jeśli objawy dermatozy są mocno nasilone, lekarz może wprowadzić leczenie ogólne w formie antybiotyków.
Cera trądzikowa – pielęgnacja
Walka z trądzikiem jest wieloetapowa. Oprócz odpowiedniej kuracji zaleconej przez dermatologa, zbilansowanej diety bogatej w niezbędne dla naszego organizmu składniki i unikania czynników zaostrzających objawy bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja wymagającej skóry. Jak pielęgnować cerę trądzikową? Poniżej znajdują się przydatne wskazówki.
Jakie kosmetyki na trądzik stosować? Podstawą pielęgnacji wymagającej skóry jest jej odpowiednie oczyszczanie. Jeśli zmagasz się z uporczywym trądzikiem, pielęgnację rozpocznij od formuł, które pomogą zmniejszyć nadmiar sebum, wyleczyć przebarwienia potrądzikowe i zapobiec pojawianiu się wyprysków w przyszłości. Jeśli Twoja skóra wykazuje skłonności do trądziku, bardzo ważne, aby dokładnie oczyszczać ją dwa razy dziennie. Dzięki temu pozbędziesz się brudu, nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia mogą prowadzić do zatkania porów, które powodują powstawanie zaskórników zamkniętych, otwartych i wyprysków.
Żel do mycia twarzy trądzikowej
Blue Herbal Acne Cleanser Treatment
Dokładne oczyszczanie skóry jest bardzo istotne niezależnie od typu cery – a jeżeli zmagamy się z trądzikiem, ten krok w pielęgnacji jest podwójnie ważny. Dzięki niemu pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, a przy tym odblokowujemy pory, co zapobiega powstawaniu kolejnych niedoskonałości. Może nam w tym pomóc Ziołowy żel oczyszczający do twarzy Blue Herbal Acne Cleanser Treatment od marki Kiehl’s. Powstał on właśnie z myślą o pielęgnacji cery trądzikowej i przetłuszczającej się. Doskonale oczyszcza skórę, pomagając w zredukowaniu wyprysków i ograniczając powstawanie nowych. Jego głównym składnikiem aktywnym jest kwas salicylowy.
Oczyszczający żel do cery tłustej
Ultra Facial Oil-Free Cleanser
Do codziennego oczyszczania z powodzeniem sprawdzi się również Ultra Facial Oil-Free Cleanser, czyli Oczyszczający żel do cery tłustej. Jego delikatna formuła, która w kontakcie z wodą zamienia się w oczyszczającą piankę, została wzbogacona o wyciąg z roślin pustynnych i odświeżający ekstrakt z cytryny. Produkt świetnie radzi sobie z nadmiarem sebum, usuwając też wszelkie zanieczyszczenia. Nie pozostawia po sobie uczucia ściągnięcia ani wysuszenia – zamiast tego skóra jest idealnie czysta, a przy tym odświeżona. Ze względu na swoje łagodne działanie można go stosować nawet w przypadku, gdy posiadamy cerę wrażliwą.
Skoncentrowane mydło do cery trądzikowej, głęboko oczyszczające pory
Rare Earth Deep Pore Purifying Concentrated Cleansing Bar
Jeżeli chcesz połączyć właściwości oczyszczające i złuszczające, to polecamy produkt o wszechstronnym działaniu. Jest to skoncentrowane mydło w kostce do mycia twarzy, głęboko oczyszczające pory – Rare Earth Deep Pore Purifying Concentrated Cleansing Bar. Powstało na bazie białej glinki amazońskiej i pudru bambusowego. Doskonale oczyszcza pory i poprawia strukturę skóry, eliminując też nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia. Ze względu na swoją komfortową w użyciu formułę, możemy łatwo zabrać je ze sobą w podróż. Mydełko delikatnie złuszcza, nie naruszając przy tym bariery ochronnej skóry.
Głęboko oczyszczająca maseczka na trądzik
Rare Earth Deep Pore Cleansing Mask
Dodatkowo wymagającej skórze warto zapewnić dogłębne oczyszczenie w postaci maski oczyszczającej. W tym celu warto sięgnąć po Rare Earth Deep Pore Cleansing Mask - maseczkę głęboko oczyszczającą z białą glinką amazońską. Kosmetyk w zauważalny sposób pomaga w zmniejszeniu porów i ich oczyszczeniu.
