Codzienna ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny etap pielęgnacji nie tylko latem. Dzięki niej ustrzeżemy się przed rumieniem, przebarwieniami i poparzeniem od słońca, ale też zabezpieczymy się przed fotostarzeniem i negatywnym wpływem promieniowania słonecznego na zdrowie. Jaki krem z filtrem do twarzy będzie najlepszy na co dzień, pod makijaż i do męskiej cery?
Spis treści:
Kremy z filtrami – jak działają?
Kremy z filtrami to kosmetyki, których zadaniem jest ochrona przeciwsłoneczna. Zawierają specjalne składniki aktywne o działaniu fotoprotekcyjnym, które rozpraszają wiązki promieni UVA i UVB. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, w UE zarejestrowanych jest 28 takich substancji. Można je podzielić na:
● filtry fizyczne, inaczej nazywane mineralnymi – w głównej mierze tworzą barierę dla promieniowania, odbijają je, ale mają też lukę absorpcyjną, w zakresie której pochłaniają promieniowanie. Najczęściej stosowane substancje to: tlenek cynku i tlenek tytanu. Zalecane są dla każdego, ale przede wszystkim dla osób o skórze wrażliwej, skłonnej do atopii, kobiet w ciąży i karmiących piersią, alergików oraz dzieci. Wykazują skuteczną i wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB;
● filtry chemiczne – ich działanie polega głównie na pochłanianiu promieniowania o określonej długości fali, są jednak wyjątki - niektóre filtry występują w postaci proszkowej i odbijają promieniowanie. Przypominają w swoim działaniu filtry fizyczne. Są to m.in. pochodne: kwasu cynamonowego, p-aminobenzoesowego, salicylowego, antranilowego, kamfory i benzofenony 1.
Działanie filtrów mineralnych i chemicznych w kremach z SPF często wspomagają składniki naturalne. Nie powinny być stosowane samodzielnie, ponieważ ich ochrona przeciwsłoneczna jest zbyt słaba, ale mogą znacznie poprawić jej skuteczność. Należą do nich m.in.: prekursory melaniny, kwas ferulowy, apigenina, karotenoidy, ostryż długi (kurkuma), propolis, koniczyna łąkowa, ostropest plamisty, zielona herbata, rozmaryn lekarski, aloes zwyczajny, orzech włoski oraz oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej kokosowy, olejek miętowy, olejek z trawy cytrynowej, olej rycynowy, olejek lawendowy) 2.
Jednym z naturalnych składników wykazujących działanie fotoprotekcyjne jest tarczyca bajkalska, której wyciąg zawarty jest w lekkim kremie z filtrem do twarzy Kiehl’s Ultra Light Daily UV Defense SPF 50 PA++++. Roślina ta jest od lat wykorzystywana w tradycyjnej medycynie chińskiej. Znana jest z właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Korzeń tarczycy zawiera m.in. bajkalinę, czyli związek flawonoidowy działający antyoksydacyjnie i zmniejszający działanie wolnych rodników na skórę. i absorbujący promieniowanie UV. Udowodniono, że tarczyca bajkalska może znacznie poprawić właściwości antyoksydacyjne kremów przeciwsłonecznych 3.
Dlaczego warto używać kremu z filtrem do twarzy?
Ochrona przed promieniowaniem to aktualnie jeden z najważniejszych aspektów codziennej pielęgnacji. Naukowcy są zgodni, że ekspozycja na słońce może skutkować objawami takimi, jak poparzenia i przedwczesne starzenie się skóry, a nawet doprowadzać do zwiększenia ryzyka nowotworów. Dzieje się tak dlatego, że słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe UV, które można podzielić na UVA (o długości fali ok. 320-400 nm), UVB (ok. 280-320 nm) i UVC (ok. 200-280 nm). Warto wiedzieć, że UVC i 95% zakresu UVB jest pochłaniany przez warstwę ozonową (która jednak ciągle się zmniejsza), a na Ziemię dociera promieniowanie UVA i około 5% UVB 4.
Jak słońce działa na skórę? Pierwsze reakcje oksydacyjne wywołuje promieniowanie UVB. Następnie dochodzi do uszkodzenia białek elastyny i kolagenu oraz kwasów nukleinowych przez wiązki UVA. Objawami nadmiernej ekspozycji na słońce mogą być:
-
rumień,
-
plamy posłoneczne,
-
poparzenia,
-
alergie,
-
fotostarzenie,
-
melasma,
-
przebarwienia pozapalne 5.
Promieniowanie UV uszkadza również geny oraz działa negatywnie na układ odpornościowy. WHO określiła je jako czynnik rakotwórczy. Jest przyczyną najczęściej występujących typów raka skóry, m.in. czerniaka. Dlatego badacze i dermatolodzy zalecają stosowanie kosmetyków, które chronią przed promieniowaniem o szerokim spektrum (najlepiej między 290 a 400 nm). Poziom ochrony przeciwsłonecznej powinien być dobrany do fototypu skóry 6 (T. Fitzpatrick wyróżnił 6 typów7). Najbardziej wrażliwa na słońce będzie skóra jasna, opalająca się na czerwono. Ciemniejsza wykazuje pewien stopień naturalnej fotoochrony. Jest on jednak niewystarczający.
