Sińce pod oczami, znane również jako cienie, to problem, z którym boryka się wiele osób. Tego rodzaju defekty mogą powstawać w różnym wieku i to niezależnie od płci. Widoczne są szczególnie w momencie, gdy nie nosimy makijażu. Fioletowe cienie pod oczami nierzadko bywają źródłem kompleksów, jednak na szczęście istnieją sposoby na to, aby zapobiegać ich powstawaniu lub po prostu zmniejszyć ich widoczność. Sprawdź, co na sińce pod oczami warto stosować i jak poprawnie aplikować kosmetyki pielęgnacyjne!
Wiele osób zastanawia się, jak zlikwidować cienie pod oczami, nie próbując wcześniej znaleźć przyczyny ich występowania. Tymczasem okazuje się to kluczowe, jeżeli zależy nam na tym, aby walczyć z nimi skutecznie i uzyskać długotrwały efekt. Istnieje kilka głównych przyczyn, które sprawiają, że w okolicach pod oczami pojawiają się nieestetycznie sińce wraz z opuchlizną. Najczęściej powodem są:
Jeżeli skóra w tym miejscu nie jest napięta, jędrna i jednolita, nasze spojrzenie wygląda na zmęczone. W ten sposób możemy wyglądać starzej, niż wskazywałby na to nasz wiek. Szczególnie niekorzystne są dla nas wspomniane już siniaki pod oczami, nazywane też cieniami. Ich nazwa doskonale opisuje to, jak wyglądają. Często skóra przybiera ciemniejszy kolor, widoczne są fioletowe półokręgi, a nierzadko towarzyszy im również opuchlizna. Cienie pod oczami mogą pojawić się w każdym wieku, ponieważ różne są przyczyny ich powstawania.
Jakie właściwości posiada kwas hialuronowy do twarzy? Przede wszystkim jest to substancja, która wykazuje silnie higroskopijne właściwości, przez co tak chętnie wykorzystywany jest w przypadku tworzenia kosmetyków o działaniu nawilżającym, jak i przeciwzmarszczkowym, ale nie tylko. Kwas hialuronowy to substancja, którą z powodzeniem możemy stosować na skórę całego ciała, a także włosy!
uwarunkowania genetyczne, czyli nic innego jak nieprawidłowa pigmentacja naskórka lub przekazywany z pokolenia na pokolenie problem z występowaniem nieestetycznych cieni w okolicach oczu;
niedobór snu wiążący się zazwyczaj z nieprzespanymi nocami lub nieodpowiednio dobranym do naszych potrzeb wypoczynkiem. Jeżeli zdarzy się nam zapomnieć o właściwej higienie snu, szybko zauważymy sińce pod oczami oraz charakterystyczne worki;
nieodpowiednia dieta składająca z pokarmów, które nie są dobre dla naszego zdrowia. Częste jedzenie fast foodów czy nadmiaru cukru ma wpływ na to, jak wygląda nasza cera;
brak odpowiedniego nawodnienia, czyli zapominanie o regularnym piciu wody;
gromadzenie wody w organizmie, które może być spowodowane między innymi problemami ze zdrowiem;
utrata elastyczności skóry oraz zanik gruczołów łojowych, które są związane z postępującymi procesami starzenia;
przyjmowanie niektórych leków, które mogą prowadzić do pogorszenia stanu skóry;
niepoprawne mikrokrążenie oraz zastój limfy.
Jak widać, jest wiele czynników, które pogarszają stan cery, wywołują również opuchliznę (tak zwane worki) oraz problem, jakim są podkrążone oczy. Przyczyny wymienione powyżej sugerują, że aby zapobiegać występowaniu takich defektów, powinniśmy przede wszystkim dbać o zdrowie, dobrze się odżywiać, nawadniać i regularnie badać (podkrążone i opuchnięte okolice pod oczami mogą sugerować występowanie którejś z jednostek chorobowych).
Wiele osób zastanawia się, jak usunąć cienie pod oczami raz a skutecznie. Należy jednak wyjaśnić, że w tym przypadku bardzo ważna jest profilaktyka i późniejsze zapobieganie nawrotom problemu.
Aby utrzymać właściwe napięcie skóry pod oczami, a jednocześnie poprawić krążenie i zapobiegać zastojowi limfy, zalecane jest regularne wykonywanie masażu. W tym celu możemy używać specjalnie przeznaczonych do tego masażerów bądź też naszych opuszków palców. Bardzo ważne, aby wykonywane ruchy były delikatne. Konieczne jest też zaaplikowanie kosmetyku dającego poślizg, aby nie podrażniać skóry. Nawet kilka minut masażu wpływa doskonale na krążenie i spowalnia procesy starzenia. Jest to także idealny sposób na to, aby zwiększyć wchłanialność składników aktywnych, które stosujemy wraz z codzienną aplikacją kosmetyków. Tak więc masaże doskonale działają na cienie pod oczami.
