Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak ważną rolę odgrywa skóra w naszym organizmie? Jej obecność jest kluczowa, gdyż stanowi swoistą tarczę, która chroni nas przed różnymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pomimo swojej wytrzymałości bardzo często zmaga się z różnymi problemami. Jednym z nich są widoczne przebarwienia na twarzy. Najczęściej pojawiają się wiosną i latem, jednak wiele osób zmaga się z nimi niezależnie od pory roku. To częsty problem natury estetycznej, dlatego warto wiedzieć, skąd się biorą, jak pozbyć się przebarwień na twarzy oraz w jaki sposób prawidłowo pielęgnować swoją skórę.
Przebarwienia bądź różnego rodzaju plamy na twarzy często określane są jako objaw starzenia się skóry. Jest to oczywiście prawda, jednak w rzeczywistości mogą wystąpić niezależnie od wieku, a ich przyczyny pojawiania się są złożone. Przebarwienia są bardzo widoczne i trudno je ukryć, przez co stanowią duży problem dla zmagających się z nimi osób.
Czym w takim razie są przebarwienia na twarzy? Te ciemne, nieestetyczne plamy to nagromadzenie się brązowego barwnika skóry: stanowią efekt nadmiernej produkcji melaniny, czyli naturalnego pigmentu naszej skóry. Melanina jest produkowana przez komórki zwane melanocytami, od których zależy odcień naszej skóry. Jeśli pracują w sposób nieprawidłowy, dochodzi do powstawania przebarwień.
Do powstawania przebarwień na twarzy najczęściej dochodzi w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, jednak nie jest to jedyna przyczyna, o czym opowiemy za chwilę. Plamy na twarzy zazwyczaj pojawiają się u kobiet około 50. roku życia, ale nie jest to reguła, gdyż wiele młodych kobiet również zmaga się z tym problemem. W zależności od tego, jaka jest przyczyna ich powstawania, mogą różnić się także odcieniem.
Jedną z przyczyn powstawania przebarwień na twarzy jest proces starzenia się skóry. Wtedy pojawiają się wraz z wiekiem i przyjmują postać ciemnych plam, szczególnie jeśli przez lata skóra była eksponowana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
To właśnie wpływ promieniowania UV określany jest jako jedna z najpoważniejszych przyczyn pojawiania się plam na twarzy. Melanina obecna w naszej skórze jest tarczą, która chroni ją przed promieniami UV. Stąd opalenizna to tak naprawdę proces obronny naszej skóry. Jeśli jednak spędzamy zbyt dużo czasu na słońcu bez odpowiedniej fotoprotekcji, może dojść do nagromadzenia melaniny i tym samym powstania przebarwień.
Do pozostałych przyczyn powstawania przebarwień na twarzy zaliczamy:
● zaburzenia hormonalne (w tym ciążę, menopauzę, antykoncepcję hormonalną);
● stany zapalne skóry – atopowe zapalenie skóry, infekcje lub trądzik;
● uszkodzenia skóry – przebarwienia mogą powstać w miejscu rozdrapania rany lub wyprysku;
● obecność chorób, np. zaburzeń pracy wątroby, cukrzycy czy niedoczynności tarczycy.
Dodatkowo przebarwienia na skórze mogą pojawiać się w wyniku stosowania leków, kosmetyków lub ziół zawierających substancje fotouczulające. Można do nich zaliczyć niektóre antybiotyki, sterydy, retinol, a także dziurawiec czy skrzyp polny.
Rodzaje przebarwień na skórze, jakie możemy wyróżnić, to:
● melasma (ostuda) – rodzaj przebarwień powstający na skutek zmian hormonalnych. Czynnikiem wyzwalającym jest najczęściej ciąża, antykoncepcja hormonalna, a także promieniowanie UV. Mają żółto-brunatne zabarwienie, dodatkowo może towarzyszyć im rumień;
● piegi – ich obecność jest uwarunkowana genetycznie. Ciemnieją pod wpływem słońca, najczęściej występują u osób o bardzo jasnej karnacji i rudych włosach;
● plamy soczewicowate – mogą występować na całym ciele i być wrodzone lub nabyte. U osób starszych pojawiają się z wiekiem jako skutek nadmiernej ekspozycji na słońce.