Krem na trądzik z kwasem salicylowym
Expertly Clear Blemish-Treating & Preventing Lotion
Niezwykle ważną kwestią dla osób z cerą trądzikową jest wybór odpowiednich kosmetyków. Choć skóra trądzikowa z powodu nadprodukcji łoju jest tłusta, z tendencją do świecenia się, to potrzebuje przede wszystkim nawilżenia, ponieważ wykazuje ona skłonność do wysuszania się. Rekomendujemy wsparcie swojej aktualnej rutyny pielęgnacyjnej dobrym kremem na trądzik. Takiego, który przyczyni się do zmniejszenia widoczność niedoskonałości i będzie przeciwdziałać ich nawrotom. Dobrze sprawdzi się w tej roli Expertly Clear Blemish-Treating & Preventing Lotion – Lotion przeciw niedoskonałościom o lżejszej konsystencji niż krem, który pomaga redukować niedoskonałości i przeciwdziała ich nawrotom. Wzbogacony w 2% niacynamid, glicerynę i ferment z bakterii Lactobacillus nawilża skórę i przywraca jej równowagę, minimalizując uczucie dyskomfortu podczas stosowania. Dzień po dniu skóra jest oczyszczona, niedoskonałości są zredukowane, a widoczność porów zmniejszona.
Krem nawilżający do cery trądzikowej
Breakout Control Acne Treatment Facial Lotion
Z kolei jeśli Twoje wypryski i niedoskonałości pojawiają się na skórze cyklicznie, zdecydowanie rekomendujemy wsparcie swojej aktualnej rutyny pielęgnacyjnej kilkoma kuracjami przeciwtrądzikowymi. Trądzik hormonalny częściej występuje u dorosłych osób, a cera trądzikowa u dorosłych wraz z zachodzącymi procesami starzenia może ukazywać inne problemy skórne jak suchość, linie i zmarszczki mimiczne, jak i pojawianie się od czasu do czasu niedoskonałości czy wyprysków. Wzmocnij swoją rutynę za pomocą naszych formuł Dermatologist Solutions™ Breakout Control™, aby uwolnić czystszą i zdrowiej wyglądającą skórę. Wybierz krem do cery trądzikowej Breakout Control Acne Treatment Facial Lotion, która pomaga zmniejszyć widoczność wyprysków, jednocześnie łagodząc odczucia skóry i wyrównując jej koloryt, aby uzyskać jasną cerę.
Serum na trądzik z kwasem salicylowym
Truly Targeted Blemish-Clearing Solution
Wjaki sposób zmniejszyć widoczność niedoskonałości i zredukować zmiany potrądzikowe? Poranną i wieczorną pielęgnację warto dodatkowo wzmocnić kosmetykiem o bardziej ukierunkowanym działaniu, na przykład Truly Targeted Blemish-Clearing Solution – Serum z kwasem salicylowym. Zostało ono specjalnie opracowane, aby pomóc w zmniejszeniu widoczności niedoskonałości i przebarwień. Skoncentrowana formuła serum z 2% kwasem salicylowym, 4% niacynamidem i 0,2% korzeniem lukrecji zmniejsza widoczność niedoskonałości, łagodzi zaczerwienienia i redukuje zmiany potrądzikowe. Wykorzystując naszą autorską technologię „liquid patch”, nasze punktowe serum na trądzik z kwasem salicylowym tworzy na skórze „oddychającą” powłokę, aby chronić podrażnioną skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz ułatwić wchłanianie formuły.
Podczas stosowania naszego punktowego serum na trądzik w ciągu dnia, zawsze pamiętaj o zastosowaniu odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.
Serum z nasion konopi siewnych
Cannabis Sativa Seed Oil Herbal Concentrate
W jaki sposób ukoić wymagającą cerę trądzikową? Oczywiście powinniśmy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie, stosując odpowiedni krem na trądzik rano i wieczorem. Wieczorną pielęgnację warto dodatkowo wzmocnić kosmetykiem o bardziej ukierunkowanym działaniu, na przykład Cannabis Sativa Seed Oil Herbal Concentrate - Serum z nasion konopi siewnych. Zostało ono stworzone właśnie dla problematycznej cery. Wzbogacone o składniki w 99.8% pochodzenia roślinnego*, w tym 60% olej z nasion konopi siewnych,kosmetyk koi obciążoną skórę, jednocześnie wzmacniając jej barierę.
* Uważamy, że składniki są pochodzenia naturalnego, jeżeli zachowują więcej niż 50% swojej struktury molekularnej po przetworzeniu z naturalnego źródła.