Odkryj rutynę pielęgnacyjną dla problematycznej i trądzikowej cery
Trądzik – to powinieneś o nim wiedzieć?
Trądzik, którego efektem są rozszerzone pory, zaskórniki i pozostałe nieestetyczne wykwity na skórze, znany jest pod różnymi nazwami: trądzik pospolity, trądzik młodzieńczy czy trądzik hormonalny. Już jego nazewnictwo jest w stanie uzmysłowić nam, że nie jest to jedynie choroba, która dotyka jedną konkretną grupę wiekową – na trądzik chorować mogą zarówno nastolatkowie, jak i dorośli. Szczególnie w przypadku tej drugiej grupy zauważa się więcej zachorowań na przestrzeni ostatnich lat.
Jak zatem można określić trądzik? To przewlekła choroba skóry i w większości zmagających się z nią osób wykazuje charakter zapalny. Leczenie cery trądzikowej czasami może trwać latami i zwykle jest trudniejszym procesem w przypadku dorosłych niż nastolatków.
Trądzik pospolity – skąd się bierze?
Skąd tak naprawdę bierze się skóra z trądzikiem? Choć trądzik to bardzo powszechna dermatoza, tak naprawdę nie istnieje jedna konkretna odpowiedź na to pytanie. Mówiąc o genezie trądziku, warto jednak wspomnieć o następujących czynnikach:
- nadmierna aktywność bakterii z gatunku Propionibacterium acnes;
- nadprodukcja łoju;
- niewłaściwe złuszczanie się naskórka prowadzące do zatkania ujść mieszków włosowych;
- pojawienie się stanu zapalnego wokół mieszków włosowych.
Co zaostrza trądzik u dorosłych i nastolatków?
Oprócz wymienionych powyżej czynników, które pierwotnie mają wpływ na wystąpienie trądziku u danej osoby, istnieje szereg substancji czy też zachowań, które mogą zaostrzać przebieg choroby lub spowodować jej nawrót. Możemy do nich zaliczyć:
- życie w chronicznym stresie;
- niewłaściwą ilość snu;
- zażywanie niektórych leków;
- promieniowanie UV (wbrew pozorom promienie słoneczne nie wpływają pozytywnie na trądzik);
- spożywanie alkoholu;
- zanieczyszczenia powietrza;
- nieodpowiednią pielęgnację cery z niedoskonałościami;
- niewłaściwą dietę (przede wszystkim spożywanie w nadmiarze cukrów prostych, nabiału, słodzonych napojów czy fast foodów).
Cera trądzikowa – charakterystyka
W jaki sposób rozpoznać skórę trądzikową? Diagnoza dermatozy, jaką jest trądzik, nie jest skomplikowana, jednak warto pamiętać, że zanim rozpoczniemy jakąkolwiek kurację na własną rękę, warto udać się do specjalisty w celu postawienia trafnej diagnozy. Istnieją inne choroby skóry, jak na przykład zapalenie mieszków włosowych lub łojotokowe zapalenie skóry, które mogą dawać podobne objawy do trądziku, jednak ich leczenie, jak i pielęgnacja skóry wyglądają inaczej.
Trądzik często występuje w przypadku cery tłustej i mieszanej, choć oczywiście nie jest to reguła. Cerą trądzikową może stać się bowiem skóra, która do tej pory nie borykała się z objawami tej choroby, jednak wystąpiły one np. w wyniku uszkodzenia warstwy ochronnej skóry. W takiej sytuacji nadprodukcja sebum prowadzi do zatkania gruczołów ujść łojowych. Efektem jest zaskórnik, określany także jako wykwit pierwotny. Zaskórniki możemy podzielić na:
- nadmierna aktywność bakterii z gatunku Propionibacterium acnes;otwarte – to charakterystyczne czarne kropki nazywane potocznie wągrami. Mogą ulegać nadkażeniu;
- zamknięte – bardzo drobne białawe grudki zwykle wyczuwalne dopiero pod palcami, z daleko pozostają niewidoczne.
Rodzaje trądziku
Kiedy mówimy o trądziku, zwykle używamy samego słowa trądzik lub określenia trądzik pospolity. Tymczasem możemy wyróżnić co najmniej kilka rodzajów tej choroby, która może przyjmować odmienne formy. Dbanie o cerę trądzikową to nie tylko odpowiednia pielęgnacja. To także świadomość tego, jakie formy może przyjmować ta choroba. Poniżej znajdują się wybrane odmiany trądziku:
- trądzik zaskórnikowy – występują zaskórniki otwarte i zamknięte. Nie jest skomplikowany w leczeniu, a w wielu przypadkach ustępuje samoistnie;
- trądzik krostkowy – cechą charakterystyczną jest obecność na skórze krost i guzków, które mogą przekształcać się w zmiany ropne;
- trądzik grudkowo-krostkowy – to najbardziej powszechna odmiana tej dermatozy. Na skórze występują zarówno zaskórniki, jak i czerwone krostki i grudki, którym towarzyszy stan zapalny;
- trądzik ropowiczy – charakteryzuje się obecnością ropnych torbieli na skórze; trudny w leczeniu, pozostawia po sobie blizny;
- trądzik skupiony – głównie dotyczy mężczyzn. Na skórze powstają torbiele ropne, nacieki i duże zaskórniki. Goi się poprzez bliznowacenie;
- trądzik piorunujący – jest niezwykle rzadki, jednak jego przebieg jest bardzo ciężki. Oprócz rozległych zmian na skórze chorobie towarzyszą objawy ogólne jak bardzo wysoka gorączka czy bóle stawów. Najczęściej występuje u młodych chłopców w wieku nastoletnim i często jest następstwem niedoleczonego trądziku skupionego;
- trądzik przetrwały – występuje wśród dorosłych osób, u których trądzik w wieku młodzieńczym nie został wyleczony. Najczęściej uaktywnia się pomiędzy 25. a 30. rokiem życia;
- trądzik przedmiesiączkowy – występuje w drugiej fazie cyklu. Zmiany najczęściej znajdują się w okolicach żuchwy, ust i brody;
- trądzik samouszkadzający – lepiej znany pod nazwą trądziku neuropatycznego. Powstaje poprzez ciągłe próby samodzielnego usunięcia wyprysków przez ich wyciskanie. Pozostawia po sobie przebarwienia i trudne do usunięcia blizny;
- trądzik wywołany – stanowi reakcję skóry na konkretny czynnik. Przykładem jest trądzik niemowlęcy. To wynik bezpośredniego wpływu hormonów matki na skórę dziecka. Najczęściej ustępuje samoistnie.
Trądzik hormonalny – częsty problem
Jak już wspomniano, jedną z głównych przyczyn trądziku jest nadmierne wydzielanie sebum, którego efektem jest zablokowanie i zaczopowanie ujść gruczołów łojowych. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, że ilość wydzielanego łoju kontrolują hormony płciowe – androgeny.
Jak rozpoznać, że możemy mieć do czynienia z trądzikiem hormonalnym? Choć jest on jedną z postaci trądziku pospolitego, niektóre elementy są odmienne:
- lokalizacja zmian w tzw. strefie U – trądzik na brodzie, krosty na uszach, na linii żuchwy oraz nierzadko na szyi. W przypadku trądziku młodzieńczego zmiany najczęściej dotyczą strefy T (czoło, nos, broda);
- zmiany hormonalne często przyjmują postać dużych, bolesnych i twardych krost. Są one głęboko umiejscowione i łatwo wyczuwalne pod palcami. Próba ich usunięcia może okazać się bardzo bolesna, czego efekt stanowią nieestetyczne blizny.
Jak dbać o cerę trądzikową i leczyć trądzik?
Stąd, zanim na własną rękę rozpoczniemy jakąkolwiek kurację za pomocą leków, powinniśmy przede wszystkim odwiedzić dermatologa. Nigdy nie powinniśmy dobierać leków na własną rękę, gdyż niektóre z nich mogą wykazywać się naprawdę silnym działaniem. Dermatolog przeprowadzi z nami dokładny wywiad, a także przyjrzy się zmianom, dzięki czemu będzie w stanie postawić wstępną diagnozę i wykluczyć prawdopodobieństwo występowania innych chorób, które łudząco mogą przypominać trądzik. W niektórych przypadkach dermatolog może zalecić badania hormonalne.
W większości przypadków leczenie trądziku ma charakter miejscowy. W takiej sytuacji stosuje się preparaty, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe. Jeśli objawy dermatozy są mocno nasilone, lekarz może wprowadzić leczenie ogólne w formie antybiotyków.
Cera trądzikowa – pielęgnacja
Jakie kosmetyki na trądzik stosować? Podstawą pielęgnacji wymagającej skóry jest jej odpowiednie oczyszczanie. Jeśli zmagasz się z uporczywym trądzikiem, pielęgnację rozpocznij od formuł, które pomogą zmniejszyć nadmiar sebum, wyleczyć przebarwienia potrądzikowe i zapobiec pojawianiu się wyprysków w przyszłości. Jeśli Twoja skóra wykazuje skłonności do trądziku, bardzo ważne, aby dokładnie oczyszczać ją dwa razy dziennie. Dzięki temu pozbędziesz się brudu, nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia mogą prowadzić do zatkania porów, które powodują powstawanie zaskórników zamkniętych, otwartych i wyprysków.

