Main content

Skuteczne sposoby na kurze łapki

Jaki jest skuteczny sposób na kurze łapki?

 

Wiele kobiet (ale coraz częściej również mężczyzn) pyta, jak pozbyć się kurzych łapek i zapobiec ich ponownemu występowaniu. Na samym początku warto podkreślić, że starzenie się skóry jest procesem, który zaczyna się już po 25. roku życia i nie jesteśmy w stanie w pełni go zatrzymać, dlatego kurze łapki pod oczami w młodym wieku nie powinny być dużym zaskoczeniem. Możemy natomiast spowolnić postępujące zmiany i sprawić, że nasze ciało czy też nasza twarz będą prezentowały się doskonale przez wiele lat. Z tego artykułu dowiesz się, które domowe sposoby warte są wypróbowania w przypadku, gdy mamy zmarszczki, kurze łapki lub bruzdy oraz dlaczego codzienna pielęgnacja skóry ma tak duże znaczenie.

 

Kurze łapki – czym są?

Widoczność zmarszczek zmienia się wraz z naszym wiekiem. Gdy jesteśmy młodzi, elastyczność skóry jest na najwyższym poziomie. Wraz z biegiem lat zaczyna jednak brakować niektórych ważnych składników budulcowych, przez co zauważamy zmiany w naszym owalu twarzy. Wpływ na to ma także mimika twarzy – gdy często się śmiejemy, z czasem zauważamy delikatne bruzdy w okolicach oczu oraz ust (nazywamy je zmarszczkami śmiechu).

Czym są kurze łapki? Zmarszczki pojawiające się nieopodal naszych zewnętrznych kącików oczu określamy właśnie tym mianem. Kiedy się śmiejesz, uśmiechasz lub mrużysz oczy, ich obecność jest nieunikniona, jednak pamiętaj, że z czasem mogą również przekształcić się w zmarszczki. Kurze łapki są związane z ekspresyjną mimiką, która ma miejsce w momencie ruchu mięśni. W przeciwieństwie do zmarszczek powstających na czole, które są wywoływane przez zmartwienia lub stres, kurze łapki są oznaką przede wszystkim radości i szczęścia.

 

kosmetyki na kurze łapki Kiehl’s

Skąd biorą się kurze łapki?

Wiele kobiet, które w pewnym momencie zauważają wokół oczu kurze łapki, stara się jak najszybciej poznać i zrozumieć ich przyczynę. Skąd w takim razie biorą się kurze łapki na twarzy? Wraz z zachodzącymi w Twoim organizmie procesami starzenia, w Twojej skórze stopniowo zmniejsza się ilość elastyny i kolagenu. To z kolei sprawia, że Twoja skóra staje się mniej gładka i jędrna. W miarę jak zmniejsza się ilość kolagenu i elastyny w skórze – linie, zmarszczki, a także osłabienie i utrata jędrności tkanek mogą stawać się bardziej widoczne.

Zwróć uwagę, że skóra, która znajduje się wokół oczu, jest najcieńsza na całym naszym ciele, przez co w łatwy sposób może ulec uszkodzeniom czy podrażnieniom. Dlatego też, kiedy stan kolagenu i elastyny w skórze zaczyna się pogarszać, struktura skóry ulega zaburzeniu. Uśmiechanie się, jak i sam śmiech również mogą przyczynić się do powstawania kurzych łapek, jak i linii mimicznych.

 

Kurze łapki pod oczami – czy można im zapobiec?

Dla tych kobiet, które martwi obecność kurzych łapek wokół oczu, mamy dobrą wiadomość. Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pozwalają zapobiegać zbyt szybkiemu pojawianiu się zmarszczek wokół oczu. Wypróbuj znajdujące się poniżej wskazówki, aby pomóc swojej skórze zachować młody wygląd na dłużej.

