Main content

JAK ZAPOBIEGAĆ ZASKÓRNIKOM I SKUTECZNIE JE LECZYĆ?

JAK POWSTAJĄ ZASKÓRNIKI I JAK SKUTECZNIE JE LECZYĆ?


Warto od czasu do czasu przyjrzeć się bliżej swoim porom. U wielu osób łatwo zauważyć tak zwane zaskórniki, które najczęściej występują w okolicach nosa oraz brody. Mogą przyjmować postać białych lub czarnych niedoskonałości. Niezależnie od tego, czy pojawiają się one jedynie od czasu do czasu, czy też stale Ci towarzyszą, warto rozpocząć z nimi walkę. Z tego artykułu dowiesz się, jakie skuteczne kosmetyki na zaskórniki warto zastosować oraz co możesz zrobić, aby zapobiegać powstawaniu tego rodzaju niedoskonałości.

 

Czym są zaskórniki?

Okazuje się, że nie każdy zna takie pojęcie, jak zaskórniki. Co to jest i dlaczego skarży się na nie coraz więcej osób? Warto wyjaśnić, że zaskórniki to rodzaj podpowierzchniowego stanu poprzedzającego trądzik. Jeżeli nie zostanie on w porę wyleczony, może przekształcić się nawet w krosty i bolące wypryski. Trzeba podkreślić, że zatkane pory (niekiedy nazywane też wągrami) posiadają ciemne zabarwienie i często występują w przetłuszczających się partiach twarzy, czyli głównie w strefie T (czoło, nos, broda). Ale to nie jedyne zaskórniki, jakie mogą nam towarzyszyć.

Nie u każdej osoby ten rodzaj niedoskonałości przerodzi się w coś gorszego. Zaskórniki na czole, nosie, czy brodzie może i nie prezentują się zbyt dobrze, jednak nie warto panikować, gdy tylko zauważymy ich obecność. Są dostępne sposoby, które pomagają w pozbyciu się tego rodzaju niedoskonałości. Musimy jednak wiedzieć, jak usunąć zaskórniki bez mechanicznego uszkodzenia naskórka.


Skąd się biorą zaskórniki?

Skóra produkuje sebum (zwane często także łojem), które jest kluczowe w zapewnieniu jej odpowiedniego poziomu nawilżenia. Jednakże, gdy skóra produkuje nadmierne ilości sebum, martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia docierają do porów skóry, a następnie powodują ich zatkanie. Kiedy zaczopowane pory są otwarte, to znajdujące się w nich zanieczyszczenia są wystawione na działanie powietrza i ulegają utlenianiu, przez co stają się brązowe, czarne lub nawet szarawe.


Rodzaje zaskórników

Zaskórniki dzielimy na dwa podstawowe rodzaje. Na samym początku warto jednak dodać, że aby mogły powstać, zazwyczaj najpierw powinny pojawić się tak zwane rozszerzone pory, które również dla wielu osób są problemem, z którym warto walczyć. A jak rozpoznać zatkane pory? Na pewno ten rodzaj niedoskonałości dla wielu osób nie będzie trudny do zidentyfikowania. Wystarczy przyjrzeć się z bliska skórze, aby zauważyć, że delikatnie rozszerzony pory (wgłębienia) zostały zaczopowane. Substancja, która zatyka ujście, może mieć kolor biały lub czarny. To właśnie barwa będzie dla nas podpowiedzią, czy zaskórniki na twarzy mają postać otwartą, czy może zamkniętą.


Zaskórniki zamknięte

Wiedząc już, jak powstają zaskórniki, warto skupić się na umiejętności ich rozróżniania. Wariant zamknięty jest znacznie trudniejszy w usuwaniu, a to dlatego, że niedoskonałość znajduje się pod powierzchnią skóry, nie oksyduje ani nawet nie ciemnieje. Wręcz przeciwnie – ma jasną barwę. W takim przypadku musimy poprosić o pomoc specjalistę bądź też spróbować samodzielnego dołączenia do pielęgnacji takich kosmetyków, które wspomogą nas w walce z zaskórnikami zamkniętymi.