W klasyfikacji rodzajów przebarwień można wyróżnić także przebarwienia pozapalne i przebarwienia różowe. Pierwsze powstają w wyniku pojawienia się na skórze stanu zapalnego i braku ochrony przeciwsłonecznej. Przebarwienia różowe również powstają w wyniku stanu zapalnego, jednak stanowią skupisko naczyń włosowatych pozbawionych barwnika.
Przebarwienia na twarzy od słońca
Słońce to najczęstszy czynnik stojący za pojawianiem się przebarwień. Dlaczego? Promienie słoneczne uszkadzają melanocyty i uniemożliwiają ich prawidłowe działanie, w tym wytwarzanie melaniny.
Jak w takim razie sprawić, by przebarwienia na twarzy od słońca nie nawracały? Podstawą jest właściwa ochrona przeciwsłoneczna. Odpowiednio dobrany krem z wysokim filtrem to podstawa. Co więcej, w szczególności jeśli mamy skórę wrażliwą i problematyczną, powinniśmy używać go przez cały rok, nie tylko w słoneczne dni. Dlaczego? Promieniowanie UVA posiada takie samo natężenie przez cały rok i jest w stanie przenikać przez szyby i warstwę chmur.
Szukając odpowiedniego kremu z filtrem, warto wybierać takie, które gwarantują nie tylko ochronę UVB, ale i UVA. Warto sięgać też po produkty, które dodatkowo chronią przed promieniowaniem podczerwonym (IR) oraz światłem niebieskim, emitowanym przez ekrany telefonów lub komputerów (jest to szczególnie istotne w przypadku osób posiadających cerę naczynkową i trądzik różowaty).
Aby nie dopuścić do powstania przebarwień na twarzy od słońca, oprócz odpowiedniej fotoprotekcji należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, szczególnie w godzinach 11-15. Jeśli zażywasz określone leki, warto skonsultować z lekarzem prowadzącym, czy po ich zażyciu możesz przebywać na słońcu.
Przebarwienia na twarzy po trądziku
Kolejnym problematycznym rodzajem przebarwień na skórze są przebarwienia potrądzikowe. Te najczęściej powstają w wyniku zbyt późno podjętego leczenia dermatologicznego i braku odpowiedniej fotoprotekcji. Często występują na twarzy poprzez niewłaściwie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne. Najczęściej jest to rozdrapywanie lub próba samodzielnego wyciskania zmian.
Przebarwienia potrądzikowe najczęściej określa się jako przebarwienia pozapalne. Na początku ich zabarwienie posiada kolor różowy, jednak z czasem, również pod wpływem promieniowania słonecznego, stają się brązowe, przez co ich pozbycie się jest jeszcze bardziej utrudnione.
Warto pamiętać, że trądzik to poważna dermatoza skóry i nie należy bagatelizować tego problemu. Odpowiednie leczenie dermatologiczne i dobrze dopasowana pielęgnacja (szczególnie produkty zawierające retinol) to skuteczna droga do skóry bez wyprysków.
Nie ulega wątpliwości, że usuwanie przebarwień na twarzy jest wyzwaniem. Nie jest jednak niemożliwe. Przede wszystkim wymaga od nas cierpliwości i bardzo często holistycznego podejścia.