Warto wiedzieć, że kremy z filtrem należy aplikować nie tylko w sezonie letnim, ale najlepiej przez cały rok. Zalecane są te o wartości SPF od 30, wodoodporne, o szerokim spektrum ochrony UV. Kremy przeciwsłoneczne powinny też zawierać stabilne antyoksydanty, które neutralizują działanie wolnych rodników uszkadzających skórę8 oraz są nazywane wtórnymi substancjami promieniochronnymi9.
Filtr do twarzy – jakie są korzyści z codziennego stosowania?
Jedną z najskuteczniejszych form zabezpieczenia skóry podczas ekspozycji na słońce jest stosowanie kremu z filtrem UVA i UVB. Udowodnione korzyści to:
- codzienna ochrona przed uszkadzającym skórę i komórki oraz negatywnie wpływającym na zdrowie promieniowaniem UV w szerokim zakresie;
- zapobieganie fotostarzeniu;
- utrzymanie zdrowego wyglądu skóry, ochrona przed powstawaniem zmarszczek i przebarwień;
- zmniejszenie ryzyka zachorowalności na nowotwory skóry;
- ochrona przed poparzeniami i alergiami słonecznymi.
Kremy przeciwsłoneczne na co dzień
Dodatkowo nowoczesne kremy przeciwsłoneczne stają się już pełnoprawnymi kosmetykami pielęgnacyjnymi, które mogą być stosowane na co dzień, również w okresie jesienno-zimowym. Oprócz ochrony przeciwsłonecznej zapewniają nawilżanie cery, działanie antyoksydacyjne czy nawet przeciwstarzeniowe. Przykładem może być krem przeciwzmarszczkowy z filtrem Kiehl’s Super Multi-Corrective Cream SPF 30 o formule 5 w 1. Nie tylko chroni przed promieniami UV, ale też pomaga: ujędrnić, uelastycznić, wygładzić, poprawić strukturę skóry oraz ją nawilżyć. Został wzbogacony o ekstrakt z drzewa bukowego oraz hialuronian sodu.
Jeśli zależy nam na połączeniu wysokiej ochrony przeciwsłonecznej z głębokim nawilżeniem, możemy zdecydować się na krem do twarzy Kiehl’s Ultra Facial Cream SPF 30 z ekstraktem z korzenia konwalnika japońskiego – rośliny odpornej na suszę – oraz glikoproteiną lodowcową z antarktycznych lodowców morskich. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu skóry. Ma nietłustą konsystencję, pozostawia skórę miękką, gładką i zdrowo wyglądającą.
Kremy z filtrami 30 czy 50 – jaki SPF do twarzy wybrać?
SPF, czyli Sun Protection Factor, to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB, który może przyjmować różne wartości: od 6 do 50+. Oznacza ona stosunek ilości promieniowania powodującego oparzenie podczas ekspozycji na słońce z użyciem filtra do ilości promieniowania przyczyniającego się do powstania takiego samego oparzenia bez filtra. Przykładowo: jeśli użyjemy kremu SPF 50, to dojdzie do poparzenia po czasie 50-krotnie dłuższym, niż w przypadku braku takiej ochrony 10. Są to jednak obliczenia laboratoryjne na potrzeby określenia współczynnika SPF. Coraz częściej przyjmuje się definicję SPF jako ilość fotonów dostająca się do naszej skóry podczas ekspozycji po nałożonych kremie SPF. I tak krem SPF50 przepuszcza 1/50 fotonów.
Latem i podczas dni, kiedy promieniowanie jest silniejsze, najlepiej zdecydować się na najwyższą ochronę przeciwsłoneczną SPF50, która chroni nie tylko przed poparzeniem, ale też przed fotostarzeniem i nowotworami skóry. W innych okresach można wybrać krem o wartości SPF 20-30. Kremy przeciwsłoneczne należy stosować przez cały rok, ponieważ promieniowanie UVA przenika przez warstwę chmur i szyby (np. w samochodzie) oraz może zostać odbite przez śnieg lub piasek.
Filtr z oznaczeniem Sun Protection Factor chroni przed promieniowaniem UVB. Pełną fotoprotekcję zapewni krem o szerokim spektrum UVA+UVB. Należy szukać m.in.:
● znaku UVA w kółeczku
● symbolu PA z plusami,
● wartości PPD podawanej na opakowaniu,
które określają stopień ochrony przed promieniowaniem UVA.