Zaskórniki otwarte

Zaskórniki zamknięte a otwarte różnią się tym, że w przypadku tych drugich niedoskonałość jest widoczna gołym okiem i łatwa do rozpoznania ze względu na kolor. Jako że zaskórnik nie znajduje się pod skórą, to przybiera ciemną barwę będącą efektem utleniania łoju. Tak naprawdę są to niedoskonałości, które można usuwać nawet w sposób mechaniczny (o ile tylko wiemy, jak poprawnie to robić).


Zapobieganie powstawaniu zaskórników Kiehl’s


Czy zaskórniki same znikną?

Wągry to dość uciążliwa postać trądziku, ale wraz z upływem czasu po prostu znikają. Niektóre pory potrzebują miesięcy, a nawet lat, aby się oczyścić. Regularne przeprowadzane złuszczanie skóry okazuje się pomocne w usunięciu zaskórników, a nawet zapobieganiu powstawaniu nowych.

A czy zaskórniki należy usuwać? W przeciwieństwie do zaskórników zamkniętych wągry (czyli zaskórniki otwarte) mogą zostać usunięte ze względu na to, że możemy oczyścić pory bez uszkadzania skóry. Jeśli naprawdę chcesz się ich pozbyć, poproś specjalistę o ich fachową ekstrakcję, ponieważ nieumiejętna próba może doprowadzić do rozprzestrzeniania bakterii na zdrowe fragmenty skóry. Zdarza się również, że niepoprawne usuwanie zaskórników prowadzi do uszkodzeń skóry, a co za tym idzie – powstawania blizn i przebarwień.


Zaskórniki otwarte i zamknięte – czy wywołują trądzik?

Zaskórniki to tak naprawdę bardzo łagodna forma trądziku. Zwykle pozostają na naszej skórze tak długo, aż nie znikną samoistnie lub zostaną usunięte. Warto jednak dodać, że istnieje możliwość ich przekształcenia w znacznie bardziej uporczywe niedoskonałości. Dlatego też warto regularnie przyglądać się naszej skórze i monitorować sytuację. Jeśli zauważysz, że zaskórniki na nosie, czole, brodzie czy nawet policzkach zmieniają swoją formę – nie czekaj z aplikacją produktu przeciwzapalnego. Może być to kosmetyk przeznaczony do stosowania w obszarze zapalnym, taki jak Punktowa kuracja przeciwtrądzikowa z niacynamidem i siarką od marki Kiehl’s.


Dlaczego zaskórniki częściej występują na nosie, brodzie i czole?

Jeśli posiadasz zaskórniki, prawdopodobnie zauważyłaś, że najczęściej występują one w strefie T, która ma tendencję do wytwarzania większej ilości sebum niż inne obszary twarzy. Przy nadmiernej produkcji łoju, pory na nosie, brodzie i czole są bardziej podatne na zatykanie się brudem, zanieczyszczeniami i nadmiarem sebum, co powoduje powstawanie zaskórników. Skoro wiemy już, skąd się biorą wągry i jak je rozpoznać, to czas poznać sposoby na zapobieganie ich powstawaniu.


kiehls działanie kwasu salicylowego w walce z zaskórnikami

Jak możesz zapobiec powstawaniu zaskórników?

Choć korzystanie z kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej pomoże pomóc w utrzymaniu zdrowego wyglądu skóry, to warto jednak zwrócić uwagę na pewne czynniki, które najczęściej wynikają z naszego stylu życia, a które mogą mieć wpływ na jej wygląd. Zaskórniki i inne formy trądziku bardzo często są wywoływane przez:

  • nadmierną produkcję sebum – związaną z pracą naszych gruczołów łojowych. Czasami łój powstaje też w momencie, kiedy skóra jest przesuszona, a nasza cera stara się przywrócić jej nawilżenie w postaci produkowanego sebum;
  • złą dietę – czyli spożywanie pokarmów, które nie do końca służą naszemu organizmowi. Gdy brakuje nam najważniejszych witamin i innych mikro- oraz makroelementów, może dochodzić do powstawania na naszej skórze niedoskonałości. Warto ograniczyć między innymi słodkości oraz przetworzoną żywność;
  • brak odpowiedniej ilości snu – która jest kluczowa dla regeneracji naszego organizmu. Liczba przesypianych godzin powinna być uzależniona od naszego wieku oraz stanu zdrowia;
  • zaburzenia hormonalne – czyli problem, który dotyka nie tylko młode osoby w wieku dojrzewania. Tak naprawdę niesprawnie działająca gospodarka hormonalna może wystąpić w każdym wieku. Dlatego warto regularnie badać się i kontrolować poziomy najważniejszych hormonów;
  • nadmierną potliwość – której przyczyn może być bardzo wiele. Zdarza się, że osłabiony chorobą organizm wzmaga pracę gruczołów potowych;
  • wilgotność powietrza – to jeden z tych dosyć nieoczywistych czynników, który ma wpływ na powstawanie niedoskonałości na skórze. Im więcej wilgoci, tym lepsze warunki dla rozwoju różnego rodzaju bakterii;
  • zanieczyszczenie środowiska – także może mieć wpływ na stan naszej cery. Tworzą idealne warunki do namnażania na skórze chorobotwórczych bakterii;
  • stres – ten czynnik bardzo często wpływa na nasze ogólne samopoczucie i zdrowie. Zaburza poprawne działanie naszego organizmu;
  • niewłaściwie dobrana pielęgnacja twarzy – to nierzadko spotykany powód powstawania niedoskonałości.


Podstawowa pielęgnacja skuteczne kosmetyki na zaskórniki

Zaskórniki i rozszerzone pory są dosyć często spotykanym problemem zwłaszcza wśród młodych osób. Niezależnie od tego, czy masz tylko kilka niedoskonałości na nosie, czy może chcesz leczyć zaskórniki na innych obszarach twarzy, warto dostosować swoją pielęgnację do potrzeb cery. Pomocne bywa aplikowanie kosmetyków, które przeznaczone są dla cery trądzikowej bądź skłonnej do wyprysków. Zawierają składniki aktywne o działaniu antybakteryjnym.

Możemy zdecydować się nawet na wieloetapowe oczyszczanie skóry, niezwykle popularne w Korei. To gwarancja, że ujścia gruczołów będą czyste i nic nie będzie zakłócało ich pracy. Dostępne w drogeriach produkty na zaskórniki przede wszystkim hamują rozwój bakterii i są odpowiedzialne za proces oczyszczania.

Nie może zapominać również o roli złuszczania martwego naskórka. To jeden z tych etapów pielęgnacji, którego nie można pomijać. Po preparaty peelingujące nie sięgamy jednak każdego dnia. Częstotliwość dostosowujemy do potrzeb skóry, choć mówi się, że najczęściej jest to jedno użycie peelingu w tygodniu.


Kosmetyki na zaskórniki – od czego zacząć?

Jeżeli zmagamy się z zaskórnikami, to na pewno zastosowanie tylko jednego produktu nie będzie wystarczające. Trzeba pamiętać o tym, że jedynie kompleksowa, wieloskładnikowa pielęgnacja zapewni nam najlepsze rezultaty.

Jeśli masz niedoskonałości lub cerę trądzikową, poszukaj produktów do pielęgnacji skóry z kwasem salicylowym lub siarką. W formułach Kiehl’s kwas salicylowy jest znany z tego, że pomaga poprawić teksturę skóry, jednocześnie w zauważalny sposób redukując przebarwienia. Siarka to kolejny składnik stosowany w produktach do cery trądzikowej. W naszych formułach pielęgnacyjnych siarka jest odpowiedzialna za widoczne redukowanie przebarwień bez przesuszania skóry.

 

JAK WYBRAĆ ŻEL DO TWARZY NA ZASKÓRNIKI?