 • Chroń swoją skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Znaczna część kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromny wpływ na wygląd i przedwczesne starzenie się naszej skóry mają promienie słoneczne. Okazuje się, że promieniowanie ultrafioletowe stanowi jedną z podstawowych przyczyn wczesnego starzenia się skóry. To jednak nie wszystko. Szkodliwe działanie promieniowania uv dotyczy naszej skóry nie tylko w czasie upalnych i słonecznych dni, ale także wtedy, gdy na niebie widoczne są chmury, pada deszcz, a nawet śnieg! Jednak najbardziej szkodliwe działanie promieni słonecznych związane jest przede wszystkim z opalaniem. Pamiętaj, że nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie zauważasz poparzeń słonecznych lub innych natychmiastowych oznak świadczących o uszkodzeniu skóry, nadmierna ekspozycja na słońce może stopniowo przyspieszyć proces starzenia się skóry. Jednym ze skutecznych sposobów, które pomogą temu zapobiec, jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Dokładnie przeczytaj instrukcje na swoim kremie z filtrem, aby upewnić się, czy może być aplikowany także w delikatnej okolicy wokół oczu. Jeśli nie, poszukaj produktu z formułą i składnikami bezpiecznymi do aplikacji na skórę pod oczami.  Oprócz tego pamiętaj o noszeniu okularów przeciwsłonecznych, które posiadają odpowiednio wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Dzięki temu ochronisz swoją skórę wokół oczu przed ciągłym mrużeniem, co również stanowi jedną z przyczyn powstawania kurzych łapek.

  Polecamy: niekomedogenny krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50 PA++++ do twarzy Ultra Light Daily UV Defense SPF 50 PA++++

 • Chroń swoją skórę za pomocą antyoksydantów. Warto pamiętać o tym, że nie tylko promieniowanie ultrafioletowe może wyrządzić naszej skórze szkody. Za jej uszkodzenia odpowiedzialne są również wolne rodniki. Dlatego stosuj kosmetyki zawierające antyoksydanty, również w ciągu dnia. Dzięki temu wspomożesz swoją skórę w walce z wolnymi rodnikami.

  Polecamy: antyoksydacyjny olejek do twarzy na dzień Daily Reviving Concentrate

 • Zmniejsz dzienne spożycie soli w swojej diecie. Nie każdy jest świadomy tego, że nadmiar soli może spowodować, że ciało zacznie zatrzymywać wodę, co staje się zauważalne także ze względu na to, jak wtedy prezentuje się nasza skóra. W przypadku okolic oczu nadmiar wody w organizmie jest szczególnie widoczny i może spowodować opuchnięte oczy, które z kolei mogą sprawić, że linie, zmarszczki i kurze łapki staną się jeszcze bardziej zauważalne.

 • Nawilżaj swoją skórę od wewnątrz i od zewnątrz. Aby Twoja skóra była optymalnie nawilżona, oprócz regularnej aplikacji kremów pod oczy i do twarzy pamiętaj o piciu odpowiednich ilości wody każdego dnia. Picie wody w bardzo dużym stopniu wpływa na korzystny wygląd Twojej skóry – także w okolicach wokół oczu. Częste picie odpowiednich ilości wody jest istotne szczególnie w przypadku, gdy spożywasz pokarmy zawierające duże ilości soli. Dzięki wodzie będziesz w stanie usunąć z organizmu substancje, które mogą pogarszać wygląd Twojej skóry.

 • Postaraj się, aby nie mrużyć oczu. Dbanie o skórę to również dbanie o stan zdrowia Twoich oczu. Jeśli Twój wzrok tego potrzebuje, noś soczewki lub okulary, a także nie narażaj swoich oczu na zbyt długie wpatrywanie się w ekran telefonu lub komputera. W słoneczne dni noś okulary przeciwsłoneczne.


 •  

 

Jak zlikwidować kurze łapki – domowe sposoby

A co na kurze łapki warto stosować? Choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, nasza skóra od momentu osiągnięcia określonego wieku zaczyna podlegać procesom starzenia. Co więcej, często pierwsze, niezauważalne symptomy jej starzenia mogą mieć swój początek już po ukończeniu 25. roku życia.

 

Bardzo często to właśnie kurze łapki i inne linie mimiczne wokół oczu stanowią pierwsze oznaki tego, że nasza skóra zaczyna się starzeć. Jest to często spowodowane właśnie tym, że nasza skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż w innych częściach ciała, przez co oznaki jej starzenia są tam szybciej zauważalne. Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się kurzych łapek pod oczami i spowolnić zachodzące procesy starzenia.