Punktowy żel na wypryski - Blue Herbal Spot Treatment
Rano i wieczorem oczyszczaj swoją skórę za pomocą efektywnego żelu oczyszczającego z kwasem salicylowym, traktując to jako pierwszy krok w swojej rutynie pielęgnacyjnej skóry trądzikowej. W tym miejscu rekomendujemy Blue Herbal Acne Cleanser Treatment od marki Kiehl’s. Żel do mycia twarzy do cery trądzikowej pomaga pozbyć się przebarwień potrądzikowych, zaskórników i wyprysków.

Maseczka głęboko oczyszczająca pory - Rare Earth Deep Pore Cleansing Mask
Dodatkowo wymagającej skórze warto zapewnić dogłębne oczyszczenie w postaci maski oczyszczającej. W tym celu warto sięgnąć po Rare Earth Deep Pore Cleansing Mask – maseczkę głęboko oczyszczającą z białą glinką amazońską. Kosmetyk w zauważalny sposób pomaga w zmniejszeniu porów i ich oczyszczeniu.

Serum z nasion konopi siewnych - Cannabis Sativa Seed Oil Herbal Concentrate
W jaki sposób ukoić wymagającą cerę trądzikową? Oczywiście powinniśmy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie, stosując odpowiedni krem na trądzik rano i wieczorem. Wieczorną pielęgnację warto dodatkowo wzmocnić kosmetykiem o bardziej ukierunkowanym działaniu, na przykład Cannabis Sativa Seed Oil Herbal Concentrate – Serum z nasion konopi siewnych. Zostało ono stworzone właśnie dla problematycznej cery. Wzbogacone o składniki w 99.8% pochodzenia roślinnego*, w tym 60% olej z nasion konopi siewnych,kosmetyk koi obciążoną skórę, jednocześnie wzmacniając jej barierę.
*Uważamy, że składniki są pochodzenia naturalnego, jeżeli zachowują więcej niż 50% swojej struktury molekularnej po przetworzeniu z naturalnego źródła.