Jak zlikwidować problem przy pomocy pielęgnacji? Najlepszy krem pod oczy to taki, którego działanie będzie dla nas zauważalne już po paru pierwszych aplikacjach. Przy jego regularnym stosowaniu opuchlizna pod oczami przestanie być już naszym głównym problemem, a z czasem zauważymy też wyrównanie kolorytu. Ważne jednak, aby pamiętać o tym, że nie jest to kosmetyk, który wystarczy zaaplikować jedynie od czasu do czasu. Poszczególne produkty stosujemy zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. Krem na cienie pod oczami koniecznie powinien znaleźć się w naszej kosmetyczce. Ważne jednak, aby nauczyć się jego poprawnej aplikacji. Jak powinna wyglądać?
Nakładając kosmetyki na obszar skóry pod oczami, musimy pamiętać o tym, że nie należy stosować zbyt dużego nacisku. Ruchy powinny być delikatne, dlatego najczęściej aplikujemy kosmetyki przy użyciu opuszków. Wklepujemy formułę nie tylko pod dolną linią rzęs, ale także w miejscu tak zwanych kurzych łapek, a następnie pozostawiamy do wchłonięcia.
Jeżeli chcemy zapobiegać powstawaniu zmarszczek czy cieni pod oczami, pamiętajmy o tym, jak ważna jest ochrona skóry przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego. W tym przypadku doskonale sprawdzają się okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, które powinniśmy nosić nie tylko latem.
Bez trudu znajdziemy przeróżne porady na sińce pod oczami. Jak się pozbyć tego problemu domowymi sposobami? Okazuje się, że nie do końca jest to możliwe, ponieważ w ten sposób działamy jedynie doraźnie, a efekt jest nierzadko chwilowy.
Nie oznacza to jednak, że nie warto spróbować domowych sposobów, które w rezultacie mogą być idealnym uzupełnieniem naszej pielęgnacji. Na przykład przed ważnym wyjściem dobrze jest aplikować na opuchnięte i sine okolice pod oczami m.in. torebkę z zieloną lub czarną herbatą. Ma to związek z zawartą w nich kofeiną, która doskonale obkurcza naczynia krwionośne wokół oczu. Torebki z herbatą należy sparzyć, a następnie pozostawić poza kubkiem do chwili, aż osiągną temperaturę pokojową. Następnie układamy je na zamkniętych powiekach i pozostawiamy na 15-30 minut.
Innym, równie chętnie polecanym sposobem jest przyłożenie do skóry chłodnej łyżeczki. Najlepiej, jeżeli wcześniej umieścimy ją na chwilę w lodówce. W ten sposób również uzyskamy efekt obkurczenia naczyń krwionośnych, dzięki czemu okolica pod okiem będzie wydawała się gładsza i bardziej jednolita. Wspomniane metody nie zastąpią nam jednak odpowiednio dobranej pielęgnacji, w której regularnie aplikujemy na skórę krem pod oczy na cienie czy serum. Dlatego poznaj nasze wskazówki dotyczące doboru kosmetyków idealnych zarówno do porannej, jak i wieczornej rutyny!
Nawet jeżeli wydaje nam się, że odpowiednio dbamy o skórę, może pojawić się ten moment, kiedy zauważymy sińce pod oczami. Jak zlikwidować je przy użyciu odpowiednich produktów pielęgnacyjnych? Należy zacząć od zbudowania codziennej rutyny i zadbać o właściwy wybór zarówno produktów przeznaczonych do stosowania rano, jak i tych, które warto aplikować wieczorem.
Jeżeli zależy nam, aby pielęgnacja skóry pod oczami była jak najbardziej skuteczna, dobrym pomysłem będzie połączenie działania dwóch produktów. Dobrze więc posiadać w swojej kosmetyczce serum na cienie pod oczami oraz krem. Należy nakładać je dokładnie w tej kolejności. Oczywiście oba kosmetyki mogą być stosowane samodzielnie.
Serum z witaminą C na cienie pod oczami
Powerful-Strength Line-Reducing & Dark Circle-Diminishing Vitamin C Eye Serum
Jak rozjaśnić cienie pod oczami? Są takie składniki, które sprawiają, że koloryt cery jest wyrównany. Dlatego w asortymencie Kiehl’s dostępne jest między innymi serum pod oczy z witaminą C, czyli Powerful-Strength Line-Reducing & Dark Circle-Diminishing Vitamin C Eye Serum. To kosmetyk, który pomaga zmniejszyć widoczność linii, kurzych łapek, cieni i opuchniętych oczu. Działa zarówno na niebieskie, jak i brązowe cienie. Konsystencja serum jest niezwykle lekka, a formuła delikatnie rozgrzewa się podczas aplikacji. Rozjaśniająco działa tutaj kwas L-askorbinowy wraz z peptydami, a nawilżająco kwas hialuronowy. Kosmetyk ten został przetestowany dermatologicznie i okulistycznie pod kątem bezpieczeństwa i mogą stosować go użytkownicy soczewek kontaktowych.