 

żel oczyszczający ultra facial oil-free cleanser

Oczyszczający żel do cery tłustej z zaskórnikami

Ultra Facial Oil-Free Cleanser

Jeżeli Twoja cera ma skłonność do przetłuszczania się, co powoduje powstawanie zaskórników i innych zmian skórnych, warto zadbać o to, by przywrócić jej równowagę i komfort. Oczyszczający żel do cery tłustej Ultra Facial Oil-Free Cleanser od Kiehl’s skutecznie pozbywa się brudu, nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, a jednocześnie nie pozostawia uczucia ściągnięcia czy przesuszenia. Dodatki w postaci wyciągu z roślin pustynnych i ekstraktu z cytryny sprawiają, że skóra jest doskonale odświeżona. W kontakcie z wodą żel zamienia się w oczyszczającą i delikatną piankę, co sprawia, że aplikacja jest przyjemna i bezproblemowa.

KUP TERAZ

 

 

preparate rare deep pore cleanser

Preparat głęboko oczyszczający do twarzy z zaskórnikami

Rare Earth Deep Pore Daily Cleanser

Innym produktem, który pozwoli na detoksykację skóry i dokładne oczyszczenie porów – co jest bardzo istotne w przypadku cery z zaskórnikami – jest Rare Earth Deep Pore Daily Cleanser, czyli Preparat głęboko oczyszczający pory do codziennego stosowania. Powstał on na bazie składników pochodzących z ujścia rzeczy Amazonki, w tym białej gliny oraz łagodzącego aloesu. Efektywnie eliminuje sebum i inne zanieczyszczenia, a jednocześnie pozostaje delikatny dla skóry. Zmiękcza ją, lekko złuszcza i odświeża. Tym sposobem po użyciu tego kosmetyku skóra jest miękka i wygląda zdrowo.

KUP TERAZ

 

 

JAKI PEELING DO TWARZY PRZECIWDZIAŁAJĄCY ZASKÓRNIKOM?

 

ananasowy peeling na zaskórniki pineapple papaya facial scrub

Ananasowy peeling na zaskórniki

Pineapple Papaya Facial Scrub

Złuszczanie jest kluczem do usuwania martwego naskórka, a stosowanie peelingu do twarzy może z pewnością okazać się skutecznym krokiem w rutynie pielęgnacyjnej skóry i leczeniu zaskórników. Jednak zbyt częste peelingowanie może w rzeczywistości spowodować podrażnienie skóry. Kiedy tak się stanie, cera zostaje pobudzona do wytwarzania nadmiaru sebum, co może prowadzić do ponownego zatkania porów. Używając żelu do mycia twarzy lub peelingu, delikatnie masuj skórę okrężnymi ruchami ku górze, aby usunąć nadmiar sebum i zanieczyszczeń. Uważaj jednak, aby nie pocierać zbyt mocno. Do delikatnego złuszczenia twarzy wypróbuj ananasowy peeling do twarzy Pineapple Papaya Facial Scrub wyprodukowany z owoców gąbczaka walcowatego i sproszkowanych pestek moreli. Peeling pomaga usunąć martwy naskórek, aby skóra była bardziej miękka i gładka.

KUP TERAZ

 

JAKI WYBRAĆ TONIK NA ZASKÓRNIKI?

 

blue herbal astringent herbal lotion

Tonik do cery z zaskórnikami

Blue Astringent Herbal Lotion

Kolejnym krokiem będzie tonizacja, której zadaniem jest odświeżenie skóry oraz przygotowanie jej na dalsze etapy pielęgnacji. Nie zaleca się pomijać stosowania produktu przywracającego właściwy poziom pH. Odpowiednie oczyszczanie jest konieczne, ale niesie ono za sobą ryzyko wystąpienia podrażnień (na przykład poprzez zbyt mocne tarcie). Zastosowanie toniku, esencji czy hydrolatu sprawia, że cera staje się ukojona. Kosmetykiem przeznaczonym do tonizacji, a dostępnym w ofercie marki Kiehl’s jest Blue Astringent Herbal Lotion, czyli tonik zwężający pory. Preparat może być stosowany nawet po goleniu. Zaleca się także, aby stosować go jako kurację punktową na obszarach problematycznych lub na całej twarzy.

KUP TERAZ

 

JAKIE SERUM DO TWARZY Z ZASKÓRNIKAMI?