Często wybieranym sposobem jest profesjonalne usuwanie przebarwień w gabinetach medycyny estetycznej. Najskuteczniejsze sposoby to peelingi chemiczne oraz laseroterapia. Każdy z tych zabiegów dobierany jest indywidualnie, do aktualnych potrzeb i kondycji skóry pacjenta. Dermatolog może także zalecić stosowanie kremu wybielającego lub kremu rozjaśniającego na przebarwienia. Pielęgnacja pozabiegowa jest bardzo ważna, gdyż pozwala podtrzymać efekt zabiegu i zapobiec powstawaniu kolejnych zmian na skórze.
Jak usunąć przebarwienia na twarzy domowymi sposobami? Takie pytanie bardzo często pojawia się w wynikach wyszukiwania. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są różnego rodzaju maseczki DIY z użyciem składników takich jak kurkuma, sok z cytryny czy miód. Warto jednak być świadomym, że domowe sposoby nie gwarantują skuteczności i powinny stanowić uzupełnienie domowej pielęgnacji.
Domowa pielęgnacja to ważny i skuteczny element walki z przebarwieniami. Co na przebarwienia na twarzy warto wybrać?
Przede wszystkim powinniśmy sięgać po kosmetyki zawierające substancje o działaniu rozjaśniającym lub wybielającym. Dobór, jak i stężenie substancji aktywnych powinien być oczywiście dopasowany do potrzeb i aktualnej kondycji skóry. Warto zwrócić też uwagę, z jakim rodzajem przebarwień mamy do czynienia (inne substancje zadziałają przy przebarwieniach różowych, a inne przy brązowych). Składnikami zalecanymi do stosowania w przypadku przebarwień są niacynamid, kwas ferulowy, kwas traneksamowy czy arbutyna.
Skutecznymi i popularnymi składnikami o działaniu rozjaśniającym są kwas azelainowy oraz witamina C i jej pochodne. Składniki te znajdziesz zarówno w tonikach, serum, jak i kremie na przebarwienia. Najlepsze serum z witaminą C sprawdzi się również w przypadku skór wrażliwych i naczyniowych.
Serum na przebarwienia z witaminą C
Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate
Witamina C to bardzo częsty składnik kosmetyków na przebarwienia i dzieje się tak nie bez powodu. Witamina C, zarówno w postaci czystego kwasu askorbinowego, jak i jego pochodnych, wykazuje silne działanie rozjaśniające: hamuje produkcję melaniny w skórze. Dodatkowo dodaje jej blasku i ujednolica koloryt.
Witamina C to substancja o szerokim zastosowaniu: wykazuje działanie przeciwzapalne, zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek, wspomaga syntezę kolagenu oraz wzmacnia naczynia krwionośne.
Jakie serum z witaminą c na przebarwienia warto wybrać? Tutaj szczególnie polecamy Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate. To silnie działające serum, które zawiera połączenie składników aktywnych: 10% kwasu L-askorbinowego, 2% glukozydu askorbylu oraz silnie nawilżający kwas hialuronowy. Może być stosowane również jako serum rozjaśniające przebarwienia po trądziku.
Jeśli Twoim problemem są ciemne, brązowe przebarwienia i plamy, które wyraźnie odznaczają się na skórze, wybierz peelingujące serum na przebarwienia Clearly Corrective™ Daily Re-Texturizing Triple Acid Peel. Pomaga w widocznie oczyścić skórę twarzy, zminimalizować widoczność porów i wygładzić teksturę skóry. Formuła serum kwasowego jest idealna do codziennego użytku: wspomaga utrzymanie równowagi skóry i redukcję oznak dyskomfortu takich jak widoczne zaczerwienienia czy suchość.
Jeśli Twoim problemem są ciemne, brązowe przebarwienia i plamy, które wyraźnie odznaczają się na skórze, wybierz serum na przebarwienia na twarzy Clearly Corrective™ Dark Spot Solution. Pomaga w widoczny sposób rozjaśnić skórę, gwarantując bardziej promienny koloryt. W zauważalny sposób redukuje widoczność ciemnych przebarwień i plam. Jest odpowiednie również w przypadku cery wrażliwej.