Wraz z wiekiem nasza skóra staje się bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Nie możemy całkowicie zatrzymać procesów starzenia, ale możemy je spowolnić. Dlatego też warto aplikować m.in. serum przeciwzmarszczkowe pod oczy Super Multi-Corrective Eye-Opening Serum. Silnie działające substancje aktywne, jakie możemy znaleźć w składzie, to między innymi sól sodowa kwasu hialuronowego, znana jako Hialuronian Sodu. Doskonale nawilża oraz poprawia strukturę skóry. Są tutaj również ekstrakty botaniczne pomagające zniwelować efekty starzenia oraz rozświetlające minerały odbijające światło. Głównym zadaniem produktu jest przywrócenie młodzieńczego kształtu oka. Dodatkowo w widoczny sposób podnosi, ujędrnia i wygładza skórę. Serum to jest odpowiednie nawet dla wrażliwych oczu.
Uzupełnieniem dla serum będzie m.in. krem przeciwzmarszczkowy pod oczy, czyli Powerful Wrinkle Reducing Eye. Główne składniki aktywne to popularna w tego typu produktach kofeina, wapń PCA oraz PCA miedzi. Jak właściwie działa ten kosmetyk? Pomaga widocznie zredukować zmarszczki, drobne linie i kurze łapki w okolicach oczu, a także wygładza skórę okolic oczu i zmniejsza obrzęki. Produkt przeznaczony jest do aplikacji zarówno rano, jak i wieczorem. To idealne uzupełnienie codziennej pielęgnacji.
Bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków, których skład jest mocno odżywczy i pełen silnie działających składników aktywnych. Przykładem takiego kosmetyku będzie krem pod oczy z awokado (Creamy Eye Treatment with Avocado) dostępny w asortymencie. Jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry i sprawdzi się również w przypadku cery wrażliwej. W składzie znajdziemy przede wszystkim zmiękczający, nawilżający i odżywiający okolice pod oczami olej z awokado. Jego doskonałym uzupełnieniem jest beta-karoten, czyli przeciwutleniacz pochodzenia naturalnego oraz masło shea (naturalny tłuszcz pozyskiwany z owoców afrykańskiego drzewa). Krem został przetestowany pod kątem bezpieczeństwa przez okulistów i dermatologów. Jak działa? Przede wszystkim łagodnie nawilża delikatny obszar pod oczami, chroni przed odwodnieniem i przywraca jędrność.
W ofercie nie zabrakło również propozycji idealnej dla panów! Krem pod oczy dla mężczyzn Eye Fuel zawiera w składzie kofeinę oraz witaminę B3. Oba składniki pomagają zredukować cienie i opuchliznę pod oczami. Produkt przeznaczony jest dla wszystkich rodzajów skóry, a można stosować go zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. Jaki efekt zapewni jego regularna aplikacja? Przede wszystkim wygładzi skórę pod oczami i nawilży ją. Zapewni również uczucie chłodzenia i odświeżenia.
Nie da się ukryć, że sińce pod oczami to problem dość powszechny i doskwierający nam w praktycznie każdym wieku. O ile powodem występowania cieni nie są uwarunkowania genetyczne czy choroba, w wielu przypadkach jesteśmy w stanie przeciwdziałać ich powstawaniu. Warto zacząć przede wszystkim od znalezienia przyczyny, którą może być m.in. zła dieta, niepoprawna pielęgnacja czy zapominanie o właściwej higienie snu.
Domowe sposoby mogą wspomóc naszą walkę z cieniami i opuchlizną, jednak efekt, jaki gwarantują, jest zazwyczaj chwilowy. Jak pozbyć się sińców pod oczami? Pomocna będzie przede wszystkim właściwie dobrana pielęgnacja pod oczami i wybór kosmetyków z silnie działającymi substancjami aktywnymi, takimi jak na przykład kofeina czy witamina C.Takie produkty dostępne są przede wszystkim w asortymencie Kiehl’s!
Pamiętaj o regularnym aplikowaniu kosmetyków rano i wieczorem, wykonuj masaże okolic oczu, wystrzegaj się przetworzonej żywności pełnej cukru i dbaj o właściwe nawodnienie organizmu, a do tego śpij odpowiednią ilość godzin (jest ona zależna od naszego wieku, a nawet od płci). Oto najlepszy przepis na to, aby cienie pod oczami przestały spędzać Ci sen z powiek!
Bibliografia:
Kamińska A., Jabłońska K., Drobnik A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku, Warszawa 2014, s. 62
Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, Warszawa 2019.