 

Serum Cannabis sativa seed oil herbal na zaskórniki

Serum na zaskórniki z nasion konopi siewnych

Cannabis Sativa Seed Oil Herbal Concentrate

Serum to niezwykle wszechstronny kosmetyk, który, zastosowany przed kremem nawilżającym, dogłębnie odżywia skórę i pozwala jej utrzymać zdrowy wygląd. Po taki produkt warto sięgnąć nawet w sytuacji, gdy zmagamy się z zaskórnikami. Dobrym rozwiązaniem będzie Serum z nasion konopi siewnych Cannabis Sativa Seed Oil Herbal Concentrate od Kiehl’s. Jest niekomedogenny i bezpieczny do stosowania nawet w przypadku skóry ze skłonnością do zaskórników i innych niedoskonałości. Redukuje zaczerwienienia, wzmacnia barierę ochronną skóry, eliminuje uczucie dyskomfortu i działa nawilżająco.

KUP TERAZ

 

JAKI KREM NAWILŻAJĄCY DLA SKÓRY Z ZASKÓRNIKAMI?

 

breakout control acne treatment facial lotion

Krem do cery z zaskórnikami

Breakout Control Acne Treatment Facial Lotion

Nawet jeśli chcesz ulec pokusie pominięcia kremu nawilżającego w przypadku skóry skłonnej do zaskórników lub tłustej, to pamiętaj, że nadprodukcja łoju niekiedy wynika właśnie z braku składników nawilżających. Odpowiedni poziom nawodnienia jest kluczowy dla każdego rodzaju skóry, więc w codziennej pielęgnacji cery z zaskórnikami nie powinno zabraknąć tego etapu. Poszukaj preparatu, który jest przede wszystkim niekomedogenny. Oznacza to, że nie stanie się on przyczyną zatkanych porów, które są główną powodem powstawania wyprysków. Taki produkt znajduje się również w ofercie marki Kiehl’s. Wypróbuj Breakout Control Acne Treatment Facial Lotion, czyli nawilżający krem na zaskórniki, który redukuje niedoskonałości oraz szorstką strukturę skóry. W jego składzie znajduje się między innymi kwas salicylowy, który chroni przed rozwojem stanów zapalnych.

KUP TERAZ

 

Podsumowując...

Zaskórniki to niedoskonałości, które pojawiają się na skórze z różnych powodów. Na ich powstawanie może mieć wpływ zła dieta, niepoprawnie dobrana pielęgnacja twarzy, stres czy nawet zaburzenia hormonalne. W każdym z tych przypadków początkowo nie powinniśmy panikować, gdyż zaskórniki nierzadko znikają samoistnie. Zdarza się natomiast, że przez zaniedbanie czy poważny stan zapalny mogą przerodzić się w znacznie poważniejsze problemy z cerą.

Wyróżniamy zaskórniki otwarte i zamknięte, które różnią się od siebie przede wszystkim kolorem oraz umiejscowieniem. Na twarzy zauważamy je najczęściej w strefie T, ale niekiedy także na policzkach.

Wariant otwarty jest znacznie prostszy w usuwaniu, ponieważ można to zrobić nawet mechanicznie. Nie należy jednak robić tego samodzielnie, ale udać się do specjalisty, który przeprowadzi zabieg w sterylnych warunkach. Zaskórniki mogą jednak nawracać.

Jak możemy skutecznie je leczyć i zapobiegać ich ponownemu wystąpieniu? Przede wszystkim musimy zadbać o dobór właściwej pielęgnacji. Będzie ona zbliżona do tej, jaką stosuje się w przypadku cery trądzikowej. Regularne aplikowanie niektórych kosmetyków sprawi, że pory będą zwężone i oczyszczone, a to oznacza, że trudniej będzie o rozwinięcie nie tylko stanu zapalnego, ale nawet o zaczopowanie ujścia gruczołu.


“Acne: Overview.” Institute for Quality and Efficiency in Health Care. 2016 Habif, Thomas P. Clinical Dermatology E-Book: A Color Guide to Diagnosis and Therapy. 6th ed., Elsevier Inc., 2016. “Different kinds of pimples.” American Academy of Dermatology. 2018.

Komunikat informacyjny
Aby uzyskać najlepsze wyniki, odwróć urządzenie