Niezwykle skutecznym sposobem okazuje się regularne wykonywanie masażu. Wystarczy już kilka prostych ruchów, aby pobudzić krążenie krwi i poprawić elastyczność skóry. Skórę wokół oka masujemy zazwyczaj ruchem okrężnym od wewnętrznych kącików oka, właśnie w kierunku kurzych łapek. Możemy też wykonywać ósemki, które pomogą nam uzyskać efekt wygładzenia.

Jak zwalczać kurze łapki pod oczami? Domowe sposoby proponowane przez wiele osób nie zawsze działają. Sam masaż może być niewystarczający bądź też konieczne będzie połączenie jego właściwości z działaniem składników aktywnych obecnych w produktach pielęgnacyjnych.

 

Pielęgnacja – sposób na kurze łapki

W przypadku kurzych łapek nie tylko masaż będzie miał znaczenie. Nasza codzienna pielęgnacja skóry odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Dobrze, aby wybrane produkty stosować regularnie, czyli najlepiej rano i wieczorem. Nie możemy zapominać o tym, że w czasie nocy skóra ma czas na regenerację, natomiast w czasie dnia powinniśmy chronić ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych – w tym także słońca.

Częsta ekspozycja na promieniowanie UV jest niewskazana. Dlatego w miarę możliwości powinniśmy chronić naszą głowę i twarz. Najlepiej nosić kapelusze z szerokim rondem lub czapki z daszkiem – zwłaszcza latem. Jeżeli rezygnujemy z nakrycia głowy, możemy równie dobrze sięgnąć po szerokie okulary z filtrem, które także będą chroniły nas przed powstawaniem kurzych łapek.

Ale równie ważne jest stosowanie filtrów. Te znajdziemy w takich produktach jak m.in. kremy. Wystarczy, że wybierzemy odpowiedni poziom ochrony dostosowany do czasu spędzanego poza domem oraz naszej karnacji. Czasami konieczna jest natomiast reaplikacja filtrów. To jeden z tych etapów pielęgnacji, którego nie możemy pomijać nie tylko jeżeli obawiamy się fotostarzenia, ale również w momencie, kiedy chcemy zadbać o swoje zdrowie i zapobiegać występowaniu poważniejszych zmian.

Gdy domowe sposoby na kurze łapki zawodzą, warto przyjrzeć się bliżej naszej codziennej pielęgnacji skóry. Czy sięgamy po właściwe produkty? Czy są one pomocne przy produkcji kolagenu i dostarczają niezbędny nam kwas hialuronowy?

 

Wybierz najlepsze serum i kremy na kurze łapki

Krem pod oczy korygujący zmarszczki Powerful Wrinkle Reducing Eye Cream

Krem pod oczy korygujący zmarszczki

Powerful Wrinkle Reducing Eye Cream

Dobry krem to prawdziwy sprzymierzeniec w walce z kurzymi łapkami. Ważne, aby w jego składzie nie zabrakło najważniejszych substancji aktywnych. Ciekawą propozycją będzie między innymi Powerful Wrinkle Reducing Eye Cream, czyli krem pod oczy korygujący zmarszczki. Jego skuteczne działanie to zasługa między innymi PCA miedzi, czyli minerałowi, który znanym jest ze swoich wzmacniających właściwości. Pomaga również utrzymać wysoki poziom nawilżenia skóry i poprawia jej elastyczność. Tymczasem wapń PCA to składnik, który nie tylko zapobiega utracie wody, ale wspomaga także barierę ochronną skóry. Kofeina pobudza i działa energetyzująco. Kosmetyk ten można stosować przy wszystkich rodzajach skóry, zarówno rano, jak i wieczorem. Niewielką ilość wystarczy rozprowadzić w okolicach oczu, a następnie delikatnie wklepać.