W składzie znalazła się aktywna witamina C (a więc w swojej ustabilizowanej formie), nawilżający i odżywczy wyciąg z brzozy białej oraz ekstrakt z peonii. Tak skoncentrowana formuła pozwala działać na szerokie spektrum przebarwień – w tym na te wynikające z procesu starzenia się oraz wywołane promieniowaniem UV.
Dzięki regularnemu stosowaniu serum skóra nabiera zdrowego blasku, a jej koloryt zostaje znacząco wyrównany. Skuteczność produktu została potwierdzona klinicznie.
Oprócz kosmetyków działających rozjaśniająco i wzmacniająco należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Ultra Light Daily UV Defense SPF 50 PA++++ Lekki krem z filtrem do twarzy dzięki wysokiej ochronie SPF 50 PA+++ i zaawansowanej technologii UVA/UVB każdego dnia chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami, jednocześnie korygując oznaki starzenia. Posiada lekką formułę o matowym wykończeniu, dlatego będzie odpowiedni również dla cer wrażliwych.
Formuła tego kremu przeciwsłonecznego jest niekomedogenna i błyskawicznie się wchłania, dzięki czemu znakomicie sprawdzi się pod makijaż. Zabezpiecza cerę nie tylko przed promieniowaniem słonecznym, ale także przed zanieczyszczeniami powietrza, z którymi zmagamy się każdego dnia.
Swoje działanie zawdzięcza skutecznym składnikom aktywnym, takim jak bajkalina, czyli wyciąg z korzenia tarczycy o właściwościach przeciwutleniających oraz witamina E, która nie bez powodu bywa nazywana witaminą młodości.
Marka Kiehl’s posiada w swojej ofercie produkty, dzięki którym stworzysz kompleksową pielęgnację wspomagającą codzienną walkę z przebarwieniami.
Oprócz serum na przebarwienia po trądziku i nie tylko, warto zastosować peeling, który można bezpiecznie wykonywać w domowych warunkach. Jeśli szukasz produktu o formule odpowiedniej dla bardzo wrażliwej skóry, warto zainteresować się Delikatnym peelingiem do twarzy Dermatologist Solutions™ Nightly Refining Micro-Peel Concentrate. Regularnie stosowany, wyraźnie ujednolica koloryt skóry i niweluje szorstkość. Jego formuła skutecznie złuszcza naskórek w czasie snu, abyś rano mogła obudzić się z bardziej promienną skórą.
Kosmetykiem wspomagającym walkę z przebarwieniami oraz takim, który zadba o młody wygląd skóry i działanie przeciwstarzeniowe, jest serum z retinolem Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum. W widoczny sposób zmniejsza zmarszczki, ujędrnia skórę i poprawia jej teksturę. Oprócz czystego retinolu zawarto w nim ceramidy i peptydy, które dodatkowo poprawiają kondycję skóry.
Przebarwienia na twarzy często okazują się większym problemem estetycznym niż same zmarszczki. Ich obecność może bardzo postarzać i powodować dyskomfort związany z wyglądem naszej skóry. Choć ich pozbycie się wymaga czasu i cierpliwości, przy zastosowaniu odpowiednich zabiegów i kosmetyków pielęgnacyjnych jest jak najbardziej możliwe.
Aby nie dopuścić do nawrotu przebarwień, niezbędnym elementem pielęgnacyjnym jest codzienne stosowanie kremu z wysokim filtrem. Jeśli zmagamy się z niedoskonałościami, należy bezwzględnie zrezygnować z ich wyciskania. Bardzo ważne jest także stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych z substancjami aktywnymi, które przyczyniają się do rozjaśnienia przebarwień, działają antyoksydacyjnie i wzmacniają naszą skórę.
Bibliografia:
Kamińska A., Jabłońska K., Drobnik A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku, Warszawa 2014
Kapuścińska A, Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postepy High Med Dosw, 2015.
Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa 2010.