Takie oznaczenie znajdziemy m.in. na żelu Kiehl’s Ultra Light Daily UV Defense Aqua Gel SPF 50 PA++++ (bardzo wysoki stopień protekcji). Jest to produkt z filtrem UV do skóry tłustej, niepowodujący powstawania zaskórników. Jego głównym składnikiem jest witamina E o właściwościach przeciwutleniających, dzięki czemu pomaga neutralizować szkodliwe wolne rodniki. Składnik ten pomaga nawilżać i zmiękczać skórę. A jak stosować ten żel przeciwsłoneczny do skóry tłustej? Nałóż go rano jako ostatni etap codziennej pielęgnacji skóry, przed nałożeniem podkładu.
Jak stosować krem z filtrem pod makijaż?
Stosowanie kremu z filtrem nie ogranicza wykonywania makijażu. Dobry kosmetyk z SPF może wręcz być bazą pod produkty kolorowe lub stanowić odpowiednią podstawę pielęgnacji twarzy. W tych nowoczesnych zniwelowano też problem bielenia skóry.
Aby makijaż dobrze się utrzymywał, warto wybrać krem o lekkiej formule, np. Kiehl’s Ultra Light Daily Defense SPF 50 PA++++ z bajkaliną, antyoksydacyjną witaminą E oraz wysoką ochroną przed UVA i UVB. Może on być stosowany samodzielnie pod podkład. Należy tylko pamiętać o omijaniu okolic oczu. Zgodnie z zaleceniami należy nakładać go na 15 minut przed ekspozycją na słońce. Odpowiednia ilość to 2 mg na 1 cm2 skóry.
Krem z filtrem dla mężczyzn – skuteczna ochrona męskiej skóry przed promieniowaniem UV
Kremy przeciwsłoneczne to dziś baza pielęgnacji również przy dbaniu o potrzeby męskiej cery, która może potrzebować większego nawilżenia i regeneracji. Czego – oprócz stabilnych i skutecznych filtrów – szukać w kosmetykach dla mężczyzn? Przykładem może być Kiehl’s Facial Fuel Energetyzujący krem nawilżający dla mężczyzn z SPF 20, który zapewnia odpowiedni poziom ochrony na co dzień w warunkach miejskich w sezonie wiosennym i jesienno-zimowym. Zawiera pobudzającą kofeinę oraz antyoksydanty w postaci ekstraktu z kasztanowca oraz witaminy C. Regularne stosowanie przed ekspozycją na słońce zapewnia ochronę i pielęgnację wymagającej skóry.
Krem przeciwsłoneczny do twarzy a krem z filtrem – czym się różnią i jaki lepiej stosować w codziennej pielęgnacji?
Podsumowując: skuteczny krem przeciwsłoneczny to nie tylko kosmetyk z filtrem SPF, który odpowiada za ochronę przed promieniowaniem UVB. Powinien mieć rozszerzone spektrum działania. Należy więc szukać np. oznaczenia PA (najlepiej z ++++), które określa stopień ochrony przed promieniami UVA. Warto też szukać w składzie kosmetyków składników pielęgnacyjnych, a zwłaszcza przeciwutleniaczy. Fotoprotekcja powinna też obejmować takie działania, jak: noszenie nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych, zakrywanie ciała i przebywanie w cieniu.
Źródła:
1. A. Kryczyk, J. Piotrowska, W.Opoka, B. Muszyńska, Surowce i substancje pochodzenia naturalnego stosowane w fotoprotekcji, Katedra Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, Wydział Farmaceutyczny, Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Katedra Botaniki Farmaceutycznej, Wydział Farmaceutyczny, Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie: https://www.researchgate.net/profile/Bozena-Muszynska/publication/335433054_Surowce_i_substancje_pochodzenia_natural nego_stosowane_w_fotoprotekcji/links/5d6cebd14585150886066ac3/Surowce-i-substancje-pochodzenia-naturalnego-stosowan e-w-fotoprotekcji.pdf.
2. dr B. Pawlikowski, Najnowsze doniesienia na temat fotoprotekcji: https://www.klinikapawlikowski.pl/wp-content/uploads/2023/07/fotoprotekcja.pdf.
3. H. Bojarowicz, N. Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości: http://www.phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-3-596.pdf.
4. A. Chabior, Wartość fototypu skóry w przewidywaniu odczynu fototoksycznego po doustnym i kąpielowym zastosowaniu psoralenu u pacjentów przed planowaną PUVA-terapią, Przegl Dermatol 2009, 96, 255–263: https://www.termedia.pl/Wartosc-fototypu-skory-w-przewidywaniu-odczynu-fototoksycznego-po-doustnym-i-kapielowym-zasto sowaniu-psoralenu-u-pacjentow-przed-planowana-PUVA-terapia,56,13048,1,0.html
5. https://www.kosmopedia.org/fakty-i-mity/filtry-uv/wysoki-spf-to-brak-opalenizny/
6. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wska%C5%BAnik_ochrony_przeciws%C5%82onecznej.