KUP TERAZ

 

Serum pod oczy korygujące zmarszczki Super Multi-Corrective Eye-Opening Serum

Serum pod oczy korygujące zmarszczki

Super Multi-Corrective Eye-Opening Serum

Jeżeli wolimy natomiast nieco inną formułę, w takim przypadku wspomniany wyżej krem pod oczy na kurze łapki, zastąpi nam na przykład Super Multi-Corrective Eye-Opening Serum, czyli korygujące serum pod oczy. To produkt o działaniu przeciwstarzeniowym, które przywraca młodzieńczy kształt oka. Jest przeznaczony do wszystkich rodzajów skóry, nawet tej szczególnie wrażliwej. Został przetestowany klinicznie, wygładza i nawilża. Główne składniki aktywne to między innymi sól sodowa kwasu hialuronowego znana jako hialuronian sodu i będąca emulgatorem nadającym lepkość. Jest odpowiedzialna za poprawę strukturę skóry oraz nawilżenie. Tymczasem ekstrakty botaniczne są w stanie pomóc zniwelować efekty starzenia się skóry wokół oczu, a rozświetlające minerały będą odbijały światło, aby poprawić blask i natychmiastowo rozjaśnić skórę.

KUP TERAZ

 

Serum pod oczy z witaminą C na zmarszczki i cienie pod oczami

Serum pod oczy z witaminą C na zmarszczki
i cienie pod oczami

Powerful-Strength Line-Reducing & Dark Circle-Diminishing Vitamin C Eye Serum

A co, jeżeli drobne zmarszczki to nasz nie jedyny problem? Są osoby, które zmagają się również z widocznymi przebarwieniami, które występują właśnie w okolicach pod oczami. Dobre serum na kurze łapki będzie miało także właściwości rozjaśniające. Doskonałym przykładem jest tutaj produkt marki Kiehl's. Powerful-Strength Line-Reducing & Dark Circle-Diminishing Vitamin C Eye Serum to nic innego jak serum pod oczy z witaminą C o silnym działaniu redukującym zmarszczki i cienie pod oczami. Można stosować je zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. Jego działanie to zasługa takich składników aktywnych jak peptydy będące niezbędnymi elementami budulcowymi białek czy fragmentaryzowany kwas hialuronowy działający jak gąbka i wciągający wilgoć do powierzchniowych warstw skóry. Jednak zmarszczki i bruzdy pod oczami i przebarwienia będą mniej widoczne, ponieważ zastosowano tutaj kwas L-askorbinowy. Znany jest między innymi jako czysta witamina C. To doskonały przeciwutleniacz, który zapobiega starzeniu. Chroni skórę i przywraca jej dawny blask.

KUP TERAZ

 

Kurze łapki – podsumowanie

Kurze łapki to problem, który dotyczy wielu osób, a już zwłaszcza w dojrzałym wieku. Szczególnie kobiety zwracają uwagę na tego rodzaju nieestetyczne objawy starzenia czy po prostu braku elastyczności skóry. Zmarszczki przy oczach wizualnie dodają lat. Istnieją jednak sposoby na przeciwdziałanie ich powstawaniu, a także spowolnienie procesów starzenia.

Jak zredukować kurze łapki? Jednym ze szczególnie polecanych sposobów jest regularne wykonywanie masażu twarzy. Jego celem jest pobudzenie krążenia i przeciwdziałaniu utracie elastyczności. Tego rodzaju stymulacja sprawia, że skóra wolniej się starzeje, lepiej wchłania aplikowane na nią składniki aktywne, a do tego wygląda zdrowo i promiennie. Sam masaż to jednak za mało. Warto również sięgnąć po krem na zmarszczki wokół oczu oraz inne, podobne mu produkty, które będą zawierały w składzie między innymi kwas hialuronowy, kwas
L-askorbinowy czy kofeinę.

 
 1. Feintuch S., What Causes Puffy Eyes?, Healthy Women, 2017.

 2. Skulska A., Walka ze starzeniem się skóry w oparciu o substancje opóźniające proces starzenia oraz zabiegi odmładzające wykonywane w gabinecie kosmetycznym, Wydział Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu, Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku, https://www.wsz.pl/wp-content/uploads/2014/06/Kosmetologia_nr_2-EBOOK.pdf#page=86 [dostęp 22.06.2022].

 3. Wydro D., Starzenie się twarzy i szyi, https://www.researchgate.net/profile/Dorota-Wydro/publication/270961322_Starzenie_sie_twarzy_i_szyi/links/55c4cf8908aebc967df3806c/Starzenie-sie-twarzy-i-szyi.pdf [dostęp 22.06.2022].
Komunikat informacyjny
Aby uzyskać najlepsze wyniki, odwróć urządzenie